eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 ubezpieczeń, które warto zabrać na wakacje samochodem

5 ubezpieczeń, które warto zabrać na wakacje samochodem

2020-07-22 12:25

5 ubezpieczeń, które warto zabrać na wakacje samochodem

Jakie ubezpieczenie samochodu warto zabrać na wakacje? © Sychugina Elena - Fotolia.com

Ze względu na ciągle istniejące zagrożenie epidemiczne pokaźna rzesza Polaków postawiła w tym roku na wakacje samochodem. W minionym roku taką opcję wybrało 70% z nas, w tym sezonie urlopowym na drogach można spodziewać się jeszcze większej ilości wakacyjnych kierowców. To wystarczający powód, aby przypomnieć, że w trasę warto zabrać nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Przeczytaj także: 5 sposobów na bezpieczeństwo wakacyjnej jazdy samochodem

1. Bez OC nie ruszamy się z domu


Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Posiadać musi ją każdy kierowca, a jej brak naraża go nie tylko na dotkliwą karę finansową, ale i dodatkowe koszty. Należy powiem pamiętać, że kierowca bez OC za wyrządzone szkody musi zapłacić z własnej kieszeni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bazowa kara za brak OC (ponad 14 dni), stanowi w każdym roku:
  • dwukrotność płacy minimalnej (samochody osobowe)
  • trzykrotność płacy minimalnej (ciężarówki, autobusy i ciągniki samochodowe)
  • jedną trzecią płacy minimalnej (motocykle i motorowery)

2. AC – uzupełnia i chroni


AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które Polacy kupują najczęściej. Stanowi ono doskonałe dopełnienie polisy OC. Gwarantuje ochronę w razie kradzieży czy uszkodzeń spowodowanych nieprzewidzianymi zjawiskami atmosferycznymi, czy na skutek uszkodzenia karoserii przez wandali. Jeśli zdarzy się wypadek, sprawca może liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia autocasco. Bardzo istotną kwestią przy zakupie AC, zwłaszcza jeśli decydujemy się na nie przed wakacyjnym wyjazdem jest jego zakres. To kierowca decyduje o tym w jakich przypadkach i od jakich zdarzeń AC będzie chroniło samochód.

fot. Sychugina Elena - Fotolia.com

Jakie ubezpieczenie samochodu warto zabrać na wakacje?

Assistance to ubezpieczenie dobrowolne, które jest przydatne, gdy wybieramy się w dłuższą podróż.


W ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć na np. wymianę kół, odholowanie auta, a w razie awarii lub kradzieży zapewnienie noclegu lub auta zastępczego.

Dobrze skonfigurowany i dostosowany do potrzeb pakiet ubezpieczenia AC pozwoli na komfortową podróż bez obaw przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

3. Assistance -pomocny na drodze


Assistance to kolejne ubezpieczenie dobrowolne, które jest przydatne, zwłaszcza gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Zakresy ochrony assistance różni się w towarzystwach ubezpieczeniowych i zależy od rodzaju wybranego pakietu. Najczęstszą oferowaną usługą jest holowanie pojazdu do warsztatu, drobne naprawy na miejscu zdarzenia, wymiana koła i dostarczenie paliwa. Kierowcy często decydują się na pakiet zawierający samochód zastępczy, parking strzeżony, pomoc tłumacza czy ochronę prawną, która zwłaszcza w zagranicznej podróży może okazać się nieoceniona.

Warto pamiętać, że assistance chroni nie tylko pojazd, ale też kierowcę i pasażerów, to ważna wiadomość dla osób, które na wakacyjny wyjazd wybierają się z całą rodziną i chcą uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

4. NNW – w razie wypadku


Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje ochronę kierowcy i pasażera. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi w sytuacji, gdy nagłe zdarzenie ma przyczynę zewnętrzną. Z tytułu polisy NNW każdy poszkodowany otrzyma odszkodowanie także w przypadku szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych mających związek z jazdą. Na wypłatę świadczenia możemy również liczyć, jeśli wystąpią szkody w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku lub rozładunku oraz w czasie postoju pojazdu. NNW to ubezpieczenie, które warto mieć wykupione, zwłaszcza w drodze na wakacje. Jego zakres jest szeroki, a cena stosunkowo niewielka, nie warto więc ryzykować.

5. Ubezpieczenie szyb i opon – czyli najważniejsze elementy samochodu


Chociaż dla wielu osób ochrona szyb nie jest ubezpieczeniem priorytetowym, przed dłuższą podróżą warto rozważyć jego zakup. Jazda samochodem z pękniętą lub stłuczoną szybą może skończyć się mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczenie szyb zapewnia sprawną pomoc w razie pęknięć, uszkodzeń czy całkowitych stłuczeń. Towarzystwo ubezpieczeniowe naprawi szybę lub wymieni ją na dobrej jakości zamiennik. Po likwidacji szkody nowo zamontowana szyba będzie objęta gwarancją. Jednym z najczęściej spotykanych zdarzeń jest przebicie opony na drodze.

Nie zawsze mamy do dyspozycji potrzebny sprzęt, taki jak na przykład lewarek, lub po prostu nie wiemy, jak to zrobić. Warto więc pomyśleć o specjalnym ubezpieczeniu opon. Ubezpieczyciele gwarantują nam, że posiadając ubezpieczenie z opcją obejmującą opony otrzymamy niezbędną pomoc bez dodatkowych opłat. Nastąpi to niezależnie od tego czy przebijemy koło na drodze, czy też wymagane będzie holowanie samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego, gdyż wymiana lub naprawa na miejscu zdarzenia będzie niemożliwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: