eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składki OC. Najdroższe i najtańsze miasta

Składki OC. Najdroższe i najtańsze miasta

2017-08-01 12:55

Składki OC. Najdroższe i najtańsze miasta

Na najdroższe ubezpieczenie samochodu muszą być przygotowani mieszkańcy Wrocławia i Gdańska © ellisia - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po zakończeniu wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami składki OC drastycznie poszybowały w górę. Dysproporcje pomiędzy poszczególnymi miastami są jednak spore. Okazuje się, że najdroższe miasta to Wrocław i Gdańsk. Na przeciwległym biegunie plasują się Kielce i stolica Podkarpacia, czyli Rzeszów, gdzie najtańsze OC nieznacznie tylko przekracza 500 złotych.
Podstawą analizy są kalkulacje przeprowadzone dla dwóch modelowych kierowców we wszystkich stolicach województw. Wyliczenia multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia dowodzą, że po dwóch latach intensywnych wzrostów składki OC wreszcie dają kierowcom odetchnąć. Ciągle jednak wyraźny jest podział na wyraźnie droższe i tańsze regiony,
– Nasz cykliczny przegląd obrazuje, jak kształtują się składki OC w miastach wojewódzkich. Wskazujemy czytelnikom, gdzie kierowcy muszą przygotować się na największy wydatek, a gdzie ubezpieczyciele są dla nich przyjaźniejsi. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że pomimo ogólnego wzrostu cen, ich wysokość zawsze i w znacznym stopniu uzależniona jest od lokalizacji – tłumaczy Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Najdrożej we Wrocławiu, Gdańsku


Superpolisa Ubezpieczenia porównała składki OC dla dwóch bezszkodowych kierowców. Pierwszym z nich jest 33-letni mężczyzna, który prawo jazdy ma od 10 lat, od 7 lat wykupuje ubezpieczenie OC i jeździ 5-letnim oplem astrą. Drugi to profil 37-letniego mężczyzny, który prawo jazdy ma od 15 lat, OC wykupuje od 10 lat i jeździ 4-letnim volkswagenem golfem VI.

W obu przypadkach kierowcy najwięcej za składki OC zapłacą we Wrocławiu (odpowiednio 817 zł i 953 zł), w Gdańsku (792,40 zł i 976 zł). Trzecim najdroższym miastem wojewódzkim w Polsce jest Warszawa, w której pierwszym z kierowców nie kupiłby obecnie OC taniej niż za 719,91 zł, a drugi za mniej niż 914 zł. Różnice pomiędzy pierwszymi w zestawieniu Wrocławiem i Gdańskiem a resztą miast są wyraźne. Dobrze widać to na przykładzie - ceny polis na opla astrę w czwartym Szczecinie zaczynają się od 690 zł, a to aż o 18% taniej w porównaniu z Wrocławiem.

fot. mat. prasowe

Najdroższe pod względem cen OC miasta wojewódzkie

Wrocław i Gdańsk to miasta, w których należy przygotować się na drożyznę


Kielce i Rzeszów najtańsze


Na drugim biegunie rankingu cen polis w miastach wojewódzkich znajdują się Kielce i Rzeszów. W stolicy województwa świętokrzyskiego składki za ubezpieczenie zaczynają się w przypadku pierwszego kierowcy od 529,29 zł, a drugiego od 601 zł. Bardzo podobnie ceny kształtują się na Podkarpaciu, odpowiednio: 542,42 zł i 600 zł dla właściciela opla astry i vw golfa. Różnice między składkami OC w najtańszych i najdroższych miastach mogą więc wynieść nawet kilkaset złotych. Na przykład właściciel volkswagena golfa z Gdańska zapłaci aż o 376 zł więcej niż w Rzeszowie.

fot. mat. prasowe

Najtańsze pod względem cen OC miasta wojewódzkie

Na drugim biegunie rankingu cen polis w miastach wojewódzkich znajdują się Kielce i Rzeszów


– Miejsce rejestracji samochodu ma bezpośredni wpływ na wysokość składki OC. Ubezpieczyciele wiedzą, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków, dysponują także własnymi statystykami likwidacji szkód – te dane stanowią podstawę do kalkulacji ceny, choć nie są to oczywiście jedyne kryteria brane pod uwagę. Kierowcy powinni pamiętać, że przygotowana dla nich oferta jest zawsze wypadkową wielu czynników i ubezpieczyciele podchodzą do każdego swojego klienta w sposób indywidualny, m.in. oceniając jego historię jazdy, wykonywany zawód czy posiadane auto – dodaje Jakub Nowiński.

Ponad 1100 zł różnicy w cenach OC w obrębie Warszawy


Warto także zwrócić uwagę, że i inne cechy kształtowania się składek OC pozostają od lat niezmienne. Na przykład regułą przy zakupie obowiązkowej polisy jest to, że porównanie ofert różnych towarzystw prowadzi do znalezienia skrajnie różnych propozycji cenowych, nawet w obrębie jednej miejscowości. Dobrze obrazuje to przykład wspomnianego kierowcy opla, dla którego najniższa cena w Warszawie to dziś 719 zł w jednej z firm, ale w innej za składki OC musiałby zapłacić aż 1901 zł, a więc o 164% więcej.

oprac. : eGospodarka.pl


Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: