eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak przebieg auta wpływa na ceny OC?

Jak przebieg auta wpływa na ceny OC?

2017-07-31 13:38

Jak przebieg auta wpływa na ceny OC?

Przebieg auta nie pozostaje bez wpływu na stawkę OC © alswart - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny OC uwarunkowane są wieloma czynnikami. Najbardziej liczą się staż kierowcy, wypracowane zniżki oraz miejsce zamieszkania. Analiza zrealizowana przez mfind.pl pokazuje jednak, że stawki za obowiązkowe ubezpieczenie bywają również zróżnicowane ze względu na deklarowany przez właściciela roczny przebieg auta, a różnice mogą sięgać nawet 12%.

Przeczytaj także: Młodzi kierowcy nie mają najgorzej?

Miniony rok nie zapisał się zbyt dobrze w pamięci polskich kierowców. I nie należy się temu ani trochę dziwić - wystarczyło zaledwie 12 miesięcy, aby średnie ceny OC podskoczyły z 659 do aż 1024 złotych, a to oznacza wzrost rzędu 55%. I wprawdzie bieżący rok przyniósł wyhamowanie podwyżek, to i tak ciągle obserwujemy ich kontynuację.

Wysokość ceny OC uzależniona jest od wielu parametrów. Dla ubezpieczyciela znaczące jest m.in. miejsce zamieszkania lub zameldowania właściciela pojazdu, pojemność silnika, rok produkcji. Często pod uwagę brany jest również stan cywilny ubezpieczającego, czy też posiadane potomstwo. Analiza mfind dowodzi, że na ostateczną cenę wpływ ma również roczny przebieg auta.

Eksperci kalkulatora OC/AC mfind.pl sprawdzili to na przykładzie 37-letniego kawalera z Poznania, który ma 60% zniżek na OC i chciałby ubezpieczyć Forda Mondeo z 2012 roku z 2-litrowym silnikiem benzynowym.

Planując roczny przebieg auta na poziomie maksymalnie 10 tys. km, musiałby on zapłacić za OC 712 złotych. Gdyby jednak chciał pokonać w tym samym czasie między 10 a 15 tys. km, jego składka wzrosłaby do 732 złotych. Dodatkowe 5 tys. km rocznego przebiegu oznacza wzrost ceny polisy OC o 32 złote. Z kolei planując pokonanie w ciągu roku przejechanie 20 tys. km lub więcej, opisany wyżej kierowca musiałby zapłacić za OC przynajmniej 801 złotych.

Jak widać na powyższym przykładzie, różnica zaledwie 10 tys. kilometrów w deklarowanym rocznym przebiegu może podnieść składkę ubezpieczenia OC nawet o 89 złotych, czyli w tym przypadku o 12,5%. Z czego to wynika?
– Dla ubezpieczycieli ważne jest ryzyko wystąpienia kolizji – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki mfind.pl – Im większe szanse na stłuczkę, tym wyższe ceny polis OC. Dlatego też kierowcy deklarujący pokonanie w ciągu roku większego dystansu, otrzymują propozycje wyższych składek OC. W ich przypadku ryzyko wystąpienia kolizji jest większe – dodaje.

fot. mat. prasowe

Wpływ deklarowanego przebiegu na cenę ubezpieczenia OC

Roczny przebieg wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OCPojawia się jednak pytanie, co w przypadku zadeklarowania niższego przebiegu w celu otrzymania bardziej korzystnych cen ubezpieczenia? Czy kierowcy grożą jakieś konsekwencje, gdy okaże się, że pokonany przez niego dystans jest większy, niż ten podany w formularzu?
– Trzeba pamiętać, że jest to tylko deklarowany przebieg auta. Zatem w sytuacji, gdy pod koniec okresu ubezpieczeniowego okaże się, że będzie on wyższy od tego w deklaracji, wówczas składka na kolejny okres wzrośnie. Zwłaszcza, jeśli pozostanie u tego samego ubezpieczyciela. Jednak w trakcie trwania umowy składka nie powinna ulec zmianie – tłumaczy Urszula Borowiecka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, OC, ubezpieczenie samochodu, przebieg samochodu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: