eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Opony zimowe vs letnie. Dlaczego ich wymiana jest ważna?

Opony zimowe vs letnie. Dlaczego ich wymiana jest ważna?

2019-12-04 10:59

Opony zimowe vs letnie. Dlaczego ich wymiana jest ważna?

Dlaczego warto zmieniać opony? © Big Face - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Chociaż znakomita większość polskich kierowców deklaruje, że zmienia opony na zimowe, to praktyka i obserwacja warsztatów wyraźnie pokazują, że w wielu przypadkach na deklaracjach się kończy. To igranie z bezpieczeństwem własnym i innych uczestników ruchu – warto zdawać sobie bowiem sprawę, że letnie opony w trudnych warunkach zimowych kompletnie się nie sprawdzają.

Przeczytaj także: Opony letnie a droga hamowania zimą. Zobacz, ile ryzykujesz

Z danych zebranych przez Rankomat.pl wynika, że większość Polaków stosuje opony zimowe lub też jeździ na całorocznych (łącznie 99%). Do nieprzywiązywania wagi do kwestii ogumienia przyznaje się zaledwie co setny z badanych kierowców. Badanie zrealizowane przez firmę Nokian rzuca na tę kwestię nieco inne światło, dowodząc, że 35% kierowców jeździ na nieodpowiednich oponach.

Jednocześnie ze zrealizowanych w 2017 i 2018 roku badań Moto Data wynika, że aż 78% polskich kierowców optuje za wprowadzeniem obowiązku jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Na razie jednak Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie narzucają takiego obowiązku.

O wprowadzeniu odpowiednich regulacji w tym zakresie warto pomyśleć. Jak bowiem wynika z opracowanej przez Komisję Europejską analizy („Study on some safety-related aspects of tyre use”), w 27 europejskich krajach – w których wprowadzono wymóg jazdy na oponach z homologacją zimową (zimowe i całoroczne) – nastąpiła 46% redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku drogowego w warunkach zimowych – w porównaniu z jazdą na oponach letnich w tych samych warunkach. Ten sam raport dowodzi, że wprowadzenie prawnego wymogu jazdy na oponach posiadających homologację zimową zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3%. Jest to uśredniona wartość – są kraje, które odnotowały spadek liczby wypadków o 20%.
– Kierowcy sami chcą, by wprowadzić wymóg zmiany opon na te z homologacją zimową – dzięki temu wszyscy mogliby dostosować się do warunków pogodowych bez zastanawiania, kiedy to zrobić czy czekania na pierwszy śnieg. Nasz klimat wskazuje, że taki wymóg powinien obowiązywać od 1 grudnia do 1 marca i warunkowo w listopadzie oraz marcu. Często można spotkać się z opinią, że nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w które wyposażone jest auto w pełni wystarczą, aby uniknąć wypadku i opony zimowe nie grają w bezpieczeństwie na drodze dużej roli. Nic bardziej mylnego – opony są jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z nawierzchnią podczas jazdy. W sezonie jesienno-zimowym odpowiednie bezpieczeństwo i przyczepność gwarantują tylko opony zimowe lub dobre całoroczne. Jadąc tylko 29 km/h w warunkach śniegowych na zimówkach, droga hamowania może zostać zredukowana nawet o 50% w porównaniu z oponami letnimi. Dzięki zimówkom w osobówce, SUVie czy furgonetce mamy lepszą przyczepność i szybciej zahamujemy na mokrej lub ośnieżonej drodze – a to może uratować życie i zdrowie! – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Nagrania z testów Auto Express i RAC nt. opon zimowych pokazują, jak bardzo ogumienie adekwatne do temperatury, wilgotności i śliskości nawierzchni pomaga kierowcy w kontroli nad pojazdem i potwierdzają różnicę pomiędzy oponami zimowymi a letnimi, nie tylko na oblodzonej czy ośnieżonej, ale i na mokrej drodze w chłodnych jesiennych temperaturach:
  • Na oblodzonej drodze podczas jazdy z prędkością 32 km/h opony zimowe gwarantują o 11 metrów krótszą drogę hamowania niż opony letnie. Odpowiada to trzykrotnej długości samochodu.
  • Na ośnieżonej drodze przy prędkości 48 km/h samochód na oponach zimowych zahamuje wcześniej niż samochód na oponach letnich aż o 31 metrów!
  • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze +6°C droga hamowania samochodu jadącego na oponach letnich była dłuższa aż o 7 metrów niż samochodu na oponach zimowych. Najpopularniejsze samochody mają długość nieco ponad 4 metry. Gdy samochód wyposażony w opony zimowe bezpiecznie się już zatrzymał, maszyna na ogumieniu letnim jechała jeszcze z prędkością ponad 32 km/h.
  • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze +2°C droga hamowania samochodu jadącego na oponach letnich była dłuższa aż o 11 metrów niż samochodu na oponach zimowych.

fot. mat. prasowe

Droga hamowania

Nieodpowiednie opony mogą pokaźnie wydłużyć drogę hamowania.


Opony zimowe (symbol płatka śniegu na tle gór) i dobre całoroczne – znacznie zmniejszają także prawdopodobieństwo wystąpienia poślizgu. Mają przede wszystkim bardziej miękką mieszankę gumową bieżnika, która nie twardnieje pod wpływem spadającej temperatury oraz liczne blokujące się nacięcia i rowki. Większa liczba nacięć umożliwia lepszą przyczepność w warunkach jesiennej słoty i deszczu ze śniegiem, co jest szczególnie istotne podczas często występujących w sezonie jesienno-zimowym opadów deszczu i śniegu. To już dawno przestały być opony na śnieg – nowoczesne opony zimowe oznaczają bezpieczeństwo, kiedy robi się chłodno – gdy rano temperatura jest poniżej 7-10ºC.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: