eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składka OC w marcu 2022 w dół mimo wysokiej inflacji

Składka OC w marcu 2022 w dół mimo wysokiej inflacji

2022-04-26 00:20

Składka OC w marcu 2022 w dół mimo wysokiej inflacji

Składka OC w marcu 2022 w dół © Africa Studio - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Oprócz wysokiej inflacji, na ceny polis może wpływać nowa rekomendacja KNF-u i duża liczba stłuczek w II połowie ubiegłego roku. Jednak z analizy Ubea.pl wynika, że podwyżki jeszcze nie są widoczne.

Przeczytaj także: Spadają ceny OC. Jest o ponad 12% taniej niż rok temu

Poziom barometru cenowego z marca 2022 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 101↗)

Notowania barometru cenowego Ubea.pl od pięciu lat opierają się na tych samych zasadach.
Eksperci porównywarki Ubea.pl ustalają średnią miesięczną składkę na podstawie ponad 100 000 faktycznych i anonimowych wyliczeń kosztu OC przez internautów. Duża liczba kalkulacji zapewnia rzetelność wyniku - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeciętny koszt OC z danego miesiąca następnie jest porównywany do wartości dotyczącej stycznia tego samego roku. Styczniowy wynik odpowiada notowaniom barometru równym 100.
Warto pamiętać, że nasz barometr opiera się na ofertach współpracujących towarzystw i odzwierciedla zmiany kosztu polis OC oferowanych online. Chodzi o ubezpieczenia OC bez dodatku w postaci ochrony z NNW - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niewielki spadek składki OC nie wyklucza podwyżek


Po sprawdzeniu marcowych danych okazało się, że w trzecim miesiącu bieżącego roku, średni koszt OC ukształtował się na poziomie 1206 zł. Był to wynik mniejszy niż porównywalna wartość dotycząca stycznia (1219 zł) oraz lutego (1231 zł).
W relacji do styczniowego wyniku, średni koszt OC z marca był mniejszy o około 1%. Dlatego marcowy poziom barometru wyniósł 99 (99%) - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Marcowy spadek średniej składki OC mimo jego niewielkiej skali może wzbudzać pewne zaskoczenie. Mamy bowiem do czynienia z wysoką inflacją. Co więcej, wprowadzenie dość kosztownej dla zakładów ubezpieczeń rekomendacji KNF w sprawie szkód komunikacyjnych wydaje się pewne. Z drugiej strony, historyczne notowania barometru Ubea.pl już pokazały, że miesięczne zmiany często nie odpowiadają dłuższemu trendowi. „O tendencjach cenowych dotyczących OC będzie można powiedzieć więcej po sprawdzeniu danych z pierwszego półrocza” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - marzec 2022

Poziom barometru cenowego z marca 2022 r. = 99↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 101↗)


porównywarka ubezpieczeń

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: