eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Zasady bezpieczeństwa na drodze – za co mandat?

Zasady bezpieczeństwa na drodze – za co mandat?

2014-07-28 13:46

Zasady bezpieczeństwa na drodze – za co mandat?

Bezpieczeństwo na drodze © fot. mat. prasowe

Wakacje to okres wyjazdów, dlatego warto w tym czasie przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, które nie tylko uchronią nas przed nieszczęśliwymi wypadkami, ale pozwolą również uniknąć mandatu. Co musi znajdować się w samochodzie? Jak przewozić dziecko i czworonogi? Kto powinien zapinać pasy? – na te pytania odpowiadają eksperci z Yanosik.pl.
Obowiązkowe wyposażenie

Każde auto uczestniczące w ruchu drogowym obowiązkowo musi posiadać na swoim wyposażeniu gaśnicę z ważną homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy. Brak którejś z tych pozycji skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu. Należy pamiętać, aby gaśnica znajdująca się w naszym samochodzie posiadała ważny przegląd, a objętość jej środka gaśniczego nie była mniejsza od kilograma. Oprócz obowiązkowych przedmiotów warto zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe oraz w apteczkę zawierającą opatrunki.

Zapnij pasy

Obowiązek zapinania pasów w samochodzie dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażera jadącego na przednim lub tylnym siedzeniu. – Wielu podróżujących nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku zatrzymania przez policję za niezapięte pasy pasażera, mandat w wysokości 100 zł będzie musiał zapłacić nie tylko kierowca, ale także sam towarzysz podróży. – mówi Agnieszka Kaźmierczak, Yanosik.pl. Bez zapinania pasów mogą jeździć jedynie kobiety w widocznej ciąży lub osoby posiadające określone zezwolenie lekarskie na taki sposób podróżowania.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo na drodze

Wiele osób będzie podróżować trasami, z których wcześniej nie korzystali, dlatego warto zaopatrzyć się w rozwiązanie, które ostrzeże przed zdarzeniami w postaci wypadków, utrudnień w ruchu czy nawet kontroli prędkości


Czworonóg na pokładzie

Przepisy o ruchu drogowym nie określają wprost zasad przewożenia zwierząt w samochodzie osobowym. Regulacje dotyczące ich transportu opierają się jedynie na interpretacji przepisu mówiącym o zakazie używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osobom znajdującym się w aucie oraz poza nim. Za niewłaściwe przewożenie pupila kierowca może otrzymać mandat w wysokości nawet 200 zł. Żeby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje warto zadbać, by zwierzę nie przeszkadzało podczas prowadzenia auta, znajdowało się w bezpiecznym miejscu oraz posiadało dostęp do świeżego powietrza.

Dziecko w samochodzie

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie osobowym są ściśle określone przepisami kodeksu drogowego. Dzieci do 12 roku życia mogą podróżować na przednim siedzeniu, ale tylko po wyposażeniu go w zabezpieczający fotelik skierowany zgodnie z kierunkiem jazdy. Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 12 lat, a jego wzrost nie przekracza 150 cm., to w przypadku umiejscowienia go na tylnej kanapie należy zadbać o odpowiedni fotelik lub siedzisko podwyższające. – Za niedostosowanie się do przepisów transportu dzieci grozi kara w wysokości 150 zł za nie przewożenie w foteliku ochronnym oraz za umiejscowienie fotelika niezgodnie z kierunkiem jazdy. – dodaje A. Kaźmierczak.

Dozwolona prędkość

Kierowcy wyjeżdżający na urlop muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości swojego pojazdu do aktualnych ograniczeń na drodze, w innym przypadku bardzo łatwo będzie im przywieźć pamiątkę w postaci mandatu lub pocztówki ze zdjęciem z fotoradaru. Wiele osób będzie podróżować trasami, z których wcześniej nie korzystali, dlatego warto zaopatrzyć się w rozwiązanie, które ostrzeże przed zdarzeniami w postaci wypadków, utrudnień w ruchu czy nawet kontroli prędkości. – Nasz system opiera się na współpracy społeczności kierowców, którzy informują się wzajemnie o sytuacji na drodze. Celem jest dostarczanie tego typu informacji, które pozwolą podróżować bezpiecznie oraz bez zbędnych kosztów. – dodaje Agnieszka Kaźmierczak, Yanosik.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: