eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jakie ceny OC w listopadzie 2021?

Jakie ceny OC w listopadzie 2021?

2021-12-17 13:09

Jakie ceny OC w listopadzie 2021?

Jakie ceny OC w listopadzie 2021? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po wrześniowej podwyżce OC, w październiku 2021 roku ceny polis spadły. A jak sytuacja wyglądała w listopadzie? Oto wyniki barometru cenowego porównywarki Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ceny OC w październiku 2021 roku nieco się uspokoiły

Kierowcy od pewnego czasu otrzymują dość sprzeczne sygnały dotyczące zmian składek obowiązkowych ubezpieczeń OC. Wynika to z faktu, że zmiany cenowe nie podążają w jednym kierunku.

Poziom barometru cenowego z listopada 2021 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↘)

Skąd się wziął listopadowy poziom barometru?


Eksperci porównywarki Ubea.pl co miesiąc sprawdzają ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez internautów. Taka analiza anonimowych informacji pozwala sprawdzić, jak w danym miesiącu kształtowała się średnia składka OC proponowana kierowcom przez Internet. Następnie wynik z danego miesiąca jest porównywany do styczniowego. Średni poziom składki OC ze stycznia każdego roku służy bowiem jako punkt odniesienia.
Jeżeli przeciętny koszt OC był w danym miesiącu o 2% większy od wyniku ze stycznia tego samego roku, to poziom barometru cenowego wyniesie 102/102% - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Średnia składka OC była identyczna jak w sierpniu 2021 r.


Poniższy wykres wskazuje, że listopadowy odczyt barometru wyniósł 99, co oznacza spadek średniej składki OC o około 1% względem stycznia 2021 roku. Dokładniejsze dane Ubea.pl mówią natomiast, że przeciętna składka OC z listopada bieżącego roku wynosiła 1232 zł i była o 1,2% mniejsza niż miesiąc wcześniej. Dokładnie taki sam poziom przeciętnego kosztu OC odnotowano w sierpniu 2021 r. „Warto dodać, że listopadowa średnia składka OC nadal była o 4,8%/57 zł wyższa niż analogiczny wynik z czerwca 2021 r.” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - listopad 2021

Poziom barometru cenowego z listopada 2021 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↘)


KNF nie pozwoli na długotrwałe i duże obniżki składek OC


W obecnych warunkach związanych między innymi z inflacyjnymi rekordami, kilka innych czynników przemawia za tezą, że spadki składek OC są tylko przejściowe. Warto m.in. wspomnieć o wynikach dotyczących bezpieczeństwa drogowego w III kw. 2021 r., które nie wyglądają najlepiej. Nie tylko te okoliczności sugerują, że październikowy i listopadowy spadek średniej składki OC jest jedynie czasowy. Warto również pamiętać o polityce Komisji Nadzoru Finansowego. Przewodniczący KNF niedawno zasygnalizował ubezpieczycielom, że nadzór finansowy będzie uważnie przyglądał się rentowności obowiązkowego OC i poziomowi pokrycia ryzyka przez składki. „Komisja Nadzoru Finansowego nie chce dopuścić do powtórki sytuacji z lat 2014 - 2015, która później skutkowała dużymi podwyżkami składek obowiązkowych polis” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: