eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Podwyżki OC najniższe od roku! W końcu stabilizacja?

Podwyżki OC najniższe od roku! W końcu stabilizacja?

2017-04-12 00:55

Podwyżki OC najniższe od roku! W końcu stabilizacja?

Podwyżki OC najniższe od roku © thanksforbuying - Fotolia.com

Czy podwyżki OC dobiegły właśnie końca? Na huraoptymizm jest zdecydowanie za wcześnie, ale niewątpliwie ostatnie wzrosty cen nie przyprawiają już - jak poprzednie - o zawrót głowy. Z najświeższej analizy serwisu rankomat.pl wynika, że w I kwartale br. ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrosły względem poprzednich miesięcy o 4,1%. To bardzo niewiele, zważywszy roczny bilans, z którego wynika, że bieżące ceny są o 57,6% wyższe od ubiegłorocznych.

Przeczytaj także: Tanie OC dla niewielu. Pretensje można mieć do siebie?

Po raz pierwszy od kilku kwartałów widoczne jest znaczne wyhamowanie dynamiki wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów. Obecnie sięga ona 4,1%. Dla porównania poprzednie podwyżki OC wynosiły: 19,3% - II kw. 2016 r. do I kw. 2016 r., 16,4% - III kw. 2016 r. do II kw. 2016 r. i 9% - IV kw. 2016 r. do III kw. 2016 r.

Mimo iż skala obecnych podwyżek nie wypada na tle historycznych danych najgorzej, to i tak wystarczy jeden rzut oka na zeszłoroczne ceny, aby stwierdzić, że kierowcy ciągle mają powody do narzekania.

Początek 2017 r. z najlepszym wynikiem


Z wyliczeń przeprowadzonych przez rankomat.pl wynika, że mediana cen z okresu styczeń-marzec br. wyniosła 766 zł*. Oznacza to, że względem poprzedniego kwartału ceny OC wzrosły o zaledwie 4,1%. "Zaledwie", ponieważ z ostatnim tak nieznacznym wzrostem mieliśmy do czynienia równo przed rokiem, kiedy to podwyżki OC sięgnęły 4,3%. Nie sposób jednak pominąć milczeniem tego, że w I kwartale 2016 roku ceny OC były o 57,6% niższe od obecnych. Dlatego też właściciele pojazdów, którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy kończył się okres ubezpieczenia, mogli zapłacić za OC o wiele więcej niż rok wcześniej.
- Mimo niewielkiej podwyżki OC na początku roku, za wcześnie jeszcze na wnioski, mówiące o stabilizacji cen polis - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny rankomat.pl - Po 2016 roku odnotowano kolejną stratę techniczną na rynku OC, w wysokości ok. 1 mld złotych. Równocześnie ze składkami OC rosną wypłaty odszkodowań i świadczeń na rzecz poszkodowanych w wypadkach. Ubezpieczyciele cały czas wyrównują więc bilans z lat poprzednich.

fot. thanksforbuying - Fotolia.com

Podwyżki OC najniższe od roku

OC podrożało o 4,1% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2016 r.


Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC?


Według danych rankomat.pl, ceny polis OC dla poszczególnych województw w I kwartale 2017 roku były od 1,6% do 5,3% wyższe niż w IV kwartale 2016 roku. Największe podwyżki dotyczyły mieszkańców woj. dolnośląskiego (5,3%), kujawsko-pomorskiego (5,1%) i lubuskiego (5,0%). Mieszkańcy woj. dolnośląskiego płacili najwięcej za OC, spośród wszystkich regionów Polski (881 zł) . Ponownie, w rankingu najdroższych województw, pojawiło się woj. pomorskie (857 zł) i mazowieckie (842 zł).

Najmniejsze podwyżki OC w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano w woj. małopolskim (1,6%). Najniższe składki za OC płacili natomiast mieszkańcy woj. podkarpackiego (639 zł)*.

Największe podwyżki nadal dla młodych kierowców


W pierwszym kwartale 2017 roku średnia cen OC dla grupy osób do 30 roku życia wyniosła 1 239 zł. Posiadacze pojazdów w wieku powyżej 30 lat płacili w tym czasie 680 zł za OC, czyli 82,2% mniej. Podwyżki OC dla młodych kierowców (do 30 roku życia) w skali roku wyniosły 54,3%. W tym samym czasie właściciele aut, którzy ukończyli 30 lat, płacili 51,1% więcej za ubezpieczenie OC niż przed rokiem.

Dla kogo najtaniej w I kwartale 2017 r.


Według rankomat.pl, w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku najniższe składki OC płaciły osoby pozostające w związku małżeńskim. W porównaniu do kawalerów
i panien, OC kosztowało ich 71,9% mniej (odpowiednio 684 zł i 1176 zł).
- Wyższe stawki OC dla niezamężnych osób mogą wynikać z ich wieku - wyjaśnia Urszula Pazio-Hrapkowicz - są to zazwyczaj młodzi właściciele aut, poniżej 25. roku życia, a tej grupie kierowców przypisuje się największe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Niskie ceny OC otrzymują też kierowcy którzy posiadają dwoje lub więcej dzieci. Ubezpieczyciele proponują im o ok. 27,8% korzystniejsze OC, niż osobom bezdzietnym (odpowiednio 688 zł i 879 zł). Na niskie składki obowiązkowego ubezpieczenia mogą liczyć posiadacze pojazdów marki Fiat, Skoda i Toyota (średnio 700 zł za najtańszą polisę). W odwrotnej sytuacji są osoby, które zamierzają ubezpieczyć BMW. Za najniższe OC zapłacą ok. 37% drożej (ok. 959 zł).

Co dalej z cenami OC?


Pomimo widocznego ogólnego zahamowania podwyżek, ubezpieczyciele nadal sondują rynek i oceniają indywidualne ryzyko ubezpieczeniowe. Poszczególne towarzystwa preferują inne grupy klientów i co pewien czas zmieniają taryfy cenowe. Dlatego poszczególni kierowcy będą w różnym stopniu dopłacać do polisy OC – od kilku do nawet kilkuset procent.

*Mediana najniższych cen OC wg. kalkulacji klientów rankomat.pl przeprowadzonych od stycznia do marca 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • baczek8852 / 2017-04-12 09:08:01

    podwyżki najniższe? i to ma nas pocieszyć? w zeszłym roku mialem stłuczkę - każdemu się może przydarzyć - w tym roku moja zeszłoroczna składka oc była równa... tegorocznej jednej racie... janosik nie wpłuścił mnie do swojego elitarnego grona ubezpieczonych, w cuk-u pomóc też nie potrafili... i po zapłacenie oc przez miesiąc będe jadł jak za studenckich czasów odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: