eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów 2015

Sprzedaż nowych samochodów 2015

2016-01-18 13:06

Sprzedaż nowych samochodów 2015

Samochody © lumen-digital - Fotolia.com

Dane udostępnione przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA pokazują, że miniony rok okazał się dla europejskich salonów samochodowych okresem wzmożonej pracy. Sprzedaż osobówek w UE zanotowała wzrost o 9,3%. Sytuacja w naszym kraju prezentowała się równie dobrze - względem 2014 roku sprzedaż wzrosła o 8,3%, osiągając najlepszy wynik od wstąpienia do Unii Europejskiej. Zdaniem Exact Systems, w bieżącym roku wzrosty powinny doczekać się kontynuacji. Dużo zależeć będzie jednak od sytuacji polityczno-prawnej.
Dobrą sytuację na polskim rynku potwierdza Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.
- Tak, jak tego oczekiwaliśmy, rodzimy rynek sprzedaży nowych osobówek odbudowuje się, odnotowując wzrost trzeci rok z rzędu. To bez wątpienia dobra wiadomość, chociaż o takim urodzaju jak w zachodnich salonach oczywiście nie ma mowy. Jeżeli jednak spojrzeć na dynamikę rok do roku, to okaże się, że na tle pozostałych krajów Unii, nasze wyniki wypadają całkiem dobrze. Niestety tego samego nie można powiedzieć o wolumenie rejestracji nowych samochodów osobowych, który w porównaniu z Włochami, Hiszpanią czy Wielką Brytanią ciągle pozostaje w tyle. U nas ciągle prym wiodą auta używane, które są kilkakrotnie tańsze, niż te z salonu – mówi.

Statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskazują, że w ciągu minionych 12 miesięcy Polacy zarejestrowali 354 975 nowych samochodów osobowych. Zgodnie z przewidywaniami Exact Systems, osiągnięty wynik,okazał się o ponad 8% lepszy niż w poprzednim roku.

Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju to zobaczymy, że aż 65,2% to firmy, a tylko 34,8% nabywców to klienci indywidualni. Na podjęcie decyzji o zakupie nowych czterech kółek z pewnością wpłynęły spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz trwające wyprzedaże roczników.

fot. lumen-digital - Fotolia.com

Samochody

W ciągu minionych 12 miesięcy Polacy zarejestrowali 354 975 nowych samochodów osobowych.


Najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w minionym roku w Polsce była Skoda. Drugą pozycję zajęła Toyota, tylko o 99 sztuk wyprzedzając Volkswagena, który uplasował się na trzecim miejscu. W ogólnym rankingu modeli na pierwszym miejscu jest Skoda Octavia, na drugim Skoda Fabia, na trzecim zaś Volkswagen Golf.

Wzrost drugi rok z rzędu w Unii Europejskiej


Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W 2015 roku Europejczycy kupili ponad 13,7 mln nowych osobówek (+9,3% r/r). Ożywienie w europejskich salonach trwa już 28 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowane także w tym roku. W minionym roku na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (+5,6%), Wielka Brytania (+6,3%), Włochy (+15,8%) czy Francja (+6,8%).

W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką w całym 2015 roku pozostał Volkswagen, który zanotował delikatny wzrost (+6,3%).
- Volkswagen na pozycji lidera może dziwić, jednak należy wziąć pod uwagę, że po wybuchu afery minęło zaledwie kilka miesięcy, a wiele firm i osób planuje zakupy samochodowe z wyprzedzeniem. O skali kryzysu niemieckiego producenta „samochodów dla ludu” tak naprawdę przekonamy się przedstawiając wyniki za pierwszą część tego roku – twierdzi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

2016 rok: motoryzacja pod dużym wpływem otoczenia prawno-politycznego


Jak mówi Jacek Opala, na światową gospodarkę, w tym również na branżę motoryzacyjną w Polsce, duży wpływ, a będzie mieć coraz większy, ma otoczenie prawno-polityczne i zmiany w nim zachodzące.
- Trudno teraz ocenić, czy będą to zmiany pozytywne czy negatywne, ale z pewnością będą dotyczyć kilku obszarów. Po pierwsze, sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce, która może okazać się wyższa niż w 2015 roku za sprawą programów rządowych wspierających zakup nowych aut lub embarga na sprowadzenie i rejestrację aut używanych. Po drugie, zmiany mogą dotyczyć dużo bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących emisji spalin, a w związku z tym wymuszą na producentach produkcję nowych, kosztownych napędów, co przełoży się na cenę zakupu nowych samochodów. Po trzecie, branża motoryzacyjna w Polsce to duża część rynku pracy, który jest coraz bardziej pogłębiającym się rynkiem pracownika. Każda zatem zmiana, nie tylko dotycząca wzrostów produkcyjnych wynikających choćby z uruchomienia nowej produkcji silników czy spadków i zmniejszenia dotychczasowych zamówień przez koncerny, ale również zmiany w legislacji, które dotykają sfery zatrudnienia, może mieć wpływ na obecną kondycję i przyszłość polskiego przemysłu motoryzacyjnego – ocenia Jacek Opala z Exact Systems.

Paweł Gos dodaje, że choć w Polsce nadal dominują zakupy aut używanych, szczególnie w grupie klientów indywidualnych, to jednak wewnętrzny popyt na samochody rośnie.
- Jeśli do tego utrzymają się spadające ceny paliwa, a dilerzy i importerzy nadal będą tak „agresywni” w swoich ofertach, uważam, że liczba 370-390 tys. nowych rejestracji w tym roku i ok. 10% wzrost r/r, jest całkiem realna – prognozuje Paweł Gos z Exact Systems.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Sprzedaż nowych samochodów 2015

    marcinek511 / 2016-02-02 10:23:08

    Można ten wzrost zaobserwować na polskich ulicach odpowiedz ] [ cytuj ]

  • narinea / 2016-02-23 09:57:44

    Dokładnie, samochodów jest coraz więcej ale też i coraz więcej widać aut luksusowych i to nie tylko z niemieckiej trójki, zdarza się nawet wypatrzyć Infiniti Q50, a niedługo powinny się pojawić też Q30. Widać że Polacy doceniają wyjątkowe samochody. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: