eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Oto Toyota Prius czwartej generacji

Oto Toyota Prius czwartej generacji

2015-09-16 15:41

Oto Toyota Prius czwartej generacji

Toyota Prius © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Toyota Prius czwartej generacji zadebiutowała podczas Frankfurt Motor Show. Jest to pierwszy model zbudowany na nowej platformie TNGA (Toyota New Global Architecture). Samochód wyróżnia się napędem hybrydowym nowej generacji, który pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 18%. Jazda Toyotą Prius jest teraz bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
Prius ustanawia standardy pod względem zużycia paliwa, emisji spalin i wydajności. Udoskonalony napęd hybrydowy korzysta z najnowszych osiągnięć technicznych, jednocześnie czerpiąc z dorobku poprzednich generacji.

Debiutujący Prius czwartej generacji stanowi największy przełom w rozwoju napędu hybrydowego od czasu pojawienia się pierwszego Priusa w 1997 roku. Nowy Prius wyróżnia się mniejszym o 18% zużyciem paliwa (według standardu New European Cycle, NEDC), co oznacza analogiczne zmniejszenie emisji CO2. Model ma także lepsze osiągi, przyspiesza płynniej i jest cichszy.

Platforma TNGA


Prezentowana Toyota Prius jest pierwszym modelem zbudowanym na nowej platformie TNGA. Nowa architektura ma znaczący wpływ na radość z jazdy, zapewniając niżej położony środek ciężkości w porównaniu z obecnym modelem. Platforma TNGA zapewnia też kierowcy lepszą pozycję za kierownicą.

Konstrukcja nadwozia jest o 60% bardziej sztywna dzięki większemu wykorzystaniu wysokowytrzymałej stali i wzmocnieniu wytrzymałości środkowych słupków. Efektem jest precyzyjniejsze prowadzenie i lepsze panowanie nad kierownicą bez konieczności usztywniania zawieszenia. Auto zyskało na dynamice. Nowe zawieszenie tylnych kół z podwójnymi wahaczami w porównaniu z obecnym modelem trzykrotnie ogranicza intensywność wstrząsów podczas jazdy po nierównych drogach

Stylistyka oparta na kontrastach


Koncepcja stylistyczna nadwozia nowego Priusa opiera się na kontrastach krzywizn z płaszczyznami. Wygląd przodu kształtem obniżonej maski wyraźnie podkreśla nowatorstwo i znakomite osiągi.

fot. mat. prasowe

Toyota Prius - wnętrze

Ulepszona konstrukcja foteli i niski poziom hałasu przełożą się na komfortową jazdę


Kształt tyłu jest zaakcentowany zdecydowaną linią biegnącą od spojlera po zderzak, podkreślającą mocną sylwetkę samochodu. Wąskie, wyraźnie zarysowane tylne lampy zespolone przeniesiono ku zewnętrznym krawędziom, eksponując linię czerwonych świateł LED.

Z profilu sylwetka Priusa robi wrażenie zwinnej i atletycznej. Platforma TNGA umożliwiła jej wyraźne obniżenie, dające bardziej dynamiczny wygląd. Wysokość nadwozia zmniejszono w stosunku do dotychczasowego modelu o 20 mm – do 1470 mm. Nowy model zachowuje rozstaw kół poprzedniego Priusa (2700 mm), nadwozie jest jednak o 60 mm dłuższe (4540 mm) i o 15 mm szersze (1760 mm). Toyota przygotowała dla nowego Priusa paletę 7 żywych kolorów, w tym nowy odcień o nazwie Emotional Red.

fot. mat. prasowe

Toyota Prius - przód

Model zbudowany został na nowej platformie TNGA, która zapewnia kierowcy lepszą pozycję za kierownicą


Nowy napęd hybrydowy


Nowy Prius wprowadza na rynek kolejną generację napędów hybrydowych Toyoty. Poprawia ona wartości parametrów takich jak zużycie paliwa i łatwość prowadzenia samochodu.

Napęd hybrydowy nowej generacji jest mniejszy i lżejszy, a przy tym tańszy. Akumulator odznacza się większą gęstością energii, co oznacza większą moc oraz pojemność przy mniejszych wymiarach i masie.

Silniki elektryczne są mniejsze i mają lepszy stosunek mocy do masy. Sprawność termodynamiczna silnika spalinowego w nowej generacji została zwiększona do 40%.

Efektem wszystkich tych udoskonaleń jest o 18% mniejsze zużycie paliwa w stosunku do dotychczasowego modelu.

fot. mat. prasowe

Toyota Prius - tył

Tylne lampy zespolone przeniesiono ku zewnętrznym krawędziom, eksponując linię czerwonych świateł LED

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: