eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wakacje 2013: uwaga na mandaty

Wakacje 2013: uwaga na mandaty

2013-07-22 00:20

Wakacje 2013: uwaga na mandaty

Podróż samochodem © fot. mat. prasowe

Sezon wakacyjny w pełni. Na pewno wielu na wyczekiwany urlop wybiera się samochodem. Nic w tym dziwnego, w końcu podróż autem zapewnia wygodny i relatywnie szybki dojazd na miejsce. Niestety wiąże się też z ryzykiem spotkania na swojej drodze kontroli drogowej. Za co kierowcy najczęściej są karani w okresie wakacyjnym? Na co uważać, by ustrzec się mandatu?

Przeczytaj także: Wakacje 2013: uwaga na fotoradary

Noga z gazu

Sprzyjające latem warunki atmosferyczne i późno zapadający zmierzch zachęcają do szybszej jazdy. Z tego też powodu w miesiącach letnich częściej dochodzi do wypadków niż jesienią czy zimą. Kierowcy czują się pewniej na drodze, co niestety może okazać się zgubne. Przede wszystkim ze względów biezpieczeństwa, ale szybka jazda może też odbić się na objętości naszego portfela. Już za przekroczenie ustanowionego limitu o 10 km/h zapłacimy mandat w wysokości 50 zł i otrzymamy 1 punkt karny. Maksymalna kara za to wykroczenie to 500 zł i 10 punktów karnych (przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h lub więcej). By zwiększyć bezpieczeństwo na drogach policja intensyfikuje działania w zakresie kontroli drogowych, przeprowadzając je w miejscach, w których najłatwiej o wypadek. W bezpiecznej jeździe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka otrzymania mandatu, mogą pomóc aplikacje dla kierowców na smartfony – Nasi użytkownicy ostrzegani są o kontrolach drogowych, pojazdach nieoznakowanych czy fotoradarach. – mówi Dawid Nowicki, współtwórca systemu Yanosik – Obecnie w naszej bazie znajduje się 1 546 masztów fotoradarowych oraz 550 lokalizacji, w których najczęściej odbywają się kontrole policji. – dodaje.

Wakacje bez promili

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wg polskiego prawa to 0,2 promila lub maksimum 0,1 mg alkoholu w decymetrze sześciennym wydychanego powietrza. Przy czym już przy 0,1 – 0,3 promila uwaga kierowcy jest rozproszona, a refleks opóźniony. Ponadto, następują zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zmniejsza się zdolność dostrzegania kształtów z oddali oraz dynamicznego postrzegania zmian świateł. Jaka kara grozi za przekroczenie limitu? Kierowca będący w stanie po spożyciu alkoholu (mający mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi) popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną (nawet do 5 000 zł) i zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Z kolei, kierowcy w stanie nietrzeźwości (mającemu od 0,5 promila alkoholu) grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może też wydać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (nawet dożywotnio) oraz przepadek pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Obowiązkowe wyposażenie auta

Funkcjonariusz policji podczas kontroli moze sprawdzić, czy pojazd jest wyposażony w niezbędny sprzęt. Zgodnie z polskim prawem w każdym samochodzie powinny znaleźć się: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. – Za brak gaśnicy grozi mandat, w wysokości od 50 do 500 zł. – mówi D. Nowicki, Yanosik.pl – Kara grozi kierowcy również wtedy, gdy gaśnica nie znajduje się w miejscu łatwodostępnym, nie powinno więc przewozić się jej w bagażniku. – dodaje D. Nowicki. Brak trójkąta ostrzegawczego skutkuje mandatem (150 – 300 zł) za niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku.

Mandat za pasażera

Podróżując z pasażerami należy pamiętać nie tylko o ich komforcie, ale przede wszystkim bezpieczeństwie,
w przeciwnym razie można słono zapłacić. Jeżeli pasażer nie zapnie pasów, w razie kontroli kierowca otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. Jeśli natomiast podróżujemy z małym dzieckiem trzeba także pamiętać o zamontowaniu fotelika. Za przewożenie dziecka do lat 12 poza fotelikiem otrzymamy mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Taka sama kara grozi za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli miejsce pasażera wyposażone jest w poduszkę powietrzną.

A co jeśli pasażerem jest zwierzę? W końcu część wyjeżdżających na wakacje uda się na nie ze swoimi czworonogami. W przepisach o ruchu drogowym nie ma informacji traktujących wprost o tym, jak przewozić zwierzęta. Jednak nieprawidłowe ich przewożenie i doprowadzenie do sytuacji, gdzie zwierzę może swobodnie przemieszczać się po aucie, może narazić na niebezpieczeństwo osoby znajdujące się w pojeździe lub poza nim. Narusza to art. 60 pkt. 1 kodeksu drogowego, za co grozi kara w wysokości 200 zł mandatu. Warto więc zawczasu zainwestować w pasy bezpieczeństwa lub specjalny transporter dla naszego pupila.

fot. mat. prasowe

Podróż samochodem

Już za przekroczenie ustanowionego limitu o 10 km/h zapłacimy mandat w wysokości 50 zł i otrzymamy 1 punkt karny.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: