eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak rząd chce powstrzymać podwyżki OC?

Jak rząd chce powstrzymać podwyżki OC?

2017-04-11 12:24

Jak rząd chce powstrzymać podwyżki OC?

Jak państwo chce powstrzymać podwyżki OC? © Andrey Popov - Fotolia.com

Podwyżki cen OC to temat, który nie schodzi z ust od przeszło roku. Rozmach, z którym działają ubezpieczyciele, zakrojony jest na tak szeroką skalę, że zabrać głos i wpłynąć na ograniczenie podwyżek postanowili sami rządzący. Jednak niektóre z proponowanych rozwiązań wzbudzają wątpliwości Rzecznika Finansowego. Czy należy przyznać mu słuszność?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC za granicą też jest droższe

Pod koniec ubiegłego miesiąca niektóre z instytucji państwowych oraz ugrupowań politycznych przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie problemu pnących się w górę cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Część tych koncepcji nie przypadła jednak do gustu Rzecznikowi Finansowemu.

1. Telematyka zahamuje podwyżki OC?


Tym, co w skuteczny sposób mogłoby powstrzymać kolejne podwyżki OC, jest dokładniejsze szacowanie ryzyka, jakie generuje dany kierowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu szansę na niższe składki miałyby osoby jeżdżące bezpiecznie.

Dlatego też Polska Izba Ubezpieczeń zachęca firmy ubezpieczeniowe do rozwoju telematyki. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliłoby na dopasowanie składki OC do stylu jazdy prezentowanego przez danego kierowcę. PIU postuluje również o rozszerzenie dostępu ubezpieczycieli do systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), dzięki czemu przy wyliczaniu składki mogliby oni uwzględniać informacje o mandatach i punktach karnych.

2.Podwyżki OC zatrzyma standaryzacja zadośćuczynień?


Obecne podwyżki OC są również w pewnej mierze następstwem wzrostu wypłacanych odszkodowań.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak państwo chce powstrzymać podwyżki OC?

Tym, co w skuteczny sposób mogłoby powstrzymać kolejne podwyżki OC, jest dokładniejsze szacowanie ryzyka, jakie generuje dany kierowca.

Brak ustandaryzowanych wysokości świadczeń za poszczególne szkody osobowe powoduje jednak, że kwoty otrzymywane za wypadki tego samego rodzaju są często bardzo różne – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Od zeszłego roku ekspercki zespół powołany przez Komisję Nadzoru Finansowego pracuje nad tabelą, która zawierałaby konkretne przedziały kwot wypłacanych za poszczególne szkody osobowe. Dzięki takiej tabeli kwoty wypłacanych zadośćuczynień miałyby być bardziej przewidywalne.

Inną kontrowersyjną kwestią jest to, komu należy się zadośćuczynienie za śmierć danej osoby. Obecnie w ustawie nie jest zdefiniowane grono osób mających prawo do otrzymania takiego świadczenia. Pojawiają się pomysły, by uściślić tę kwestię.

Pomysły dotyczące regulacji odszkodowań wywołują jednak obawy Rzecznika Finansowego, który protestuje przede wszystkim przeciwko:
  • wprowadzeniu ustawowej definicji najbliższego członka rodziny
  • wyłączeniu możliwości dochodzenia roszczeń nieprzedawnionych tytułem zadośćuczynień dla najbliższych za zdarzenia sprzed 3.08.08
  • wyłączeniu możliwości refundacji w zakresie kosztów leczenia w placówkach prywatnych
  • pozostawieniu bez wsparcia osób doktniętych problem wyczerpywalności sumy gwarancyjnej
  • wyłączeniu możliwości dochodzenia zadośćuczynień przez najbliższych członków rodziny w sytuacji osób najciężej poszkodowanych.

Wiele z tych praw, między innymi możliwość zwrotu kosztów leczenia prywatnego, było w ostatnim czasie potwierdzane orzecznictwem sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego - zwraca uwagę Paweł Kuczyński.

Regulacja zadośćuczynień powinna więc iść raczej w kierunku zwiększenia przewidywalności wypłat niż ograniczania praw poszkodowanych.

3. Czasowe wycofanie z ruchu obniży koszt ubezpieczenia zepsutych aut


Jeszcze w listopadzie 2016 r. poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec złożył interpelację w sprawie umożliwienia kierowcom czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. Projekt trafił do sejmu, ale po pierwszym czytaniu został odrzucony, mimo że wcześniej zyskał przychylność Rzecznika Finansowego oraz ministra infrastruktury i budownictwa.

W poniedziałek 27 marca klub Kukiz'15 ponownie przedstawił projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada między innymi możliwość czasowego wyrejestrowywania samochodów osobowych i motocykli.
Osoby, które skorzystałyby z tej opcji, płaciłyby maksymalnie 5% stawki ubezpieczenia OC – tłumaczy Katarzyna Butkiewicz z Ubea.pl.
Najbliższe tygodnie pokażą, czy istnieje szansa na wdrożenie takich zmian.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

  • benekss / 2017-04-11 13:34:30

    telematuka już jest stosowana robi to yanosik z ergo hestią ale... jeżdzę z aplikacja od dawna i uważam, że z glową, a oferty oc nie dostałem, więc nie wiem, jak tam trzeba jeździć żeby spełnić ich wymogi, chyba wcale odpowiedz ] [ cytuj ]

    • januszf12 / 2017-04-11 14:12:11

      to, że nie umiesz prowadzić i nie dostajesz oc to nie powód, żeby oczerniac firmę w internecie. ludzie z dobrym scoringiem jakoś mieli ofertę. dorośnij odpowiedz ] [ cytuj ]

    • benekss / 2017-04-11 15:43:14

      jesli wprowadzili sobie oc tylko dla wąskiej grupy wybranych kierowców to nie powinni sie szeroko reklamować bo to jest kłamstwo skoro tego oc nie można u yanosika tak po prostu kupić odpowiedz ] [ cytuj ]

    • baczek8852 / 2017-04-12 09:29:06

      Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2017-04-12 09:30:15)

      mnie też nie wpuścicli... to jest w ogóle legalne? oc dla grupy wybranych kierowcow? przeciez to jest obowiązkowe ubezpieczenie nie można robić żadnej selekcji... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: