eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › 2000 zł różnicy w cenie OC dla tego samego kierowcy?

2000 zł różnicy w cenie OC dla tego samego kierowcy?

2018-10-25 10:44

2000 zł różnicy w cenie OC dla tego samego kierowcy?

Co wpływa na cenę OC? © methaphum - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O gigantycznych, bo sięgających nawet 2000 zł różnicach w cenach OC mógł przekonać się prawdopodobnie każdy, kto choć raz porównywał ofertę ubezpieczycieli. Skąd biorą się tak duże dysproporcje, skoro ochrona oferowana w ramach obowiązkowego ubezpieczenia wszędzie jest identyczna? Jak nie przepłacać?

Przeczytaj także: Płacisz za OC więcej niż rok temu? Przepłacasz!

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC został określony przez ustawodawcę, co oznacza, że bez względu na to, czy za polisę zapłacimy 800 czy 1600 zł, każdy ubezpieczyciel zaoferuje nam dokładnie taką samą ochronę. Z czego zatem wynikają tak duże różnice w składkach? Chodzi o to, że towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie określają ryzyko związane z danym kierowcą i jego pojazdem.

Prawie 1500 zł różnicy dla doświadczonego kierowcy


Mogłoby się wydawać, że doświadczony kierowca z wieloletnią historią bezszkodowej jazdy powinien otrzymywać same atrakcyjne oferty OC. Praktyka dowodzi jednak zgoła czego innego. Analiza porównywarki rankomat.pl dowodzi np., że pewien 64-latek z Warszawy otrzymał dwie propozycje: jedno z towarzystw zaoferowało mu polisę za 353 zł, inne zażyczyło sobie...1836 zł.

Każde towarzystwo samodzielnie określa, które dane dotyczące właściciela pojazdu lub jego samochodu w największym stopniu wpływają na cenę polisy. W przypadku jednego ubezpieczyciela przeszło 20-letnie może więc obniżyć składkę, w innym towarzystwie wręcz przeciwnie. Gdyby właściciel Renault R5 nie sprawdził ofert różnych towarzystw, mógłby zapłacić za OC niemal 1500 zł za dużo.

Młody kierowca i ponad 2000 zł różnicy w cenie OC


Jeszcze większe różnice cen mogą dostrzegać młodzi kierowcy, szczególnie ci w wieku 18-24 lata. To właśnie oni statystycznie powodują najwięcej wypadków i kolizji. Jak wynika z danych policji za 2017 r. to właśnie w przypadku tej grupy wiekowej odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Młode osoby były sprawcami 5 550 wypadków, w których zginęło 468 osób, a 7 272 zostało rannych. Ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku najmłodszych kierowców jest więc zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup wiekowych.

fot. mat. prasowe

Różnice w cenie OC dla młodego kierowcy

Duże różnice cen mogą dostrzegać szczególnie młodzi kierowcy.


Choć towarzystwa z założenia proponują młodym kierowcom wyższe ceny OC, to niektórzy ubezpieczyciele mogą obniżyć cenę polisy. Każde towarzystwo, oceniając ryzyko ubezpieczeniowe, obok wieku właściciela pojazdu, bierze pod uwagę szereg dodatkowych czynników. Niektóre z nich (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika posiadanego samochodu) mogą znacząco wpływać na ostateczną wysokość składki.

fot. mat. prasowe

Różnice w cenie OC dla doświadczonego kierowcy

Różnice w cenie OC dla doświadczonego kierowcy mogą sięgać nawet 1,5 tys. zł.


Co wpływa na cenę OC?


Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą m.in. wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania, zniżki za bezszkodową jazdę, rok produkcji samochodu czy pojemność silnika. Ponadto, niektóre towarzystwa mogą brać pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak stan cywilny właściciela auta czy markę i model posiadanego auta. W każdym towarzystwie na korzyść kierowcy mogą więc działać nieco inne informacje. Warto więc sprawdzić i porównać ofertę różnych ubezpieczycieli.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń

    Ekspert Superpolisy / 2018-10-25 14:36:51

    Rynek ubezpieczeń jest bardzo niestabilny i niestety różnice w cenach mogą być bardzo duże. Przed wyborem odpowiedniej polisy komunikacyjnej warto skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy. Dzięki temu porównamy jednocześnie różne oferty oraz wybierzemy dla nas najbardziej odpowiednie ubezpieczenie OC/AC w pakiecie z Assistance czy innymi dodatkami, które zapewnią nam szerszy zakres ochrony. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: