eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nissan w Genewie

Nissan w Genewie

2010-02-25 10:51

Nissan w Genewie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie odbędzie się światowa premiera zupełnie nowego globalnego samochodu kompaktowego marki Nissan oraz małego crossovera Juke. Po raz pierwszy w Europie zaprezentowany zostanie także pojazd elektryczny Nissan Leaf.

Przeczytaj także: Nissan Juke: mały crossover

Globalny samochód kompaktowy

Nowy, globalny samochód kompaktowy marki Nissan, który zastąpi model Micra, jest pierwszym modelem zbudowanym na zupełnie nowej Platformie V Nissana.

Szczególną uwagę zwrócono na obniżenie masy Platformy V, co pozwoli ograniczyć zużycie paliwa i emisję spalin. Sprzedaż nowego auta rozpocznie się w kwietniu w Tajlandii, zaś w Europie będzie go można kupić od jesieni.

Juke

Nissan Juke to połączenie SUV‑a ze sportowym stylem w kompaktowym nadwoziu.

Najmocniejszym silnikiem pod maską Juke będzie nowa turbodoładowana jednostka benzynowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa, rozwijająca moc 140 kW (190 KM) i maksymalnym moment obrotowy 240 Nm.
Silnikowi 1.6 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem może towarzyszyć napęd ALL-MODE 4x4-i rozbudowany o układ indywidualnego podziału momentu obrotowego. Oprócz podziału momentu między przednią i tylną oś w maksymalnym stosunku 50:50, układ może rozdzielać go także między lewym i prawym kołem tylnej osi, poprawiając zwrotność i ograniczając podsterowność w zakrętach.

Pozostałe silniki to 16-zaworowy 1.6 z unikatowym systemem podwójnych wtryskiwaczy, rozwijający moc 86 kW (117 KM) i maksymalny moment obrotowy 157 Nm, oraz diesel 1.5 dCi z common rail o mocy 81 kW (110 KM) i wytwarzający 240 Nm momentu obrotowego.

Juke będzie sprzedawany w Europie (od jesieni), a także w Japonii i Ameryce Północnej.

Leaf

LEAF to rodzinny samochód Nissana z segmentu C, oferujący podobną ilość miejsca i funkcjonalność jak jego tradycyjni rywale, ale z jedną istotną różnicą. LEAF to pojazd elektryczny (EV) w pełnym znaczeniu tej nazwy – nie emituje żadnych zanieczyszczeń i jest tani w eksploatacji. LEAF to pierwszy pojazd elektryczny zaprojektowany z myślą o masowej produkcji przez liczącą się firmę z branży motoryzacyjnej, a także pierwszy z całej serii pojazdów elektrycznych przygotowywanych przez Nissana wraz z firmą Renault jako partnerem Sojuszu.
Rozstaw osi w zbudowanym na nowej i specjalnie opracowanej platformie EV modelu LEAF wynosi aż 2700 milimetrów. Pozostałe wymiary to 4445 mm długości, 1770 mm szerokości i 1550 mm wysokości. Samochód napędzany jest skonstruowanym przez Nissana kompaktowym silnikiem elektrycznym, umieszczonym z przodu samochodu. Napęd przekazywany jest na koła przednie. Silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm, i rozpędza auto do ponad 140 km/h (90 mph).

W pełni naładowany akumulator wystarcza na pokonanie około 160 km, co w pełni zadowoli 80 procent europejskich klientów, którzy w ciągu dnia przejeżdżają średnio mniej niż wynosi zasięg LEAF.

Silnik elektryczny czerpie energię z opracowanego przez konstruktorów Nissana laminowanego akumulatora litowo-jonowego, wytwarzającego moc ponad 90 kW. Akumulator złożony z 48 modułów jest zamontowany pod fotelami i podłogą LEAF. Energia elektryczna wytwarzana w czasie hamowania i zjazdu ze wzniesienia przesyłana jest wprost do akumulatora. Dzięki temu straty energii ograniczono do minimum.
Przeczytaj także: Nissan Qashqai e-POWER Nissan Qashqai e-POWER

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: