eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC, czyli powrót do źródła

Ceny OC, czyli powrót do źródła

2019-01-20 00:22

Ceny OC, czyli powrót do źródła

Ceny OC spadają © prima91 -Fotolia.com

Przeciętna cena OC z 2018 roku sięgała 618 PLN, co oznacza, że była o 10% niższa od średniej stawki z 2017 roku (684 PLN). Spadki stają się jeszcze wyraźniejsze, gdy porównamy ubiegłoroczne ceny z tymi, które obowiązywały w grudniu 2016 (706 PLN), czyli w roku najbardziej znaczących podwyżek. Dziś ceny stopniowo zaczynają wracać do poziomu sprzed przeszło 2 lat, kiedy to podwyżki były w początkowej fazie.

Przeczytaj także: Ceny OC niższe już nie będą?

Ceny OC to tematyka, która potrafi rozgrzać debatę polskich kierowców do czerwoności i właściwie nie ma w tym nic zaskakującego, skoro dla większości z nich obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to wcale niemały wydatek. Miniony rok okazał się dla zmotoryzowanych w miarę łaskawy, ponieważ oferowane im stawki raczej spadały niż rosły.
– „W skali roku tylko w jednym województwie cena OC poszła minimalnie w górę. W świętokrzyskim zaobserwowaliśmy wzrost o niecały 1%. Za polisę OC trzeba było zapłacić tam 554 PLN czyli o 5 zł więcej niż rok wcześniej” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

W kolejnych 15 województwach ceny pikowały, ale warto podkreślić, że obniżki były dość zróżnicowane. I tak np. w grudniu 2018 w województwie opolskim polisa OC kosztował o 104 PLN mniej niż rok wcześniej (spadek o blisko 15%), co było największą obniżką odnotowaną w skali kraju. Dwucyfrowy spadek cen zaobserwowano w 8 województwach, a w 7 nie przekroczył progu 10%. Najmniej ceny spadły w podlaskim – o niecałe 2%.
– „W porównaniu do końca roku 2017, kiedy to ceny polis OC pozostawały na podobnym poziomie co rok wcześniej (spadek o 3% r/r), w 2018 możemy mówić o znaczącym wzroście dynamiki zmian. Pamiętajmy o tym, że „drakońskie” podwyżki z 2016 r. wyniosły średnio ponad 50%, a od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z nie tak dynamicznym, ale systematycznym obniżaniem cen przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Efekty takiej polityki cenowej możemy już zaobserwować w wynikach ubezpieczycieli. Według ostatnich danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w I kwartale 2018 mogliśmy mówić o 6,77% wzroście r/r przypisu składki OC, tymczasem w III kwartale mówimy już o 0,1% spadku r/r. Ta zniżkowa tendencja powinna być również zauważalna w wynikach za ostatni kwartał 2018 r. Wracamy stopniowo do granicy rentowności i już niewiele brakuje, żeby ceny OC wróciły do poziomu z początku 2016, który leżał u źródła wielkich podwyżek z tamtego okresu” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

fot. prima91 -Fotolia.com

Ceny OC spadają

Ceny OC spadają, a rośnie z kolei wysokość wypłacanych świadczeń i odszkodowań z tytułu polis OC.


W 2019 wiele niepewności


Ceny OC spadają, a rośnie z kolei wysokość wypłacanych świadczeń i odszkodowań z tytułu polis OC.
– „Mówiąc obrazowo – do portfela ubezpieczycieli wpływa mniej funduszy, a coraz więcej wypływa. Jak na razie branża jest jeszcze na przysłowiowym „plusie” jednak wszystkie dane wskazują na to, że dalszych obniżek cen OC już nie powinniśmy oczekiwać, gdyż mogłyby one spowodować kolejny kryzys na rynku” – mówi Maciej Kuczwalski.

Niepewność cenową budzi również fakt, że cały czas branża ubezpieczeniowa boryka się z nieuregulowaną kwestią zadośćuczynień, czyli świadczeń za szkody osobowe.
– „Po zeszłorocznych uchwałach Sądu Najwyższego, który przyznał prawo do zadośćuczynień dla najbliższych osób poszkodowanych w wypadkach, czekamy z niecierpliwością na ustandaryzowanie przez KNF tej kwestii. Najgorszy w tym wypadku byłby brak decyzji i odłożenie sprawy do roku 2020 – w takim wypadku Towarzystwa będą tworzyć rezerwy finansowe na ten cel, zakładając najmniej korzystne dla nich zmiany, co również wpłynie na cenę polis OC. Dodatkowo oczekujemy również na uregulowanie rynku kancelarii odszkodowawczych – w projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wprowadzono limit wynagrodzenia dla prawników oraz obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Są to zmiany pożądane przez TU, które mogłyby wpłynąć stabilizacyjnie na politykę cenową” – mówi Maciej Kuczwalski.

– „Musimy pamiętać, że branża ubezpieczeniowa jest bardzo wrażliwa na warunki gospodarcze, ekonomiczne i legislacyjne. Przeszliśmy płynnie duże zmiany w 2018 r., gdy w życie wchodziło RODO oraz IDD wzmacniając tym samym bezpieczeństwo klientów. Liczymy na to, że rok 2019 nie przyniesie żadnych niezapowiedzianych wstrząsów gospodarczych i pozwoli na dalszy systematyczny rozwój i budowanie przyjaznego dla klientów świata ubezpieczeń” – podsumowuje Maciej Kuczwalski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: