eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ubezpieczenie za granicą: wystarczy OC czy Zielona Karta?

Ubezpieczenie za granicą: wystarczy OC czy Zielona Karta?

2020-07-16 12:31

Ubezpieczenie za granicą: wystarczy OC czy Zielona Karta?

Do jakiej sumy chroni OC za granicą? © Andrey Popov - Fotolia.com

Nieuważna jazda, brawura, nadmierna prędkość oraz nieznajomość obowiązujących w danym kraju przepisów ruchu drogowego. To tylko niektóre przyczyny wypadków, w których uczestniczą za granicą polscy kierowcy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w dobie koronawirusa, kiedy to zagraniczne wakacje samochodem zyskują znacznie na popularności. Warto również zrobić rozeznanie, czy w kraju, do którego się wybieramy, możemy liczyć na wynikającą z naszego OC ochronę.

Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?

Czy samo OC wystarczy za granicą?


W 2004 r. Polska weszła nie tylko do Unii Europejskiej, ale przystąpiła również do funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty Porozumienia Wielostronnego, co w znacznej mierze ułatwiło życie polskim kierowcom. Obecnie należą do niego 34 kraje, w których polskim kierowcom wystarczy posiadanie standardowego OC.
- Jeśli w czasie podróży dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, tak samo jak to się dzieje w przypadku stłuczki w Polsce - dodaje Paweł Kuczyński.

Do jakiej kwoty chroni OC za granicą?


Kierowca, który udaje się na zagraniczne wakacje może się jednak zacząć zastanawiać, czy OC za granicą na pewno zagwarantuje mu pełną ochronę. Takie obawy nie są pozbawione podstaw. Polisa nie jest przecież workiem bez dna. Każde ubezpieczenie OC posiada sumę gwarancyjną, czyli maksymalną kwotę, do której ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za szkodę.

Co prawda suma gwarancyjna OC w Polsce jest wysoka, ale przecież zadośćuczynienia za szkody osobowe na przykład w Niemczech są niekiedy znacznie większe od tych wypłacanych u nas w kraju. Czy zatem suma gwarancyjna OC wystarczy czy polski kierowca będzie musiał dopłacać resztę z własnej kieszeni?

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Do jakiej sumy chroni OC za granicą?

Jeżeli wybierasz się autem do jednego z krajów należących do Porozumienia Wielostronnego, nie masz się czego obawiać. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewni Ci kompleksową ochronę.


Na szczęście dla polskich kierowców w krajach będących sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej, która obowiązuje w danym państwie. W Niemczech towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci więc odszkodowanie do kwoty będącej równowartością sumy gwarancyjnej obowiązującej u naszych zachodnich sąsiadów - uspokaja Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Należy jednak zauważyć, że jeśli w jakimś kraju suma gwarancyjna OC jest niższa niż w Polsce, twój ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sum ważnych na terenie naszego państwa.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2019 r. suma gwarancyjna OC w Polsce wynosi:
 • 5,21 mln euro - szkody osobowe
 • 1,05 mln euro - szkody majątkowe

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?


Jak widać, jeżeli wybierasz się autem do jednego z krajów należących do Porozumienia Wielostronnego, nie masz się czego obawiać. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewni Ci kompleksową ochronę.

Odrobinę większych przygotowań wymaga wyjazd do jednego z państw, które należy do Systemu Zielonej Karty, ale nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego. Mowa o następujących krajach:
 • Albania
 • Azerbejdżan
 • Białoruś
 • Bośnia i Hercegowina
 • Czarnogóra
 • Iran
 • Izrael
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Macedonia
 • Rosja
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Jeśli w trakcie wakacyjnych wojaży chcesz dotrzeć do jednego z tych krajów, musisz wcześniej wyrobić u swojego ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Wiele towarzystw wydaje ją za darmo lub za symboliczną opłatą kierowcom, którzy posiadają u nich ubezpieczenie OC.

Zielona Karta, podobnie jak OC, zapewnia wypłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia poszkodowanym, jeśli, jadąc autem, spowodujesz nieumyślnie kolizję lub wypadek.

Do jakiej sumy chroni Zielona Karta?Obowiązują takie same zasady jak w przypadku ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciel odpowiada więc do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w danym państwie. Jeśli jednak jest ona niższa niż w Polsce, pod uwagę bierze się sumę gwarancyjną z naszego kraju - tłumaczy Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

Suma gwarancyjna OC, także za granicą, jest bardzo wysoka. Dzięki temu możesz jechać bez obaw, że ewentualna stłuczka pokrzyżuje nie tylko plany wakacyjne, lecz także spowoduje problemy finansowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: