eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Polisa OC chroni także w trakcie postoju?

Polisa OC chroni także w trakcie postoju?

2017-10-02 00:30

Polisa OC chroni także w trakcie postoju?

Zaparkowane samochody © PlanetEarthPictures - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polisa OC chroni nas w trakcie zdarzenia, do którego dochodzi w ruchu drogowym. Warto przy tym pamiętać, że parasol bezpieczeństwa jest nad nami rozpięty również w czasie postoju lub zatrzymania pojazdu.

Przeczytaj także: Sprawdź, czy unikniesz kary za brak OC

Szkoda podczas postoju również ma związek z ruchem pojazdu


Wątpliwości w kwestiach związanych z OC rozwiewa lektura ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W treści tego aktu znajdziemy również zapisy regulujące odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody powstałe zarówno w ruchu, jak i podczas postoju.

Jak wskazuje artykuł 34 ust. 1 wspomnianej ustawy, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Gdyby skończyć lekturę ustawy na tym przepisie, można byłoby sądzić, że OC obejmuje tylko zdarzenia mające związek z ruchem pojazdu. Warto jednak prześledzić kolejny ustęp, zgodnie z którym: za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
  1. wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego;
  2. bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego;
  3. zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

Taka dodatkowa informacja w praktyce zupełnie zmienia interpretację przepisów dotyczącą odpowiedzialności ubezpieczyciela.
„Autorzy wielu artykułów i poradników o ubezpieczeniach komunikacyjnych, nie wyjaśniają specyficznej definicji ruchu w obowiązujących przepisach. To prowadzi do dezinformacji kierowców i nieporozumień” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Polisa OC obejmuje nawet skutki pożaru zaparkowanego auta …


Wspomniany już artykuł 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wyjaśnia wiele wątpliwości związanych z odpowiedzialnością ubezpieczyciela w ramach OC. Istnieją jednak pewne sporne sytuacje, które musi rozstrzygnąć sąd. W tym kontekście, bardzo ciekawy jest na przykład wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej z 6 lutego 2014 r. (sygn. akt. II Ca 767/13). Sąd z Bielska - Białej odpowiedział na pytanie, czy ubezpieczyciel powinien odpowiadać za skutki pożaru samochodu zaparkowanego na ulicy. Na wskutek samozapłonu ubezpieczonego pojazdu, całkowicie został zniszczony samochód należący do innej osoby. Poszkodowany posiadacz auta, które zajęło się ogniem od stojącego w pobliżu pojazdu, próbował bezskutecznie dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczeń.
„Mowa o ubezpieczycielu, u którego polisę OC wykupił właściciel samochodu zniszczonego na wskutek samozapłonu. Ze względu na brak możliwości zawarcia kompromisu, sporna sprawa trafiła na wokandę” - opisuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Kiedy OC zapewnia ochronę?

OC chroni również podczas wsiadania do pojazdu mechanicznego lub wysiadania z niego.


Składy sędziowskie badające sprawę zapalonego auta orzekły, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody wywołane zniszczeniem stojącego obok samochodu. W tym kontekście szczególnie ciekawe jest uzasadnienie wyroku z drugiej instancji. We fragmencie tego uzasadnienia czytamy, że: „każdy postój pojazdu bez względu na czas jego trwania jak i to, czy miał miejsce na trasie jazdy czy też po osiągnięciu przez pojazd miejsca przeznaczenia, jest przez ustawodawcę traktowany, na potrzeby odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, jako ruch pojazdu”. Taka interpretacja przepisów pojawiająca się również w innych wyrokach sądów (zobacz np. sygn. akt. II Ca 722/09), oczywiście jest niekorzystna dla zakładów ubezpieczeń, gdyż zwiększa liczbę szkód, które muszą być likwidowane w ramach obowiązkowej polisy OC.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • najważniejsze...

    kitkapol / 2017-10-02 22:22:07

    najważniejsze, to wybrać dobrą polisę OC. Najtaniej, nie znaczy lepiej. Yanosik ma taniej, ale ceny i warianty oferuje spoko odpowiedz ] [ cytuj ]

  • najważniejsze...

    kitkapol / 2017-10-02 22:22:15

    najważniejsze, to wybrać dobrą polisę OC. Najtaniej, nie znaczy lepiej. Yanosik ma taniej, ale ceny i warianty oferuje spoko odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: