eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak ceny OC zmieniały się przez 3 lata?

Jak ceny OC zmieniały się przez 3 lata?

2021-02-03 12:12

Jak ceny OC zmieniały się przez 3 lata?

O ile potaniało OC przez 3 lata? © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl co miesiąc publikuje barometr cen OC. Eksperci postanowili podsumować i przeanalizować dane zebrane w ciągu trzech lat. Jak zmieniały się składki obowiązkowych polis w tym okresie?

Przeczytaj także: W którym mieście najtańsze OC w styczniu 2021?

Barometr OC autorstwa Ubea.pl powstaje co miesiąc w oparciu o te same założenia, dlatego jego wyniki z różnych miesięcy można porównywać.

Przeciętny miesięczny koszt OC jest ustalany na podstawie ponad 100 000 anonimowych kalkulacji internautów. Średnia składka jest obliczana, biorąc pod uwagę oferty ubezpieczycieli współpracujących z porównywarką Ubea.pl.
Z tego powodu trzeba było wprowadzić pewne korekty do historycznych danych, aby grupa zakładów ubezpieczeń uwzględnianych podczas wcześniejszych analiz cen OC zgadzała się z aktualną listą takich firm - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniej składki OC w latach 2018-2020

W perspektywie trzech lat obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców mocno potaniały.


Średnie składki OC mocno spadły przez 3 lata


Zarówno powyższy wykres (pokazujący wahania składki w ujęciu miesięcznym), jak i prezentowana niżej tabela (zawierająca bardziej ogólne kwartalne dane) potwierdzają, że w perspektywie trzech lat obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców mocno potaniały. Łączny spadek wynosi aż 31%.
Jeszcze większa zmiana na poziomie około 36% dotyczyła cen polis OC od „najtańszego” ubezpieczyciela, które przeciętny kierowca miał do wyboru w styczniu 2018 r. oraz grudniu 2020 r. Rodzimych kierowców na pewno może ucieszyć fakt, że taniały nie tylko droższe polisy OC - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Inflacja a ceny OC


Trzyletnie spadki dotyczące średniej ceny OC są jeszcze większe, jeśli uwzględni się inflację. Według danych Ministerstwa Finansów inflacja między styczniem 2018 r. a grudniem 2020 r. wyniosła ok. 7,5%.

Po uwzględnieniu tej informacji okaże się, że realnie przeciętne ubezpieczenie OC potaniało o 36%.
Warto jednak zaznaczyć, że mimo tych spadków cen polscy kierowcy nadal płacą więcej za OC niż przed serią podwyżek z 2016 oraz 2017 roku - zaznacza Paweł Kuczyński z Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniej składki OC I kw. 2018 - IV kw. 2020

Łączny spadek wynosi aż 31%.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: