eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Po opony samochodowe na szrot?

Po opony samochodowe na szrot?

2017-08-29 09:56

Po opony samochodowe na szrot?

Opony © pitb_1 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy kupujący opony samochodowe szczególnie cenią sobie bezpośredni kontakt ze sprzedającym. To z pewnością dlatego 57 proc. z nas po ogumienie udaje się do warsztatu, autoryzowanego serwisu lub też do sklepu. Z badania zrealizowanego przez Moto Data wynika również, że co czwarty kierowca posiłkuje się w zakupie internetem, w którym korzysta z wyszukiwarek i porównywarek produktów. Jednocześnie okazuje się, że mniej więcej co ósmy kupujący decyduje się na zakup opon na szrocie lub giełdzie.

Przeczytaj także: Nowe opony samochodowe. 5 najważniejszych kwestii

Kierowcy, którzy decydują się na taki krok, wiele ryzykują. Opony samochodowe oferowane na szrocie i giełdzie często są niskiej jakości, a w przypadku, gdy są używane - wręcz nie nadają się do jazdy. Nie można zapominać, że dobre dobranie ogumienia to jeden z kluczowych czynników dla bezpieczeństwa jazdy. Zakup opon samochodowych od niesprawdzonego sprzedawcy naraża na niebezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
„Kupno opon nie jest niczym nader skomplikowanym, ale warto pamiętać, że pełne bezpieczeństwo gwarantują jedynie takie, które są dobrze dopasowane i pochodzą z legalnego źródła. Pewnym niepokojem może napawać fakt, że aż 16% kierowców opony samochodowe nabywa na giełdzie lub szrocie, czyli w miejscach, w których o historii opony raczej nie dowiemy się zbyt wiele. Kupno takiego ogumienia to drogowa ruletka” – mówi Tadeusz Kuncy z Moto Data.

25% badanych kupuje opony przez internet, gdzie w ostatnich latach powstały nowoczesne serwisy poświęcone tematyce oponiarskiej. Można tam znaleźć także informacje technicznie na temat opony – jest to jeden z warunków bezpiecznych zakupów w internecie.
Podczas decyzji o kupnie pamiętajmy, że opony to nie chleb i nie starzeją się szybko. Zakupione, nieużywane opony mogą być wyprodukowane nawet kilka lat temu. Taka opona, przechowywana w magazynie fabrycznym czy hurtowni, posiada identyczne parametry jak ta, która wyjechała z fabryki przed paroma dniami. Głównym czynnikiem wpływającym na stan ogumienia jest jego eksploatacja, a nie czas przechowywania.

fot. mat. prasowe

Gdzie kierowcy kupują opony?

16% respondentów badania Moto Data deklaruje, że kupuje opony na szrocie lub giełdzie.


Znaczenie używanych oznaczeń:


  • 205 – szerokość opony w mm
  • 55 – profil (% wysokości boku do szerokości)
  • 16 – średnica osadzenia na feldze
  • 91T – indeks nośności oraz indeks prędkości

Wśród elementów, które znajdują się na oponie są także:

  • numer DOT – dane o producencie: fabryka, data produkcji
  • symbol E.C.E – homologacja europejska, czyli informacja o dopuszczeniu do użytkowania na terenie Unii Europejskiej
  • symbol alpejski – inaczej symbol płatka śniegu na tle góry w przypadku opon zimowych lub całorocznych oznacza homologację zimową opon zarówno pod względem bieżnika jak i mieszanki gumowej

fot. mat. prasowe

Oznaczenia na oponach

Na oponie znajduje się m.in. numer DOT, a wiec dane o producencie i dacie produkcji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: opony, wymiana opon, kupno opon

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jacek901 / 2017-09-01 11:17:35

    Ja w tym roku kupowałem tomkety nowe z internetu. Ze szrotu bym się nie odważył bo jednak bezpieczeństwo jest ponad pieniądze nigdy odwrotnie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: