eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Podwyżki OC nie odpuszczają

Podwyżki OC nie odpuszczają

2017-10-13 10:31

Podwyżki OC nie odpuszczają

Podwyżki OC nie odpuszczają © kwanchaift - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Po niewielkim spadku średnich cen OC w czerwcu i lipcu, następne dwa miesiące przyniosły niestety kolejne podwyżki. Dobrą wiadomością jest fakt, że dynamika wzrostu cen spadła. Pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku kierowcy w Polsce płacili za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio 1169 zł.

Przeczytaj także: Po najtańsze OC do Rzeszowa

W podsumowaniu średnich cen OC w II kwartale 2017 roku z przyjemnością informowaliśmy, że po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowaliśmy spadek średnich cen OC. Choć nie były one znaczące, odpowiednio o 1 i 24 złote, to mieliśmy nadzieję, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale. Tak się jednak nie stało, podwyżki OC stały się faktem, choć średnia wartość ubezpieczenia OC wciąż nie przekracza 1200 złotych.

Średnie ceny po trzecim kwartale 2017 – jakie podwyżki OC przyniósł wrzesień?


Na przykładzie ponad 120 tys. kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze OC/AC okazało się, że średnie ceny OC we wrześniu bieżącego roku były o 22% wyższe, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jeśli porównamy natomiast samo tempo wzrostu cen w III kwartale, to w ubiegłym roku w okresie lipiec-wrzesień wzrosły one o 16%. Z kolei w tym roku od lipca średnia cena OC wzrosła o zaledwie 1%.

Co ciekawe, średnie ceny OC w III kwartale tego roku były wyjątkowo niestabilne. Po wzroście cen w sierpniu (1187 zł), we wrześniu ponownie odnotowaliśmy niewielki spadek, do poziomu 1169 zł.

fot. mat. prasowe

Średnia cena ubezpieczenia OC

Pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku kierowcy w Polsce płacili za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio 1169 zł.


Warszawa z najdroższym OC w Polsce


Zarówno w I jak i II kwartale to mieszkańcy Wrocławia płacili najwięcej za OC. Tym razem jednak sytuacja się zmieniła i jak pokazuje poniższe zestawienie, najwyższe rachunki za to ubezpieczenie w III kwartale otrzymywali kierowcy z Warszawy (1512 zł). Tuż za nimi uplasowali się właściciele aut z Wrocławia i Gdańska (odpowiednio 1428 i 1372 zł). Z kolei najmniej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Zielonej Góry, Rzeszowa i Katowic. We wszystkich tych miastach średnie ceny tych polis nie przekraczają 1000 złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ubezpieczenia OC w miastach wojewódzkich

Najdroższe miasta w Polsce to Warszawa, Wrocław i Lublin.


Olsztyn i Opole z największym wzrostem średnich cen OC


W naszej analizie porównaliśmy także wzrost cen w poszczególnych miastach wojewódzkich w III kwartale 2016 i 2017 roku. W porównaniu do cen z września 2016, największą podwyżkę odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu (o 36%). Tuż za nimi uplasowały się Lublin i Gorzów Wielkopolski, gdzie ceny wzrosły o 33%. Zaskoczeniem dla nas okazały się średnie ceny OC w Katowicach, Zielonej Górze i Kielcach. Ceny w tych miastach nie wzrosły, lecz spadły w porównaniu z wartościami, jakie odnotowaliśmy w ubiegłym roku! Największy spadek cen, bo aż o 6%, miał miejsce w Katowicach.

Co dalej z cenami ubezpieczeń OC?


Powody, dla których doskwierają nam podwyżki OC, są powszechnie znane. Przyczyniły się do tego takie czynniki, jak wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, rosnąca liczba wypadków drogowych, a także coraz wyższe kwoty odszkodowań – nie tylko za straty materialne, lecz także zdrowotne.

fot. mat. prasowe

Wzrost cen OC wg województw

Najwyższe wzrosty stawek OC zanotowano w Olsztynie i Opolu.


Jednak czy obniżka cen w trzech miastach, jak również wahania średnich cen OC w skali całego kraju zwiastują koniec dalszych podwyżek?
– Jest to mało prawdopodobne. Jak jednak widzimy tempo wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia OC znacznie spadło. Na koniec pierwszego kwartału kierowcy płacili za tę polisę o 45% więcej niż rok wcześniej, w połowie roku było to już 37%, a teraz wynik ten wyniósł już tylko 22%. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w Polsce będą zwiększać udział odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem, co pociągnie za sobą dalsze podwyżki. Nie będą one jednak aż tak odczuwalne jak choćby rok temu – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl.

Podsumowanie


  1. W porównaniu z wrześniem 2016 roku, we wrześniu 2017 roku ceny OC wzrosły średnio o 22%
  2. W III kwartale 2017 r. podwyżki OC utrzymały się na niskim poziomie, zaledwie 1%
  3. W Warszawie kierowcy płacą za polisy najwięcej, aż 1512 złotych
  4. Największe podwyżki względem II kwartału 2016 roku odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu - o 36%
  5. Kierowcy powinni się spodziewać kolejnych podwyżek OC, ale już nie tak gwałtownych jak w ubiegłym roku

Przemysław Pepla

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Przeczytaj także


Kary za brak OC znowu wyższe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: