eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ile kosztuje ubezpieczenie "anglika"?

Ile kosztuje ubezpieczenie "anglika"?

2017-06-01 00:45

Ile kosztuje ubezpieczenie "anglika"?

Ile płaci się za kierownicę z prawej strony? © thongchainak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeżeli jedną z konsekwencji Brexitu miałby być powrót naszych rodaków z emigracji, to może się także okazać, że na polskich drogach przybywać będzie samochodów z kierownicą po prawej stronie. Eksperci rankomat.pl postanowili już teraz sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie anglika.

Przeczytaj także: Składki OC przestały drożeć?!

Rejestracja w Polsce samochodu z kierownicą po prawej stronie istnieje od sierpnia 2015 r. Możliwość ta nie przyczyniła się jednak do popularności anglików. Być może jednak ta sytuacja ulegnie zmianie. Zagrożenie terrorystyczne oraz Brexit mogą przesądzić o powrocie Polaków z brytyjskiej emigracji. Niektórzy z nich przyjadą własnymi samochodami, a to oznacza z kolei, że będą rejestrować je w kraju. Specjaliści rankomat.pl sprawdzają, ile może kosztować ubezpieczenie anglika. Sprawdzili również jakie są koszty zakupu takiego auta i przystosowania do poruszania się po polskich drogach.

Ile kosztuje auto z kierownicą po prawej stronie?


Analiza rynku pokazuje, że samochody z Wysp mogą osiągać nawet o połowę niższe ceny niż ich odpowiedniki z kółkiem po lewej stronie. I tak na przykład
  • BMW E46 330Ci (kabriolet) z 2004 roku z kierownicą po prawej stronie to wydatek rzędu 17000 zł. Takie samo auto sprowadzone z Niemiec kosztować będzie ok. 25000 zł;
  • Volkswagena Passata B6 z 2009 r. w wersji angielskiej kupimy za ok. 12000 zł. Ceny takiego samego auta z kierownicą po lewej stronie są dwukrotnie wyższe;
  • Na popularne Audi A4 1.9 TDI z 2002 roku (kombi) wydamy niecałe 5000 zł. Do modelu w wersji tradycyjnej musimy dopłacić kilka tysięcy złotych.

Rozważając rejestrację w Polsce samochodu z kierownicą po prawej stronie, warto przeanalizować wcześniej dodatkowe koszty przystosowania samochodu do polskich przepisów. Niska cena samochodu po dodaniu dodatkowych kosztów może znacznie wzrosnąć a nawet przewyższyć cenę analogicznego modelu z kierownicą po lewej stronie. Koszty przystosowania średniej klasy auta z kierownicą po prawej stronie do polskich przepisów (przy użyciu części używanych), mogą zamknąć się w kwocie 800-2000 zł. Przy drogich lub mało popularnych samochodach, trzeba liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od modelu i dostępności części. Modyfikacji lub wymiany wymagają reflektory, tylne oświetlenie przeciwmgielne i lusterka. Trzeba także wyskalować licznik z mil na kilometry.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?


Kupując samochód z kierownicą po prawej stronie, musimy przygotować się na wyższą niż standardowo składkę OC. Niektórzy ubezpieczyciele niechętnie decydują się na ubezpieczenie anglika i wręcz odstraszają potencjalnych cenami zaporowymi. Porównanie najtańszych ofert OC dla wybranych modeli samochodów, ugruntowało nas jednak w przekonaniu, że znalezienie taniej polisy dla takiego samochodu jest możliwe.

fot. mat. prasowe

Najniższe ceny OC dla samochodów z kierownicą po prawej i lewej stronie

Kupując samochód z kierownicą po prawej stronie, musimy przygotować się na wyższą niż standardowo składkę OC.


Wśród ofert porównywarki rankomat.pl znalazły się towarzystwa, które dla pojazdów z Wielkiej Brytanii proponują OC tylko o kilkadziesiąt złotych droższe w porównaniu z cenami OC dla tego samego modelu z kierownicą po lewej stronie. Warto podkreślić, że towarzystwo MTU nie nakłada na posiadaczy tych pierwszych żadnych dodatkowych opłat. Są jednak i takie firmy, które zwyżkują składki OC o 100%, 300% i nawet 500%.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: