eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC jednak nie rosną?

Ceny OC jednak nie rosną?

2018-01-19 10:45

Ceny OC jednak nie rosną?

Ceny OC jednak nie rosną? © sorayut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ostatnimi czasy rosnące ceny OC dały się kierowcom mocno we znaki. Jak sytuacja wygląda obecnie? Najświeższy raport porównywarki OC/AC mfind.pl wskazuje, że podwyżki wyhamowały - od stycznia 2017 roku do dziś przeciętne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne podrożało o zaledwie 0,4%. Nadal jednak warto wnikliwie porównywać oferty ubezpieczycieli - różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą składką proponowaną temu samemu kierowcy potrafi przewyższać 400 zł.

Przeczytaj także: Za przerwę w jeździe zapłacisz wyższe składki OC?

Porównywarka OC/AC mfind.pl tradycyjnie już opracowała zestawienie stawek, jakie przyszło zapłacić polskim kierowcom za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Pod uwagę wzięto średnie ceny proponowane przez ubezpieczycieli w 18 dużych miastach. Analiza objęła okres pomiędzy 15.12.2016 a 1.01.2017 oraz pomiędzy 15.12.2017 i 1.01.2018. Do jakich wniosków doprowadziła?

Z punktu widzenia kierowców zdecydowanie najistotniejszą informacją jest kres podwyżek. W styczniu br. przeciętna cena OC sięgała 1032 złotych, a więc była o jedynie 5 złotych wyższa od stawki ze stycznia 2017 (+0,4%). Mamy zatem pewność, że gigantyczny wzrost stawek, jaki przyniósł nam przełom 2016 i 2017 roku wyraźnie wyhamował. Co więcej, w niektórych miastach ceny OC okazały się nawet niższe od ubiegłorocznych.

Podobnie jak przed rokiem, zaskakująco wysokie są różnice pomiędzy poszczególnymi miastami. Znacznie powyżej średniej plasuje się Wrocław, który kolejny już rok z rzędu jest najdroższym miastem w Polsce pod względem średnich cen OC. Kierowcy z Wrocławia średnio płacili za obowiązkowe OC aż 1509 zł. Drugi pod tym względem jest Olsztyn – 1439 zł, a trzeci Gdańsk – 1313 zł.

Na przeciwległym biegunie znajdują się takie miasta, jak Rzeszów, Białystok czy Zielona Góra. Kierowcy z tych miast średnio płacą za OC odpowiednio 810, 887 i 964 złote. Poniżej bariery 1000 zł, jest jeszcze Lublin. W tym mieście średni koszt polisy OC to 973 zł.

fot. mat. prasowe

Średnia i najniższa cena OC

Średnia cena OC w styczniu br. jest o zaledwie 5 zł wyższa niż przed rokiem.


Jak powyższe dane zmieniły się od ubiegłorocznego raportu? Największą różnicę odnotowano w Kielcach, gdzie w porównaniu do kwot z początku 2017 roku, średnia cena OC w styczniu 2018 roku spadła aż o 27%. Wysoka obniżka miała także miejsce w Białymstoku i Bydgoszczy – odpowiednio o 14 i 13%. Odczuwalnie drożej jest natomiast w Olsztynie – tam ceny OC wzrosły aż o 40%!

Ale różnice dotyczą nie tylko samych miast, lecz także ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Eksperci mfind.pl sprawdzili to na przykładzie 36-letniego kierowcy Volkswagena Golfa 1.9 diesel z 2008 roku. Największa różnica pomiędzy najtańszym, a najdroższym ubezpieczeniem OC dla tego modelowego kierowcy wynosiła aż 408 złotych! Wniosek jest jeden – pechowy posiadacz samochodu, który nie porównuje ofert towarzystw ubezpieczeniowych, może przepłacić nawet kilkaset złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny OC w polskich miastach

Najwyższe ceny OC pozostają domeną Wrocławia.


W raporcie mfind.pl znajduje się także informacja o najtańszych ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. O ile jeszcze kilka lat temu ceny OC na poziomie około 300 złotych nie były dla nikogo zaskoczeniem, o tyle teraz uzyskanie ubezpieczenia za tę kwotę jest wyjątkowo trudne. Dla kierowców o maksymalnych zniżkach z najmniej szkodowych grup, minimalna cena OC to 372 złote – tyle miał do zapłacenia kierowca z Opola. Przeważnie jednak najbardziej atrakcyjne oferty OC mieszczą się w przedziale 400-500 złotych.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniły się ceny OC w 2017 roku

Spore obniżki ceny OC miały miejsce w Kielcach.– Zatrzymanie wzrostu cen na progu 2018 roku to dobra wiadomość dla kierowców – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl – Nie należy jednak tracić czujności. Na wysokość cen ma wpływ wiele czynników: bezpieczeństwo ruchu drogowego, ilość wypadków, kwoty wypłaconych odszkodowań, a także kondycja finansowa towarzystw ubezpieczeniowych. Choć wszystkie te czynniki każą patrzeć w przyszłość z optymizmem i ogromny wzrost cen OC sprzed kilkunastu miesięcy nie powinien się powtórzyć w nadchodzącym roku, to możliwe są dalsze, lecz niewielkie podwyżki cen ubezpieczeń – dodaje.

fot. mat. prasowe

Najtańsze OC w polskich miastach

W styczniu z najtańszego OC mogli cieszyć się Opolanie.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, składki OC

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: