eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Auto na abonament: zobacz na co się stać

Auto na abonament: zobacz na co się stać

2020-11-04 11:52

Auto na abonament: zobacz na co się stać

Na jakie auto na abonament Cię stać? © Sychugina Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ekonomia dostępu (access economy) to trend, który coraz bardziej przybiera na sile. W praktyce oznacza to, że przywiązujemy coraz to mniejszą wagę do własności, zastępując ją użytkowaniem. Odzwierciedleniem tego może być chociażby rosnąca popularność wynajmu długoterminowego samochodów. Zastanawiasz się, czy auto na abonament to rozwiązanie dla ciebie? Pomocna w odpowiedzi na to pytanie będzie poniższa analiza.

Przeczytaj także: 10 najtańszych aut na abonament

Bezpieczny poziom zobowiązań


Myśląc o aucie na abonament, powinniśmy mieć świadomość, że długoterminowy wynajem samochodów to usługa, która w pewnych aspektach przypomina kredyt - koniecznością jest posiadanie zdolności kredytowej.

Robert Rodek, członek zarządu Carsmile przypomina, że abonament na samochód jest dla budżetu domowego takim samym obciążeniem, jak rata zobowiązania kredytowego. Z tego też względu należy dokonać wnikliwej analizy swojej sytuacji finansowej, określając taki poziom abonamentu, który nie będzie nazbyt nadwyrężał portfela.
Przy dochodach zbliżonych do średniej krajowej, stałe zobowiązania takie, jak kredyt, leasing czy właśnie najem samochodu, powinny mieścić się w granicach 50% zarobków – dodaje Robert Rodek.

Nie próbuj oszukiwać


Analitycy Carsmile sprawdzili, na jaki samochód może pozwolić sobie singiel zarabiający średnią krajową, nieprowadzący działalności gospodarczej.

Dla uproszczenia przyjęli, że jego dochód „na rękę” wynosi 4000 zł, a miesięczne zobowiązania wynoszą obecnie 1000 zł. Korzystając ze specjalnego kalkulatora dostępności wynajmu, wybrali auto na abonament w wersji „full”, tzn. z serwisem, oponami, ubezpieczeniem oraz usługą assistance.

Kalkulator można wprawdzie „oszukać” wybierając tańszą wersję abonamentu, tj. bez ubezpieczenia, jednak z uwagi na fakt, że ten koszt i tak trzeba będzie ponieść, wersja „full” abonamentu wydaje się bardziej przejrzysta z punktu widzenia finansów gospodarstwa domowego. Do obliczeń przyjęto, że umowa wynajmu ma być podpisana na 3 lata.

9 modeli w cenie ok. 1000 zł


Singiel z naszego przykładu, który nie dysponuje wkładem własnym, tzn. chce w całości sfinansować wynajem samochodu abonamentem, ma aktualnie do wyboru 9 modeli samochodów. Są to: Fiat Tipo Hatchback. Nowy Hyundai i20 Hatchback, Toyota Aygo, Fiat Tipo Sedan, Toyota Yaris, Fiat 500, Citroen C3, Dacia Logan Sedan oraz Dacia Sandero Hatchback. Miesięczny koszt pełnego abonamentu dla konsumenta, przy zerowym wkładzie własnym i umowie na 3 lata, mieści się w granicach 1000-1100 zł (brutto) miesięcznie.

Przedsiębiorca ma trzykrotnie większy wybór


Co ciekawe, gdyby singiel z naszego przykładu, nie był pracownikiem, ale przedsiębiorcą i chciał wykorzystać wynajęty samochód do prowadzenia działalności gospodarczej, lista dostępnych dla niego modeli powiększyłaby się z 9 aż do 30.

Na tej liście znalazłyby się dodatkowo: Nissan Micra, Renault Clio, Dacia Duster, Mitsubishi Space Star, Opel Astra czy Opel Corsa. Wybór byłby już naprawdę duży. Jest to spowodowane możliwością odliczenia VATu, a także nieco innym sposobem kalkulacji usługi wynajmu w przypadku aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Ponad 200 modeli do wyboru, jeśli rodzina zarabia 14 tysięcy…


Jeszcze większe możliwości wyboru samochodu będzie mieć rodzina, której łączny dochodów „na rękę” wynosi 14 000 zł, a obecne zobowiązania – 3500 zł. Można przyjąć, że takie gospodarstwo mogłoby przeznaczyć na wynajem samochodu nawet ok. 4000 zł miesięcznie, czyli już naprawdę dużo, choć oczywiście zawsze dobrze jest zachować rozsądek.

W przypadku wyboru abonamentu „full” na 3 lata, kalkulator Carsmile podpowiada, że rodzina z naszego przykładu mogłaby wybierać spośród aż 211 modeli samochodów dostępnych obecnie w wynajmie. Na liście dostępnych modeli znalazły się te z najniższej półki cenowej, przedstawione już w przypadku singla zarabiającego „średnią krajową”, popularne kompakty, jak Volkswagen Golf VIII, Peugeot 308, Toyota Corolla, Opel Astra czy Hyundai i30, ale też modne obecnie crossovery i SUVy, reprezentowane przykładowo przez Suzuki Ignis, Citroena C3 Aircross, Seata Aronę, Volkswageba T-Crossa, Suzuki Vitarę czy Toyotę C-HR.

fot. mat. prasowe

Samochód na abonament

Singiel na umowie o pracę z zarobkami 4000 zł netto ma do wyboru 9 opcji samochodu na abonament.


Auto na abonament w klasie premium? Czemu nie


Na liście aut dostępnych dla tak zdefiniowanych użytkowników znalazły się też samochody klasy premium, jak: Audi A6, Volvo V90, Mercedes C klasa, BMW Serii 4 Coupe, Lexus ES czy BMW X4. Gdyby rodzina z naszego przykładu prowadziła dzielność gospodarczą, w jej zasięgu byłby też Jaguar F-Pace czy Audi e-tron.
Długoterminowy wynajem samochodów sprawia, że użytkownik o kreślonych dochodach i zobowiązaniach może sobie pozwolić na większy lub lepiej wyposażony samochód, niż gdyby chciał go kupić za gotówkę, a następnie we własnym zakresie ubezpieczać i serwisować. Wynika to z tego, że zakup wylistowanych powyżej samochodów klasy premium, będących w zasięgu rodziny o dochodach 14 000 zł, wiązałby się z wydatkiem ponad 250 tysięcy złotych plus ubezpieczenie i późniejsze serwisy. Nie każdy posiada tak duże oszczędności lub nie chce prawie całości oszczędności przeznaczać na samochód. Nowe samochody podrożały w tym roku już o kilkanaście procent pomimo kryzysu w gospodarce, co powoduje, że stają się one towarem coraz bardziej ekskluzywnym, jeśli ktoś chce kupić je na własność – podsumowuje Robert Rodek.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: