eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wymiana opon. Co warto wiedzieć?

Wymiana opon. Co warto wiedzieć?

2017-10-04 10:26

Wymiana opon. Co warto wiedzieć?

Wymiana opon © chihana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy nieużywane opony, które przeleżały w garażu kilka lat, ciągle nadają się do użytkowania? Co oznacza umieszczony na ogumieniu symbol M+S? Czy wymiana opon wpływa na spalanie? O czym informują etykiety? Jakie parametry należy brać pod uwagę, aby kupić ogumienie najbardziej dostosowane do naszych potrzeb? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotował Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć hałas w samochodzie?

To, na jakich oponach jeździmy, ma niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem ogumienia dokonać gruntownego rekonesansu, przyglądając się testom i poznając podstawowe parametry opon. Jak się do tego zabrać? Jak sprawić aby wymiana opon okazała się strzałem w dziesiątkę? Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego radzi, aby zaznajomić się z oznaczeniami, które producenci umieszczają na oponach.

ROZMIAR: Opony dostosowane są rozmiarami do wymogów producentów samochodów oraz osiągów i parametrów poszczególnych typów aut. Na oznaczenia opony np.: 195/65R16 91T składa się:
 • 195 – Szerokość mierzona pomiędzy bokami opony i podana w milimetrach.
 • 65 – Wysokość profilu to wartość procentowa wyrażająca wysokości boku opony w stosunku do jej szerokości. W tym przypadku jest to 65% czyli ok. 127 mm.
 • R15 – R oznacza typ opony, w tym przypadku radialna. 15 – To średnica osadzenia na feldze podawana w calach.
 • 91 – Indeks nośności przedstawia wartość maksymalnego obciążenia jednej opony przy zachowaniu prędkości dopuszczonej przez producenta pojazdu.
 • T – Indeks prędkości informuje nas o maksymalnej prędkości z jaką pojazd może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę.

To, na jakich oponach producent homologował swój pojazd w UE znajdziemy w instrukcji obsługi. Są tam wszelkie podstawowe dane, które pozwolą nam znaleźć odpowiedni rozmiar i typ opony.

fot. mat. prasowe

Oznaczenia na oponach

T to indeks prędkości, który informuje nas o maksymalnej prędkości z jaką pojazd może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę.


„Wobec szerokiej oferty opon na rynku, dobór prawidłowego ogumienia może przyprawić kierowców o ból głowy. Na rynku są także opony bardzo niskiej jakości od egzotycznych marek. Łatwo jest wtedy podjąć złą decyzję, a następnie żałować jej przez kilka lat. Tak samo, gdy kupimy opony używane, bo są z nieznaną historią. W swoim samochodzie nie ulepszymy układu ABS czy ESP oraz innych systemów zwiększających nasze bezpieczeństwo. Z kolei wymiana układu hamulcowego jest bardzo kosztowna. Montaż dobrych nieużywanych opon to najprostszy sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa na drodze” – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Z boku opony znaleźć może jeszcze kilka oznaczeń. Najważniejsze spośród nich to:
 • Symbol E.C.E – oznacza homologację europejską, która dopuszcza ogumienie do użytku na drogach UE. Opony dostosowane do wymogów unijnych gwarantują bezpieczną jazdę.
 • Numer DOT – zakodowane oznaczenie producenta, fabryki oraz daty produkcji.
 • Symbol alpejski – znak opony zimowej. Tylko ogumienie z widocznym płatkiem śniegu na tle góry posiada homologację zimową.

„Dopasowanie opon do zimowych miesięcy jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Opony z homologacją zimową różnią się od letnich składem mieszanki gumowej i dzięki temu zachowują lepszą przyczepność w niższych temperaturach. Takie opony oznaczone są symbolem alpejskim – i tylko one gwarantują nam lepszą przyczepność zimą. Często występujący samodzielnie symbol M+S (błoto i śnieg), oznacza tylko, że opona posiada zimowy bieżnik, ale już nie mieszankę odpowiednią do niskich temperatur” – dodaje Piotr Sarnecki.

fot. mat. prasowe

Symbol alpejski

Tylko ogumienie z widocznym płatkiem śniegu na tle góry posiada homologację zimową.


ETYKIETA: Nowe opony posiadają również etykiety, które informują o 3 istotnych parametrach:
 • Efektywność paliwowa – określana przez współczynnik oporów toczenia opony. Jest wyrażona za pomocą klas od A do G, gdzie A oznacza najbardziej oszczędną oponę.
 • Przyczepność na mokrej nawierzchni – informuje o długości drogi hamowania auta na mokrej nawierzchni. Klasa A oznacza, że dany model opon posiada najkrótszą drogę hamowania.
 • Zewnętrzny hałas toczenia – wyrażona w decybelach wartość emitowana przez daną oponę.

fot. chihana - Fotolia.com


W przypadku efektywności paliwowej oraz przyczepności na mokrej nawierzchni różnice między poszczególnymi klasami danej kategorii są znaczące. Różnica między oponami klasy A i G w przypadku drogi hamowania na mokrej nawierzchni przy 80 km/h to nawet 18 m. Przy efektywności paliwowej różnica między klasą G i klasą A to nawet 7,5% mniejsze zużycie paliwa. Dla samochodu zużywającego 8 litrów paliwa na 100 km oznacza oszczędność blisko 2 zbiorników paliwa w ciągu roku.

Poza rozmiarem opon i danymi na etykietach zwracajmy uwagę także na inne parametry opon – hamowanie na suchej nawierzchni, właściwości jezdne, kierowalność na suchych i mokrych nawierzchniach, odporność na aquaplaning, trwałość i wytrzymałość oraz w przypadku opon zimowych, również na właściwości jezdne w warunkach zimowych.

Pamiętajmy, aby dostosować opony do:
 • Stylu jazdy.
 • Rodzaju dróg po których się poruszamy (miasto, autostrady, drogi nieutwardzone).
 • Sposobu użytkowania oraz indywidualnych preferencji.

Kiedy już wiemy jakimi parametrami się kierować, porozmawialiśmy w serwisie i sklepie z fachowcami i nadchodzi czas decyzji to pamiętajmy o jeszcze jednym - nieużywane opony wyprodukowane nawet kilka lat temu, o ile były prawidłowo przechowywane, posiadają takie same właściwości jak ogumienie, które wyjechało z fabryki przed kilkoma dniami. Dla kierowcy będą mieć wszystkie walory opony fabrycznie nowej. Głównym wpływ na stan opon ma ich eksploatacja, a nie czas magazynowania.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • wroskos / 2017-10-06 09:38:25

  w tym roku zainwestowałem w nowe opony, udało mi się trafić na fajną promocje opon w fordzie, spore obniżki a już od zeszłego roku planowałem wymianę, opony kupione w weekend zabieram się za wymianę bo już pora odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Cyriak161 / 2017-10-25 15:33:31

  Mam zimówki z tamtego roku z aaaopony.pl schowane i zabezpieczone w garażu. Jak zaczną się przymrozki to sie przejade na wymiane, ale chyba jeszcze sie na to nie zanosi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: