eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wymiana opon: czy twój serwis ma ceryfikat oponiarski?

Wymiana opon: czy twój serwis ma ceryfikat oponiarski?

2019-10-18 14:30

Wymiana opon: czy twój serwis ma ceryfikat oponiarski?

Wymiana opon © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Śnieg, lód, niskie temperatury, sól na drogach. To tylko niektóre z niedogodności, z którymi już wkrótce borykać będą się polscy kierowcy. Nadejście zimy bezwzględnie wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu. Jedną z kluczowych kwestii są opony, Gdzie je wymienić? Najlepiej w jednym z niemal 12 000 działających na terenie naszego kraju serwisów zajmujących się oponami. Skąd jednak mamy pewność, że wymiana opon przebiegnie prawidłowo? Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wspólnie z TÜV SÜD postanowiły wspomóc bezpieczeństwo uczestników ruchu, rozpoczynając projekt certyfikacji serwisów oponiarskich.

Przeczytaj także: Opony letnie a droga hamowania zimą. Zobacz, ile ryzykujesz

Certyfikat Oponiarski to unikatowy na skalę całej Europy projekt, będący wspólnym przedsięwzięciem głównych producentów ogumienia, sieci serwisowych oraz ekspertów z branży. Jego realizację powierzono niezależnej firmie audytowej.
– Na Polskim rynku brakuje jednoznacznego oznaczenia dobrego poziomu jakości usług i kompetencji mechaników. Klientom ciężko jest znaleźć zaufany serwis, a dobrym warsztatom bardzo trudno wyróżnić się na rynku. PZPO wraz z TÜV SÜD chce zwiększać bezpieczeństwo kierowców i doceniać profesjonalistów z branży – przede wszystkim chcemy pokazać kierowcom, gdzie szukać serwisów godnych zaufania. Wyróżniamy tych dla których liczy się jakość pracy, bo zdają sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności za życie klientów. Wypracowaliśmy w konsultacjach z producentami, sieciami serwisowymi oraz praktykami uniwersalne i jednolite kryteria obsługi technicznej oraz klienta na trzech poziomach zaawansowania – dobry, bardzo dobry oraz wzorowy. Klienci serwisów z certyfikatem oponiarskim mogą być pewni renomy serwisu i nie muszą się już zastanawiać, czy pozostawiają swój samochód w dobrych rękach – mapę z serwisami, za których jakość ręczy PZPO mogą znaleźć na stronie certyfikatoponiarski.pl – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Jak znaleźć sprawdzony warsztat zajmujący się wymianą opon? O certyfikacji informuje nas umieszczona w serwisie tablica z logo certyfikatu, która wskazuje również na poziom obsługi oraz segment (samochody osobowe, ciężarowe lub maszyny rolnicze), jak również naklejka na wejściu. Warto podkreślić, że kryteria certyfikacji oraz procedury wymiany opon są transparentne i identyczne dla wszystkich uczestników projektu. To, czy dany serwis będzie się rozwijał i kolejno certyfikował kolejne stopnie, czy też od razu zacznie od wyższego poziomu, zależy od jego decyzji. Uzyskany certyfikat oponiarski jest ważny 2 lata – po roku przeprowadzany jest skrócony audyt nadzoru. O jego starać mogą się wszystkie serwisy, które zajmują się wymianą opon - zarówno sieciowe, niezależne, jak i ASO.

fot. mat. prasowe

Certyfikat oponiarski

Uzyskany certyfikat oponiarski obowiązuje przez 2 lata


– Przy nieumiejętnej wymianie opon można w łatwy sposób uszkodzić oponę, która następnie będzie nadawać się już tylko do utylizacji. Kierowca nie ma możliwości wyłapania tego błędu – gdy wraca do domu z warsztatu, gdzie uszkodzono oponę, ta może pęknąć i spowodować ogromną tragedię. Prowadzenie serwisu oponiarskiego to bardzo duża odpowiedzialność, dlatego oferujemy bezpłatne szkolenia dla mechaników z przygotowania się do audytu certyfikacyjnego. Chcemy służyć radą i być realnym wsparciem dla wszystkich serwisów. Wykwalifikowana kadra warsztatu to gwarancja najwyższej jakości usługi, którą docenią kierowcy w całym kraju. Wierzymy, że wraz z liczbą certyfikowanych serwisów oponiarskich rosnąć będzie poziom bezpieczeństwa na polskich drogach" – podkreśla Marek Nytko, manager sekcji Mobility w TÜV SÜD.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • wroskos / 2019-10-18 22:03:54

    w firmie korzystamy z ASO Forda już od lat, w tym roku były kupowane opony do kilku dostawczaków, mają duży wybór marek i bardzo korzystne ceny odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: