eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składki OC najwyższe od stycznia

Składki OC najwyższe od stycznia

2017-09-20 10:40

Składki OC najwyższe od stycznia

W sierpniu mocno podrożało OC © andriano_cz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czerwcu firmy ubezpieczeniowe dały zmotoryzowanym chwilę wytchnienia. Analiza zapytań złożonych przez użytkowników porównywarki Ubea.pl dowiodła, że średnie składki OC przestały rosnąć. Tendencja ta nie okazała się niestety stała. W lipcu zmiana opracowanego przez Ubea.pl barometru cenowego okazała się dodatnia, a sierpień przyniósł kolejne podwyżki.

Wartość barometru cenowego z sierpnia 2017 r. = 120 ↑ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 115 ↗)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:


Czerwcowa stabilizacja składki OC dała wielu kierowcom nadzieję, że sytuacja w końcu obróci się na ich korzyść. Niestety dane z lipca 2017 r. nie były już tak dobre. Wartość barometru cenowego Ubea.pl sięgnęła 115. A to oznacza, że składki OC były o około 15% droższe niż w styczniu br. i o 2,35% wyższe od zanotowanych miesiąc wcześniej. Optymiści argumentowali jednak, że podwyżka jest na tyle niewielka, że nie musi wcale prognozować umocnienia się tendencji wzrostowej. Nadszedł jednak sierpień, który bez wątpienia przyniósł weryfikację tych opinii.
„Ocena danych z sierpnia 2017 r. może być już bardziej jednoznaczna. Szacunki Ubea.pl wskazują bowiem, że mieliśmy do czynienia z kolejnym przyspieszeniem tempa podwyżek składki OC” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dane porównywarki Ubea.pl mówią, że w drugim miesiącu wakacji wartość barometru cenowego dla polis OC wynosiła 120 (patrz poniższy wykres). Taki wynik oznacza wzrost przeciętnego kosztu składki OC o 20% w stosunku do stycznia 2017 r. Warto przypomnieć, że przeciętny poziom składki proponowany użytkownikom porównywarki Ubea.pl w styczniu 2017 r. (1666 zł), stanowi punkt wyjściowy dla dalszych analiz (wartość barometru cenowego = 100). Dane z sierpnia br. wskazują, że wtedy przeciętna składka OC wyliczana przez internautów w ramach kalkulatora cenowego Ubea.pl, wynosiła już 1993 zł (wzrost o 3,8% w stosunku do lipca).

Przekroczenie poziomu 2000 zł dla przeciętnej składki OC obliczanej w kalkulatorze Ubea.pl, niestety wydaje się tylko kwestią czasu. Wzrosty odnotowane w trakcie kilku poprzednich miesięcy (patrz poniższy wykres) wskazują bowiem, że ubezpieczyciele zupełnie nie zrezygnowali ze stopniowego podwyższania składek. Wzrostowy trend w składkach polis OC znów zaczął być widoczny po stabilizacji trwającej od kwietnia do czerwca 2017 r.

Sumarycznym efektem podwyżek może być roczny wzrost kosztów OC nawet o 30% - 35%. Scenariusz zakładający wzrost składek za polisy OC o jedną trzecią w 2017 roku, stał się bardziej prawdopodobny po likwidacji zwolnienia z podatku VAT dla niektórych usług nabywanych przez ubezpieczycieli (m.in. naprawy samochodów).
„Niestety wszystko wskazuje na to, że kierowcy zamiast zapowiadanych regulacji obniżających koszt OC, doczekali się innej zmiany przepisów, która dodatkowo podwyższy składki obowiązkowych ubezpieczeń” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr Ubea sierpień 2017

W sierpniu przeciętna składka za ubezpieczenie OC dla użytkowników Ubea.pl, osiągnęła najwyższy poziom od początku roku.Informacje o badaniu
Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2017 r. (1666 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2017 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: