2018-04-17 00:50
Przeczytaj także: Wymiana opon. Co warto wiedzieć?
Generowany przez ogumienie hałas to połączenie efektu tarcia oraz częstotliwości drgania opony i znajdującego się w niej powietrza. Warto przypomnieć, że zewnętrzny hałas toczenia to parametr szczególnego rodzaju, ponieważ decybel (dB) jest jednostką logarytmiczną. W praktyce oznacza to, że hałas nie rośnie liniowo wraz ze wzrostem natężenia podawanego w decybelach. Zmiana widniejącej na etykiecie opony wartości hałasu o 1 decybel oznacza rzeczywisty wzrost hałasu aż o 26%. Poziom hałasu wzrasta dwukrotnie mniej więcej co 3 decybele.„Czołowi producenci korzystają z technologii wygłuszania, która polega na umieszczeniu dodatkowych warstw we wnętrzu opony. Zadaniem warstw wygłuszających jest obniżenie poziomu drgań powietrza w ogumieniu. Zachęcamy wszystkich kierowców do czytania etykiet przy wyborze opon – dzięki ich pomocy zdecydowanie łatwiej jest dokonać dobrego wyboru z szerokiej oferty opon na rynku. Nietrudno jest podjąć złą decyzję, a następnie żałować jej przez kilka lat. Wiedza o oponach i ich właściwościach to podstawa świadomego wyboru. Zawsze warto skonsultować się z doradcą w serwisie, ale ważna jest też indywidualna świadomość każdego kierowcy. To koło przenosi moc i siłę auta oraz sprawność hamulców na drogę. Odpowiedni dobór ogumienia to minimalizacja zagrożenia dla wszystkich kierowców i komfort jazdy dla kierującego” – wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
fot. mat. prasowe
Oznaczenia na oponach
T to indeks prędkości, który informuje nas o maksymalnej prędkości z jaką pojazd może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę.
fot. mat. prasowe
Etykieta
Od 1 listopada 2012 r. opony sprzedawane na terenie krajów należących do Unii Europejskiej muszą być zaopatrzone w odpowiednie etykiety.
oprac. : eGospodarka.pl
Opony całoroczne. Jakie zalety i wady?
Czy wymiana opon na zimowe ma sens, gdy nie widać śniegu?
Czy to już czas na opony zimowe?
Ferie zimowe samochodem? Zobacz, jak przygotować opony
Opony zimowe: nieobowiązkowe, ale...
A czy Ty wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe?
Opony zimowe. Kiedy zmienić? Gdzie wymagane?
Opony całoroczne kontra letnie i zimowe
Wymiana opon z zimowych na letnie - dłużej nie zwlekaj
Witam. Prowadzimy z mężem serwis opon. Wykonujemy usługi napraw opon, przełożenia opon i kół oraz sprzedaż opon nowych. Szukałam kodów GTU ...
Czy mając samochód w leasingu operacyjnym i kupując opony zimowe na działalność osobową o wartości powyżej 3500 zł, to można zaliczyć je ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
10 zasad skutecznego zarządzania projektami
Wynagrodzenia absolwentów publicznych uniwersytetów w Polsce w 2020 roku
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe II 2021 r.
Panattoni zbuduje City Logistics Warsaw VI
PPK na ostatniej i najdłuższej prostej
Nowe mieszkania w Poznaniu. Kamienica 176 od Virke gotowa
Zdalna, hybryda czy biuro? Jaka będzie organizacja pracy 2021?