eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy jawne. Prezydent podpisał ustawę

Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy jawne. Prezydent podpisał ustawę

2014-07-16 20:13

Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy jawne. Prezydent podpisał ustawę

Nauka jazdy © Kzenon - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Nowelizacja wprowadza między zasadę jawności pytań w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy, umożliwia także kierowcom z prawem jazdy kategorii B prowadzenie lżejszych motocykli bez konieczności zdawania oddzielnego egzaminu.

Przeczytaj także: Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Nowelizacja przede wszystkim zmienia zasady przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Najistotniejsze zmiany które wprowadziła nowelizacja, to między innymi ujawnienie treści pytań w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy. Nowelizacja znosi ponadto obowiązek odbycia przez kandydata na kierowcę części teoretycznej szkolenia. Oznacza to, że kandydat na kierowcę będzie mógł przystąpić do egzamin teoretycznego po samodzielnej nauce przepisów. Kursanci będą mogli do egzaminu teoretycznego przygotowywać się we własnym zakresie, np. studiując przepisy, materiały szkoleniowe i odpowiednie poradniki.

Zmiany obejmą również zasady przeprowadzania egzaminu praktycznego – będzie można go zdawać w samochodzie niekoniecznie należącym do WORD, na przykład w samochodzie z ośrodka kształcenia kierowców, w którym kandydat na kierowcę uczył się jazdy. Pojazd taki będzie musiał jednak spełniać warunki wymagane dla pojazdów egzaminacyjnych, czyli np. posiadać kamerę w kabinie. Możliwość zdawania przy wykorzystaniu samochodu ze szkoły jazdy to nie jedyna zmiana w egzaminie praktycznym. Kandydaci na kierowców będą się musieli także wykazać umiejętnością energooszczędnego poruszania się po drodze.

Nowelizacja wprowadzi ułatwienia dla kierowców mających prawo jazdy kategorii B, a chcących prowadzić motocykle. Po wejściu jej w życie, osoba posiadająca od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B uzyska automatycznie prawo do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm sześc., mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, bez konieczności odbywania kursu i zdawania egzaminu.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia lub od 1 stycznia 2015 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: