eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Posłowie zapłacą mandaty? Ograniczony immunitet za wykroczenia drogowe

Posłowie zapłacą mandaty? Ograniczony immunitet za wykroczenia drogowe

2015-06-24 13:39

Posłowie zapłacą mandaty? Ograniczony immunitet za wykroczenia drogowe

Posłowie zapłacą mandaty bez uchylania immunitetu? © Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Posłowie, senatorowie, GIODO, prezes IPN, rzecznik praw dziecka oraz prokuratorzy będą mogli być karani za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania immunitetu. Sejm pracuje nad odpowiednimi zmianami w prawie, pozwalającymi na karanie mandatami parlamentarzystów i innych urzędników objętych immunitetem, tak jak wszystkich innych obywateli.

Przeczytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Projekt ustawy ma na celu umożliwienie posłom i senatorom, a także innym urzędnikom, którym przysługuje ochrona immunitetowa, przyjęcia mandatu w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. W obecnym stanie prawnym konstrukcja immunitetu parlamentarnego uniemożliwia ukaranie parlamentarzysty mandatem bez konieczności uchylenia immunitetu (wyrażenia przez Sejm lub Senat zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej).

W przypadku drobnych wykroczeń drogowych konieczność każdorazowego występowania do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody jest niefunkcjonalna i nieuzasadniona. W wielu przypadkach z punktu widzenia parlamentarzysty bardziej korzystne jest przyjęcie mandatu niż przechodzenie przez sformalizowaną procedurę parlamentarną.

Rozwiązanie takie umożliwi zapłacenie mandatu karnego kierowcom z immunitetem (wręczonego podczas kontroli drogowej) oraz opłacenie mandatu zaocznego (np. otrzymanego na podstawie zapisu z fotoradaru) na takich samych zasadach, jakie obowiązują pozostałych obywateli.

W sytuacji, gdy parlamentarzysta odmówi przyjęcia mandatu, uprawnione organy będą mogły tak jak dotychczas, za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności.

Obecnie ukaranie za wykroczenia drogowe posłów, GIODO, prezesa IPN oraz rzecznika praw dziecka wymaga zgody Sejmu. W przypadku senatorów zgodę na ukaranie wyraża Senat, a prokuratorzy obecnie odpowiadają tylko dyscyplinarnie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: