eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC ciągle rosną, ale wolniej

Ceny OC ciągle rosną, ale wolniej

2017-10-26 11:47

Ceny OC ciągle rosną, ale wolniej

Ceny OC ciągle rosną ©  krisana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rankomat.pl publikuje podsumowanie sytuacji cenowej na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Okazuje się, że w bieżącym roku w końcu doczekaliśmy się względnej stabilizacji. Wprawdzie ceny OC ciągle rosną, ale dynamika tego wzrostu jest już znacznie mniejsza. W pierwszych trzech kwartałach br. wyniosła 6%. To naprawdę niewielka podwyżka zważywszy chociażby, że w analogicznym okresie minionego roku wzrosty osiągnęły 39%.

Przeczytaj także: Podwyżki OC nie odpuszczają

Wprawdzie już początek tego roku przyniósł wyhamowanie podwyżek, ale fakt pozostaje faktem - ceny OC ciągle idą w górę. O ile bowiem różnica pomiędzy początkiem roku a III kwartałem jest naprawdę niewielka, to jednak biorąc pod uwagę średnią po trzech kwartałach br. widzimy, że w porównaniu ze średnią z minionego roku podwyżki OC sięgnęły 25%.
- Wyniki uzyskane w I połowie br. dowodzą, że ubezpieczenie OC przestało być dla ubezpieczycieli nierentowne, ale w znacznej mierze jest to następstwo podwyżek z ubiegłego roku. Należy też pamiętać o wydatkach związanych z likwidacją szkód, które nieustannie pną się w górę. Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy br. odszkodowania z OC kosztowały firmy ubezpieczeniowe 4,3 mld zł, a to oznacza, że były o 9,2% niż rok wcześniej. Jeśli koszty likwidacji szkód będą jeszcze wyższe, nie można wykluczyć kolejnych podwyżek. mówi Patryk Juchniewicz, Dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Największe podwyżki w Kielcach i Rzeszowie


Według danych porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, w ciągu roku ceny polis OC wzrosły najbardziej w woj. podkarpackim (z poziomu 541 zł w III kw. 2016 r. do 673 zł w III kw. 2017 r., wzrost 24,4%). Pomimo tego, mieszkańcy podkarpackiego płacili najniższe składki OC.

Porównując ceny OC z III kwartału 2016 r. i III kwartału 2017 r. dla mieszkańców miast wojewódzkich, największe wzrosty odnotowano w Kielcach (26,4%) i Rzeszowie (26,1%). W tym czasie podwyżki cen OC w najmniejszym stopniu dotknęły mieszkańców Krakowa (8,1%). Warto zauważyć, że pomimo największych podwyżek w Kielcach i Rzeszowie, średnie ceny ubezpieczenia OC były w tych miastach najniższe. Mieszkańcy Kielc płacili 730 zł a Rzeszowa 757 zł.

Najdroższej dla kierowców pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego


W minionym kwartale najdroższym miastem pod względem cen OC był Wrocław (1140 zł). Różnica pomiędzy stolicą woj. dolnośląskiego a najtańszym w zestawieniu Rzeszowem wyniosła aż 56%. W Gdańsku OC kosztowało 1060 zł, a w Warszawie 1030 zł.

fot. mat. prasowe

Jak cena ubezpieczenia OC zmienia sie od 2015 roku? Mediana

Pomimo wyraźnego wyhamowania podwyżek na początku 2017 r., ceny OC nadal rosną.


Analiza cen w województwach wykazała, że najdroższe w zestawieniu jest woj. pomorskie: 923 zł. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia w tym regionie były wyższe o 37,1% od średnich cen OC dla woj. podkarpackiego, gdzie polisy były najtańsze (673 zł). Najwyższe koszty ubezpieczenia OC ponosili również właściciele pojazdów z woj. dolnośląskiego (średnio 919 zł) oraz mazowieckiego (średnio 901 zł).

fot. mat. prasowe

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w III kwartale 2017 roku?

W III kwartale 2017 roku najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego: 923 zł.


Masz Skodę - masz tanie OC


Wśród 10 najpopularniejszych modeli samochodów ubezpieczanych za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl, najtańsze oferty otrzymywali właściciele pojazdów marki Skoda (745 zł) i Renault (749 zł). Najdroższe - posiadacze BMW (1010 zł). Różnica pomiędzy ceną ubezpieczenia najtańszej i najdroższej marki w zestawieniu wyniosła 26%.

fot. mat. prasowe

Odchylenia cen OC od średniej w poszczególnych województwach

W III kwartale 2017 roku mieszkancy trzech województw (pomorskie, dolnoslaskie, mazowieckie) płacili za OC kilkanascie procent więcej niż wynosiła średnia krajowa (813 zł).


Prawie 200% różnicy pomiędzy ceną dla najmłodszych i najstarszych kierowców


Średnia cena OC w III kwartale wyniosła 813 zł. Odchylenie cen od średniej ogólnopolskiej najmocniej dotknęło młodych kierowców do 25 roku życia. a OC płacili oni aż 146% więcej j. Najtańsze oferty OC w porównaniu do średniej krajowej otrzymywali kierowcy powyżej 55 roku życia: -14,9%. Według danych porównywarki rankomat.pl różnica pomiędzy cenami dla najmłodszych i najstarszych kierowców wyniosła 189%.

fot. mat. prasowe

Ceny OC a wiek kierowców. Odchylenia cen od średniej

Odchylenie cen od średniej ogólnopolskiej najmocniej dotknęło młodych kierowców do 25 roku życia. Płacili za OC 146% drożej!


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: