eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom zapłacić OC?

Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom zapłacić OC?

2020-05-06 11:51

Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom zapłacić OC?

Jak w czasie koronawirusa ubezpieczyciele pomagają kierowcom? © Andrey Popov - Fotolia.com

Związek Banków Polskich wydał ostatnio rekomendację nawołującą swoich członków, aby w związku z wybuchem pandemii wprowadziły ułatwienia w zakresie odraczania spłaty kredytów. Na podobny krok zdecydowała się Polska Izba Ubezpieczeń, która zaleciła ubezpieczycielom działania wspierające finansowo kierowców. Czy towarzystwa ubezpieczeniowe zastosowały się do tych zaleceń? Na jakie ulgi można liczyć? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali eksperci Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co PIU rekomenduje ubezpieczycielom?
  • Gdzie można kupić OC na raty i nie dopłacać?
  • Które towarzystwo umożliwia miesięczną płatność za OC?


OC na raty bez zwyżki pomoże kierowcom


Pandemia koronawirusa zatrzęsła polską gospodarką, a jej negatywne skutki dostrzegalne są już dziś. Nie ulega wątpliwości, że odczuwają je również polscy kierowcy. Niezaprzeczalnie jednak nie powinni szukać oszczędności w niepłaceniu składek za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Ubea.pl przypomina, że za brak OC grożą bardzo dotkliwe sankcje finansowe. Co powinni więc zrobić ci posiadacze aut, dla których opłaty za OC mogą okazać się dziś zbyt obciążające?

Ubea.pl radzi, aby porównali oferty ubezpieczycieli i wybrali dla siebie najtańsze rozwiązanie lub też poszukali oferty, która umożliwi im rozłożenie OC na raty.

Co ważne, zapłacenie OC na raty jest teraz korzystniejsze niż zazwyczaj, ponieważ jedną z rekomendacji PIU jest obniżenie lub nawet wykluczenie zwyżek stosowanych przez ubezpieczycieli w przypadku takiej płatności. Taka podwyżka wynosiła dotąd od 10 do 35%.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak w czasie koronawirusa ubezpieczyciele pomagają kierowcom?

Jedną z rekomendacji PIU jest obniżenie lub nawet wykluczenie zwyżek stosowanych przez ubezpieczycieli w przypadku płatności ratalnej.


Jakie towarzystwa zrezygnowały ze zwyżek za zakup OC na raty? Do tego grona należą między innymi Generali oraz Proama.
„Co ciekawe, taka bezpłatna opcja ratalna dotyczy również polis mieszkaniowych Generali i Proama” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie OC w 12 ratach


Inna rekomendacja PIU dotyczyła wprowadzenia możliwości rozłożenia płatności za OC na aż 12 rat. Na takie rozwiązanie zdecydowało się TUZ Ubezpieczenia. Co ważne, pierwszą miesięczną ratę składki należy zapłacić dopiero po 30 dniach.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest akceptacja umowy ubezpieczenia OC / AC poprzez kod SMS.
"TUZ Ubezpieczenia w ramach swojej kryzysowej oferty pomyślało również o agentach ubezpieczeniowych, oferując im bardziej opłacalne warunki współpracy” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Warto także wspomnieć, że możliwość płatności za OC w 12 ratach już w 2019 r. wprowadziła UNIQA. Podobnie jak w przypadku TUZ Ubezpieczenia pierwszą ratę należy zapłacić dopiero po miesiącu.

OC najbezpieczniej kupić przez Internet


Wielu ubezpieczycieli promuje także zdalny zakup ubezpieczeń komunikacyjnych. Taki sposób zawarcia umowy jest teraz o wiele bezpieczniejszy zarówno dla towarzystw ubezpieczeniowych, jak i klientów. Nie mówiąc już o tym, że jest szybszy oraz wygodniejszy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe pomagają kierowcom, znacząco ułatwiając zdalny zakup polis. ERGO Hestia umożliwia teraz zawarcie umowy ubezpieczenia jednym kliknięciem. Proces uprościło także Link4.

Wykonując tylko jeden skan, można także porównać oraz zakupić polisę na Ubea.pl. Wystarczy wejść na telefonie na https://kalkulator.ubea.pl i zeskanować kod Aztec znajdujący się na dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Czy składki ubezpieczenia OC spadają?


Niewątpliwie pozytywną wiadomością dla kierowców jest również fakt, że w ostatnim czasie eksperci Ubea.pl zaobserwowali wyraźne spadki cen ubezpieczenia OC. W ciągu roku spadek średniego kosztu polisy OC wyniósł ok. 7%.
"Spadek będzie jeszcze większy, jeśli weźmie się pod uwagę roczną inflację" - zauważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń.

Porównując składki OC dla swojego auta oraz rozkładając płatność na raty, można zaoszczędzić bardzo dużo na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu. Domowy budżet na pewno to doceni.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: