eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

2014-07-06 21:38

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Prawo jazdy © whitelook - Fotolia.com

Od jutra, czyli od 7 lipca 2014 roku, zmienia się zasady egzaminowania kandydatów na kierowców. Wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, czyli instytucje egzaminujące osoby chcące uzyskać prawo jazdy, będą używały jednej bazy pytań w egzaminach teoretycznych. Dotychczas WORD-y korzystały z dwóch różnych baz pytań.

Przeczytaj także: Prawo jazdy po nowemu: pytania egzaminacyjne jawne

Baza egzaminacyjna będzie liczyć łącznie około 2.400 pytań. Jednak najpopularniejszej kategorii, czyli B, tyczyć będzie niewiele ponad połowa, czyli 1.300 pytań. Ujednolicenie bazy to skutek pewnego chaosu, który nastąpił po wejściu w życie w styczniu bieżącego roku nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.

Nowelizacja ta zniosła odpowiedzialność ministra właściwego dla spraw transportu za pytania, przenosząc ją na WORD-y. Skutkowało to powstaniem dwóch niezależnych baz pytań, opracowanych przez dostawców oprogramowania służącego do przeprowadzania egzaminów, czyli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Instytutu Transportu Samochodowego. Bazy te należały to twórców oprogramowania, WORD-y nie miały więc nad ich treścią żadnej kontroli. Po wprowadzeniu nowych zasad egzaminowania znacznie spadła liczba osób ubiegających się o prawo jazdy, co tłumaczono między innymi zbyt dużą trudnością egzaminu teoretycznego.

Ujednolicona baza będzie się składać z pytań od dwóch dostawców, czyli PWPW oraz ITS. Nie będzie jednak jawna. Dopiero kolejna nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, przyjęta już przez Sejm, zmieni ponownie zasady egzaminowania. Po jej wejściu w życie za nadzór nad tworzeniem pytań znów będzie odpowiadał minister właściwy do spraw transportu, a pytania będą jawne.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: