eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Stawki OC a pojemność silnika. Duża moc to duże pieniądze?

Stawki OC a pojemność silnika. Duża moc to duże pieniądze?

2017-06-12 12:06

Stawki OC a pojemność silnika. Duża moc to duże pieniądze?

Duży silnik to 2x wyższa składka OC © issaronow - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia uwarunkowane są wieloma czynnikami. Najbardziej liczą się staż kierowcy, wypracowane zniżki oraz miejsce zamieszkania. Stawki OC bywają również zróżnicowane ze względu na pojemność silnika ubezpieczanego auta. Czy większa moc oznacza większe koszty? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała porównywarka Ubea.pl.
Jeśli wziąć pod uwagę średni poziom najniższej składki za obowiązkowe ubezpieczenie i pojemność silnika, to jasne staje się, że te dwie wartości są od siebie silnie uzależnione. Odstępstwem od tej reguły są nieliczne auta o pojemności poniżej 600 centymetrów sześciennych, w przypadku których stawki OC są przeważnie dość wygórowane.
„Najprawdopodobniej jest to efekt tego, że właścicielami tego rodzaju pojazdów są zazwyczaj młodzi kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii B1” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeśli spojrzeć na większe samochody, to tu już wyraźnie widać wpływ pojemności silnika na wysokość stawki OC. Weźmy np. auta z silnikiem 1,0 litra - 1,4 litra. W ich przypadku najtańsze OC to średnio 1025 zł. Auto o pojemności 1,4 litra - 1,8 litra, to już wydatek rzędu 1083 zł. Jeżeli marzy nam się samochód z pojemnością skokową 1,8 litra - 2,2 litra, to musimy być przygotowani na średnią stawkę OC w wysokości 1164 zł. Z kolei w przypadku aut z silnikiem o pojemności 2,2 litra - 2,6 litra wysokość OC rośnie do 1398 zł.

Właściciele aut z jeszcze większymi jednostkami napędowymi, muszą się przygotować na spore wydatki. Średni poziom najniższej stawki OC wynosi około 1700 zł w przypadku samochodu o pojemności skokowej silnika 3,8 litra - 4,2 litra. Posiadacze aut z największymi silnikami (ponad 5,0 litrów) za najtańsze ubezpieczenie OC, muszą płacić prawie 2300 zł.
Konieczność dopłacenia pewnej kwoty za ubezpieczenie samochodu z większym silnikiem, jest ważną kwestią ze względu na upodobania rodzimych kierowców. Na podstawie danych Ubea.pl dotyczących składek ubezpieczeń OC i pojemności silnika, można również sprawdzić, jak duże jednostki napędowe najczęściej wybierają Polacy.

Po przeanalizowaniu informacji podawanych przez prawie 100 000 właścicieli samochodów okazało się, że najpopularniejsze są silniki o następującej pojemności skokowej:
  • 0,6 l - 1,0 l: 5,1% ubezpieczanych samochodów
  • 1,0 l - 1,4 l: 22,0% ubezpieczanych samochodów
  • 1,4 l - 1,8 l: 30,6% ubezpieczanych samochodów
  • 1,8 l - 2,2 l: 31,7% ubezpieczanych samochodów
  • 2,2 l - 2,6 l: 4,8% ubezpieczanych samochodów
  • 2,6 l - 3,0 l: 3,4% ubezpieczanych samochodów

fot. mat. prasowe

Składki OC a pojemność silnika

Auta z silnikiem o pojemności 1,0 litra - 1,4 litra należą do najtańszych.


Uwagę zwraca stosunkowo duży udział aut posiadających silnik o pojemności skokowej 1,8 litra - 2,2 litra. Bardziej szczegółowe dane wskazują, że pojemność silnika wynosząca 2000 centymetrów sześciennych jest najczęściej podawana przez użytkowników porównywarki Ubea.pl. Wśród samochodów osobowych z taką pojemnością silnika, znajdziemy zarówno nowe limuzyny, jak i starsze samochody importowane zza granicy (przykład: Audi A4 2.0 z 2003 r.). Posiadacze aut należących do tej drugiej grupy, powinni zdawać sobie sprawę, że większa pojemność skokowa przełoży się na wyższy koszt ubezpieczenia podczas całej eksploatacji samochodu.
„Wspomniana kwestia może być szczególnie problematyczna dla młodych kierowców, którzy płacą wysokie stawki OC z uwagi na sam wiek i niewielkie doświadczenie” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: