eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Złomowanie auta: jak nie stracić OC?

Złomowanie auta: jak nie stracić OC?

2016-03-18 00:16

Złomowanie auta: jak nie stracić OC?

Jak nie stracić zwrotu składki OC przy złomowaniu auta? © Stockninja - Fotolia.com.jpg

Złomujesz auto? Bądź ostrożny. Porównywarka ubezpieczeń mfind ostrzega przed nieuczciwymi firmami, które w sprytny sposób potrafią wykorzystać nieświadomość kierowcy i przejąć należny mu zwrot składek za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC.

Przeczytaj także: Młodzi kierowcy nie mają najgorzej?

Obowiązujące przepisy stanowią jednoznacznie, że po przekazaniu samochodu do zezłomowania, jego właścicielowi przysługuje zwrot części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Sprawy mają się inaczej w przypadku sprzedaży auta -jeżeli jego nabywca nie wypowie dotychczasowej polisy, sprzedawca nie może liczyć na zwrot części składki.

Powyższe regulacje oraz nieświadomość kierowców to woda na młyn dla nieuczciwych firm, indywidualnych nabywców-cwaniaków oraz złomiarzy. Najpierw oferują klientowi zajęcie się zezłomowaniem auta w zamian za określoną kwotę, a następnie podsuwają do podpisania umowę sprzedaży samochodu, zamiast zaświadczenia o złomowaniu. Gdy już pojazd staje się ich własnością, wypowiadają umowę OC poprzedniego właściciela i złomują lub w inny sposób utylizują auto. W ten sposób mogą sami zgarnąć zwrot składki za niewykorzystany okres polisy OC, a nieświadomi kierowcy tracą kilkaset złotych.
- Umowa OC i wszystkie prawa i obowiązki z niej wynikające, przechodzą na nabywcę samochodu w dniu zawarcia umowy sprzedaży - dlatego nieuczciwi „złomiarze” dodatkowo zarabiają w ten sposób na starych samochodach, za które właściciele opłacili całą składkę ubezpieczeniową z góry. Jeśli chcemy zezłomować i wyrejestrować auto, a także odzyskać składkę za OC, powinniśmy korzystać z legalnych stacji demontażu pojazdów - podkreśla Dominika Grabek, redaktor naczelna serwisu Akademia ubezpieczeń mfind.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Młodzi powinni uważać najbardziej

    mfind / 2016-03-21 14:28:04

    Młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC, więc są łakomym kąskiem dla skupujących auta. Sprzedając w ten sposób samochód świeżo po opłaceniu składki można stracić niepotrzebnie nawet grubo ponad 1000 zł.

    Pozdrawiam,
    Łukasz odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: