eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ile kosztuje prawo jazdy? Podsumowanie wydatków

Ile kosztuje prawo jazdy? Podsumowanie wydatków

2020-09-07 11:34

Ile kosztuje prawo jazdy? Podsumowanie wydatków

Egzamin na prawo jazdy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W dobie pandemii własny samochód to zdecydowanie jeden z najbezpieczniejszych środków transportów. Nie jest zatem zaskoczeniem, że w obecnych realiach o zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu myśli coraz większa rzesza osób dotąd niezmotoryzowanych. Eksperci hapipożyczki postanowili sprawdzić, ile kosztuje prawo jazdy. Oto, jak przedstawiają się wydatki, z którymi musi się liczyć przyszły kierowca.

Przeczytaj także: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Mandat to minimalna kara

Posiadanie uprawnień do jazdy samochodem nie tylko umożliwia bezpieczne przemieszczanie się w czasach, gdy ciągle mamy do czynienia z zagrożeniem ze strony pandemii, ale często również zwiększa szanse na rynku pracy. Ile kosztuje prawo jazdy? Zestawienie wydatków, które należy ponieść, nie ogranicza się jedynie do ceny kursu.

Sam kurs prawa jazdy kategorii B to wydatek rzędu 2000-2500 złotych. Cena uzależniona jest od miasta. Nauk obejmuje przeważnie 30 godzin zajęć teoretycznych, które coraz częściej dostępne są również w formie zdalnej, oraz 30 godzin praktyki.

Zanim jednak udamy się do szkoły jazdy, jesteśmy zobligowani do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Wymaga to:
  1. poddania się badaniu lekarskiemu, które poświadczy brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu (około 200 złotych) oraz
  2. aktualnej fotografii (około 40-50 złotych).

Na koszt prawa jazdy składają się również ceny niezbędnych egzaminów. W tym roku przeprowadzany przez WORD-y egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a za praktyczny przyjdzie nam zapłacić 140 zł. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że każdy niezdany egzamin będzie te wydatki mnożyć.

Po zdaniu egzaminów należy złożyć wniosek o wydanie prawda jazdy i uiścić opłatę 100,50 zł za wydanie dokumentu.

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje prawo jazdy?

Sam kurs to wydatek rzędu 2000-2500 złotych


Ile kosztuje prawo jazdy - podsumowanie


Jeżeli uda się nam znaleźć niedrogą szkołę jazdy i zdać egzamin za pierwszym razem, to koszty powinno udać się zamknąć kwotą około 2500 zł. Niestety, im więcej nieudanych prób tym koszty będą się znacząco zwiększać. Warto również dodać, że dodatkowe i całkiem pokaźne wydatki muszą ponieść ci kandydaci, którzy postanowią uzupełnić kurs o dodatkowe godziny nauki jazdy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: