eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Kto zapłacił 252 zł za OC?

Kto zapłacił 252 zł za OC?

2018-01-24 11:19

Kto zapłacił 252 zł za OC?

Kto zapłacił najmniej za polisę w 2017 roku? © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ostatnim czasie ceny OC dały się polskim kierowcom mocno we znaki. Wprawdzie z analizy porównywarki rankomat.pl wynika, że średnia składka OC w minionym roku wynosiła 779 zł, ale praktyka pokazuje, że wielu kierowców musiało zapłacić znacznie więcej. Z drugiej strony znaleźli się też i tacy, którzy za OC zapłacili 1/3 wymienionej wyżej kwoty? Kim byli ci szczęśliwcy?

Przeczytaj także: Składka OC nieco wzrosła

Wprawdzie na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych zapanowała wysoka cena, to jednak okazuje się, że zakup taniej polisy OC ciągle był możliwy. Jak wynika z analizy rankomat.pl, w minionym roku najtańsze OC kosztowało 252 zł, a w wielu przypadkach stawki nie przekraczały 300 zł. Co ciekawe, na niską cenę "załapywali się" nawet 22-latkowie, a więc kierowcy, o których zwykło się sądzić, że generują duże ryzyko, a więc za OC płacą słono.

Doświadczony kierowca - najbardziej pożądany w OC


Kto miał największe szanse na niskie OC? Dla ubezpieczycieli liczyło się przede wszystkim doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i bezszkodowość, a co za tym idzie - maksymalna wysokość zniżek. Tak jak był w przypadku mieszkańca miejscowości Biel (woj. mazowieckie, powiat siedlecki), który za obowiązkowe ubezpieczenie swojego Clio zapłacił właśnie 252 zł.

fot. mat. prasowe

Warunki najtańszej polisy

Największe szanse na zakup taniej polisy OC w 2017 roku miały osoby z długim stażem w prowadzeniu pojazdów i maksymalnymi zniżkami.


Oprócz nienagannej i długiej historii w OC, właściciel Renault Clio posiada jeszcze kilka dodatkowych atutów, które wpłynęły na atrakcyjną cenę polisy. Między innymi:
  • odpowiedni wiek: mężczyzna ma ukończone 38 lat.
    Z analizy cen OC przeprowadzonej przez rankomat.pl wynika, że osoby w wieku 36-45 lat płaciły w 2017 r. za polisy prawie 15% mniej niż wynosiła średnia krajowa (678 zł);
  • stan cywilny i dzieci: ubezpieczyciele uznają, że osoby pozostające w związku małżeńskim, które posiadają małoletnie dzieci, są mniej skłonne do brawurowego zachowania na drodze.

    W 2017 r. żonaci mężczyźni otrzymywali oferty OC tańsze o 12,7% od średniej krajowej (691 zł), natomiast osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci: o 12,4% (693 zł).
  • miejsce zamieszkania: mała gęstość zaludnienia, mniejsze natężenie ruchu a tym samym ryzyko udziału lub spowodowania wypadku lub kolizji jest znacznie mniejsze, wpływa na wysokość składki.

Chociaż województwo mazowieckie nie należy do najtańszych pod względem wysokości cen OC (w 2017 r. średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia dla jego mieszkańców przekraczał średnią krajową o 11,4%), mieszkając w mniejszej miejscowości możemy spodziewać się niższych - w porównaniu z dużymi miastami - cen OC.

Młodzi również mają szansę na tanie OC


Podając przykłady najtańszych polis OC 2017 r. warto wspomnieć o najtańszej polisie września w porównywarce rankomat.pl (OC za 268 zł). Jej nabywca ma 27 lat, a więc dla wielu ubezpieczycieli nadal jest tzw. młodym kierowcą. Podczas analizy ofert porównywarki, uwagę przyciąga również ubezpieczenie OC za 305 zł dla jeszcze młodszej, bo 22-letniej osoby (mieszkaniec Kamieńszczyzny, woj. śląskie). Obaj kierowcy ubezpieczali ten sam model samochodu – był nim Fiat 126p.

fot. mat. prasowe

Jak wiek wpływa na OC

Młodzi kierowcy muszą być przygotowani na wysokie OC.


W przypadku takiego samochodu, trudno mówić o możliwości rozwinięcia zawrotnych prędkości na drodze, a więc ubezpieczyciele mogli oszacować niższe ryzyko wystąpienia kolizji. Co za tym idzie, zaproponowali atrakcyjną cenę ubezpieczenia.

To, że obaj kierowcy są posiadaczami Fiata, nie świadczy jeszcze o tym, że tylko dla takiego samochodu można kupić tanie OC. Podczas wyceny składki spore znaczenie ma mała pojemność silnika. Bardzo istotne są również dane kierowcy. Z pewnością, dodatkowym atutem obu kierowców są maksymalne zniżki w OC (60%), a w przypadku 27-latka: stan cywilny oraz fakt posiadania dziecka.

fot. mat. prasowe

Kiedy młody kierowca zapłaci mniej za OC

Na obniżenie składki wpływa m.in. mała pojemność silnika.


Najlepszy ubezpieczyciel – który dla Ciebie?


Nabywcy najtańszych polis w minionym roku ubezpieczali swoje samochody w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Który z ubezpieczycieli zaproponuje najtańsze OC dla Twojego samochodu? Warto porównywać ceny, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Na ostateczną cenę polisy wpływa wiele czynników. Poza tym, każdy z ubezpieczycieli może promować przedstawicieli innych grup kierowców. Najważniejsze, aby z szerokiego grona ubezpieczycieli wyłonić to towarzystwo, które będzie miało najlepszą propozycję cenową właśnie dla Ciebie.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: