eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny benzyny w Europie. Ile litrów paliwa kupisz za średnie wynagrodzenie?

Ceny benzyny w Europie. Ile litrów paliwa kupisz za średnie wynagrodzenie?

2022-07-17 00:30

Ceny benzyny w Europie. Ile litrów paliwa kupisz za średnie wynagrodzenie?

Ile litrów paliwa kupisz za średnie wynagrodzenie? © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny benzyny w Europie rosną. Analitycy Picodi.com sprawdzili, w których krajach europejskich podwyżki w I półroczu 2022 były największe i gdzie zatankujemy najwięcej paliwa za średnią pensję.

Przeczytaj także: Ceny paliw: ile km przejeżdża Europejczyk za dzienne wynagrodzenie?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Gdzie w Europie ceny paliw są najwyższe?
  • Gdzie benzyna zdrożała najbardziej?
  • Ile paliwa za średnią pensję można zatankować w krajach europejskich?


Nawet dwukrotnie droższe paliwo


W pierwszej połowie 2022 roku największy wzrost cen paliw miał miejsce w Turcji, gdzie benzyna podrożała o 100%.

W Polsce średnia cena benzyny w czerwcu wynosiła 7,84 zł. To o 36,7% więcej niż w styczniu, kiedy średnio za litr benzyny płaciliśmy 5,74 zł. Bardziej dotkliwe podwyżki cen doświadczyli m.in. właściciele aut w Hiszpanii (+40,8%), na Litwie (+43,9%) czy też w Ukrainie (+63,3%).

Na Malcie cena benzyny była stabilna przez całe I półrocze. W Rosji nominalna cena w rublach prawie nie uległa zmianie, ale w wyniku sztucznego podniesienia wartości rubla przez rząd, cena litra benzyny wyrażona w euro wzrosła o 41,5%. Z kolei Kazachstan jest jedynym krajem w Europie (częściowo), gdzie benzyna nieznacznie potaniała (−0,7%).

fot. mat. prasowe

Wzrost cen benzyny w Europie

W Polsce średnia cena benzyny w czerwcu wynosiła 7,84 zł. Jest to kwota o 36,7% wyższa niż w styczniu, kiedy średnio za litr benzyny płaciliśmy 5,74 zł.


Indeks benzyny 2022


Najdrożej tankują obecnie Norwegowie (2,56 €/l), Finowie (2,53 €/l) i Duńczycy (2,48 €/l). W przeliczeniu na euro benzyna w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie – 31. miejsce na 43 uwzględnione kraje i 1,69 €/l. Z niskich cen na stacjach benzynowych cieszą się za to mieszkańcy Rosji (0,84 €/l) i Białorusi (0,68 €/l).

W tym roku również sprawdziliśmy, jak prezentuje się relacja cen benzyny w odniesieniu do lokalnego średniego wynagrodzenia.

fot. mat. prasowe

Indeks benzyny 2022

W Polsce średnia cena za litr to 1,69 euro.


Najwięcej paliwa za średnią pensję mogą zatankować kierowcy w Szwajcarii (2 455 litrów), Luksemburgu (1 943 litry) oraz Danii (1 502 litry).

Według najnowszych danych GUS średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 6 398,94 zł brutto (4 691,74 zł netto). To oznacza, że przeciętny Polak za średnią krajową może kupić 598 litrów benzyny. W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed rokusiła nabywcza polskiego średniego wynagrodzenia w odniesieniu do benzyny znacznie spadła.

Tak prezentował się indeks benzyny w Polsce w ostatnich latach:
  • 2019 – 711 litrów
  • 2020 – 832 litry
  • 2021 – 808 litrów
  • 2022 – 598 litrów

Ceny benzyny na świecie: nie wszędzie widać wzrosty


Posiadanie dużych zasobów surowców uchroniło niektóre kraje przed podwyżkami cen benzyny. Na takie kraje jak Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Katar światowa koniunktura w żaden sposób nie wpłynęła. Z kolei rządy takich państw jak Kolumbia, Ekwador i Kazachstan zdecydowały się na zamrożenie lub na ustalenie górnej granicy cen benzyny w kraju.

W czerwcu 2022 roku najniższą cenę benzyny na świecie odnotowano w Algierii (0,30 €/l), Kuwejcie (0,32 €/l) oraz w Iranie (0,34 €/l). Z kolei najwyższą ceną za litr benzyny wyróżnił się Hong Kong (2,83 €/l).

W ogólnoświatowym rankingu siły nabywczej wynagrodzeń podium w dalszym ciągu okupują kraje Zatoki Perskiej: Katar (5 968 litrów), Kuwejt (5 578 litrów), Arabia Saudyjska (4 372 litry).

Najbiedniejszym krajem w zestawieniu pozostaje Kuba, gdzie za średnią pensję można kupić zaledwie 27 litrów benzyny.

Metodologia
Indeks benzyny to coroczny ranking relacji cen benzyny do wynagrodzeń, prowadzony przez Picodi od 2019 roku.

W niniejszym badaniu zostały wykorzystane najnowsze stawki średniego wynagrodzenia za pracę, opublikowane na stronach internetowych urzędów statystycznych bądź odpowiednich ministerstw. W niektórych krajach, gdzie oficjalne organy nie publikują informacji nt. wynagrodzeń, posłużyliśmy się statystykami portalu Numbeo.

Średnie ceny benzyny w pierwszej połowie 2022 roku w 102 krajach świata pochodzą ze strony GlobalPetrolPrices.com i innych lokalnych źródeł. Różnica cen czerwiec względem stycznia obliczono w walutach lokalnych. W celu otrzymania liczby litrów podzieliliśmy średnie wynagrodzenie netto, uzyskane za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń, przez średnią cenę 1 litra benzyny. Przy przewalutowaniu użyliśmy średnich kursów za czerwiec 2022 roku wg danych Google Finance.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: