eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składki OC najdroższe od początku roku

Składki OC najdroższe od początku roku

2017-08-21 14:31

Składki OC najdroższe od początku roku

Składki OC najdroższe od początku roku © stadtratte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kwiecień przyniósł dobre wiadomości dla zmotoryzowanych. Z danych zebranych przez porównywarkę Ubea.pl wynikało, że ubezpieczyciele dali kierowcom chwilę wytchnienia. Chwila ta nie trwała jednak długo - majowe składki OC okazały się wyższe. W czerwcu obyło się bez podwyżek, ale już w lipcu ceny obowiązkowego ubezpieczenia kolejny raz podskoczyły, osiągając najwyższy poziom, jaki zanotowano w tym roku.

Przeczytaj także: Ceny OC rosną, ale już wolniej niż w roku ubiegłym

Wartość barometru cenowego z lipca 2017 r. = 115 ↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 113 ↔)

Komentarz Ubea.pl:


Czerwcowa stabilizacja składki OC (patrz poniższy wykres) dała wielu kierowcom nadzieje, że sytuacja w końcu obróci się na ich korzyść. Niestety dane z lipca 2017 r. potwierdziły że okazały się one płonne - piąty miesiąc przyniósł kolejne podwyżki. Wartość barometru cenowego Ubea.pl sięgnęła 115. A to oznacza, że składki OC były o 15% droższe niż w styczniu br. i o 2,35% wyższe od zanotowanych w czerwcu.

Zmiany średniej składki OC obrazuje poniższy wykres. Na potrzeby barometru cenowego przyjęto, że wyjściową wartością (odczyt barometru cenowego = 100) będą ceny OC odnotowane w styczniu bieżącego roku (1666 zł). Dane pochodzące z tysięcy anonimowych kalkulacji internautów wskazują, że w lipcu przeciętna składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wynosiła 1921 zł. Taki wynik - jak już wspomniano powyżej - oznacza zmianę o 15% względem początku 2017 r. (poziom barometru cenowego = 115).
„Analogiczny wzrost w stosunku do czerwca br. oscylował na poziomie 2,35%. W lipcu przeciętna składka za ubezpieczenie OC dla użytkowników Ubea.pl, niestety osiągnęła najwyższy poziom od początku roku” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych z poniższego wykresu można wywnioskować, że szybkie podwyżki składki OC wyhamowały, ale nadal widoczna jest tendencja wzrostowa. Kierowcom na pewno nie pomogła likwidacja zwolnienia z VAT-u za tzw. usługi pomocnicze dla ubezpieczycieli. Ze względu na tę zmianę, od początku lipca 2017 r. zakłady ubezpieczeń muszą płacić więcej za usługi zlecane „na zewnątrz” (np. likwidację szkód albo prowadzenie call center).

fot. mat. prasowe

Barometr Ubea lipiec 2017

W lipcu przeciętna składka za ubezpieczenie OC dla użytkowników Ubea.pl, osiągnęła najwyższy poziom od początku roku.

„Wszystko wskazuje na to, że rodzimi kierowcy jeszcze odczują negatywne konsekwencje wspomnianej zmiany podatkowej. Z kolei na zapowiadane regulacje obniżające składki OC (np. poprzez standaryzację odszkodowań), niestety przyjdzie nam jeszcze poczekać” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl:
Analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: