eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?

Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?

2019-06-05 11:27

Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?

Jak się ubezpieczyć na wakacyjny wyjazd autem? © Photographee.eu - Fotolia.com

Na wakacje samochodem? Według SW Research, na taki krok decyduje się już co czwarty z polskich turystów. Wyjeżdżając, powinni jednak pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu auta. O czym pamiętać? Podstawą jest oczywiście posiadanie OC, ale warto pomyśleć również o AC oraz assistance.

Przeczytaj także: Jedziesz za granicę? Sprawdź, gdzie potrzebna jest Zielona Karta

O czym powinni pamiętać zmotoryzowani, udając się na zagraniczne wakacje samochodem? W ramach przygotowań należy niewątpliwie zweryfikować stan techniczny, uzupełniając przy tym płyny i dokonując niezbędnych napraw.
- To ważna część przygotowań, bo już na starcie eliminuje się w ten sposób część potencjalnych problemów. Wszystkiego jednak nie da się przewidzieć. Dlatego warto też przemyśleć temat ubezpieczeń, które mogą przydać się poza Polską – sugeruje Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Czy obowiązkowe OC działa poza Polską?


Istotną kwestią jest weryfikacja, czy wykupione w naszym kraju OC honorowane będzie za granicą. To kwestia, której absolutnie nie powinno się bagatelizować, pamiętając, że to właśnie dzięki tej polisie ubezpieczyciel przejmuje na swoje barki odpowiedzialność za szkody, które właściciel ubezpieczonego pojazdu wyrządzi innym uczestnikom ruchu.

Niewątpliwie dobrą wiadomością jest to, że ochrona zadziała nie tylko na terenie naszego kraju. OC jest ważne w większości popularnych wśród Polaków krajów europejskich i nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych dokumentów. Tak jest m.in. na Słowacji, w Czechach, Niemczech, we Włoszech, a także w Krajach Beneluksu, większej części Bałkanów (Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Grecja, Słowenia i Rumunia) oraz w leżących na Półwyspie Iberyjskim Hiszpanii i Portugalii.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Jak się ubezpieczyć na wakacyjny wyjazd autem?

Z wykupionym w Polsce OC można poruszać się po państwach należących do tzw. Porozumienia Wielostronnego.


- Z wykupionym w Polsce OC można poruszać się po państwach należących do tzw. Porozumienia Wielostronnego. To kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli ktoś wybiera się autem poza tak opisane terytorium, to albo będzie musiał odebrać od swojego ubezpieczyciela działający międzynarodowo dowód posiadania OC (Zielna Karta), albo kupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne – mówi Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Zielona Karta wymagana jest w kilkunastu krajach. Znajdują się wśród nich dość popularne wśród polskich turystów kierunki, m.in. Albania, Czarnogóra oraz Ukraina. Oprócz nich jeszcze np. europejska część Rosji, Macedonia, Białoruś oraz egzotyczne: Maroko, Tunezja czy Turcja.

Wakacje samochodem, czyli kradzież, awaria i pusty bak…


Lista nieprzyjemności, które mogą przytrafić się polskiemu kierowcy za granicą jest długa – obejmuje np. zatrzaśnięte kluczyki, rozładowany akumulator, pusty bak, awarię samochodu. Holowanie czy naprawa auta za granicą mogą okazać się bardzo drogie, a organizowanie ich na własną rękę na pewno stresujące - dlatego wyjazd poza kraj bez samochodowego assistance jest ryzykowny.

W ramach tej usługi można liczyć na naprawę i usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, holowanie, dowóz paliwa, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących do miejsca docelowego lub do kraju, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego samochodu czy zastępczego kierowcę.
- Ze wsparcia ubezpieczyciela można korzystać na terenie Unii Europejskiej i w większości pozostałych państw europejskich. Co ważne, pomoc organizowana jest za pośrednictwem polskojęzycznej infolinii, dzięki czemu znika problem bariery językowej – zauważa Damian Andruszkiewicz.

Podczas wakacji samochodem przydatna również może okazać się polisa AC (zazwyczaj działa na takim samym obszarze, co assistance). Ubezpieczenie zapewnia właścicielowi samochodu ochronę w przypadku zniszczeń, które powstały z jego winy lub są efektem zdarzeń losowych (np. złej pogody, kolizji ze zwierzęciem czy aktów wandalizmu).

AC daje też możliwość otrzymania odszkodowania po kradzieży samochodu. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre kraje to „terytoria podwyższonego ryzyka” i ubezpieczyciele wyłączają je z ochrony w zakresie kradzieży. Powinni to wiedzieć zwłaszcza turyści planujący podróż po Ukrainie czy Rosji.

Szkoda za granicą. Co robić?


Polski kierowca może być sprawcą lub poszkodowanym w kolizji czy wypadku na drodze. O tym, że może dojść do takiej sytuacji trzeba pamiętać przed wyjazdem. W podróż dobrze jest zabrać ze sobą polsko-angielski wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym (do pobrania np. tutaj: https://www.pbuk.pl/).

Poniżej najważniejsze informacje o postępowaniu w razie kolizji.
  1. Poszkodowany musi pozyskać od sprawcy (kierowcy): dane personalne (imię i nazwisko, adres, kraj pochodzenia), informacje o pojeździe (marka, nr rejestracyjny), dane personalne właściciela pojazdu (jeżeli nie jest nim kierowca), nazwę ubezpieczyciela i nr polisy OC lub Zielonej Karty. Te informacje wpisuje się do wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
  2. Oświadczenie należy uzupełnić o precyzyjny opis zdarzenia (m.in. data, lokalizacja i okoliczności szkody, zakres powstałych uszkodzeń).
  3. Po szkodzie warto sfotografować pojazdy biorące udział w zdarzeniu – pozwoli to uniknąć ewentualnych rozbieżności w opisie zdarzenia, a nawet niezasadnych roszczeń.
  4. Z wypełnionym oświadczeniem poszkodowany zgłasza szkodę ubezpieczycielowi, aby otrzymać odszkodowanie.
  5. Można to zrobić bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy lub za pośrednictwem przedstawiciela tej firmy w swoim kraju. W Polsce informacji na ten temat udzielają: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

- Na miejsce zdarzenia można również wezwać policję. Nie jest to konieczne, ale na pewno przydatne, jeśli zagraniczny kierowca nie chce podać potrzebnych informacji, przyznać się do winy lub mamy problem z komunikacją w obcym języku. Nigdy nie podpisujmy też oświadczenia, którego nie rozumiemy do końca! – radzi ekspert Compensy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Ekspert Superpolisy

    Ekspert.Superpolisy / 2019-06-25 10:41:30

    Możliwości na ubezpieczenie pojazdu jest wiele, dlatego warto porównywać oferty. Pomocna może okazać się dobra porównywarka, jak Superpolisa, która pozwala na dobranie najkorzystniejszego dla nas produktu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: