eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Z prawem jazdy kat. B na motocykle

Z prawem jazdy kat. B na motocykle

2014-05-12 19:34

Z prawem jazdy kat. B na motocykle

Motocykl © lassedesignen - Fotolia.com

Jawna baza pytań na egzamin teoretyczny, możliwość zdawania egzaminu na pojeździe nie należącym do ośrodka egzaminacyjnego - to tylko niektóre zmiany wprowadzone przez Sejm w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Posłowie zdecydowali również, że osoby mające prawo jazdy kategorii B, będą mogły po spełnieniu pewnych warunków kierować lżejszymi motocyklami.

Przeczytaj także: Sejm szykuje małą rewolucję w egzaminach na prawo jazdy

Sejm przyjął dziś nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Nowelizacja wprowadza zmiany między innymi w sposobie przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, szkoleniu kandydatów na kierowców czy sposobie uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów.

W myśl nowelizacji, egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż należący do ośrodka egzaminacyjnego. Będzie to mógł być na przykład pojazd, na którym kandydat na kierowcę jeździł w szkole jazdy. Jednak taki samochód będzie musiał spełniać wymagania dotyczące pojazdów egzaminacyjnych, czyli na przykład będą musiały być w nim zainstalowane kamery.

Ważna zmiana wprowadzona w nowelizacji dotyczy sposobu przeprowadzania egzaminów teoretycznych dla kandydatów na kierowców. Posłowie zaproponowali, by baza pytań teoretycznych była jawna, a nadzór merytoryczny nad nimi powrócił do ministra od spraw transportu. Sejm chce, by pytania teoretyczne układała, weryfikowała i zatwierdzała państwowa komisja. Aby pokryć koszty państwowej "obsługi" egzaminów teoretycznych, WORD-y miały by przekazywać do budżetu państwa 1,5 proc. opłaty za egzamin teoretyczny. Nowelizacja uchyla też obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy.

Nowelizacja zwalnia ponadto osoby posiadające przynajmniej trzy lata prawo jazdy kategorii B od konieczności zdawania egzaminu na lżejsze motocykle, z automatyczną skrzynią biegów i pojemności silnika nie większej niż 125 cm sześciennych.

Nowelizacja trafi teraz pod obrady Senatu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: