eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › 18 875 samochodów elektrycznych na koniec 2020 roku

18 875 samochodów elektrycznych na koniec 2020 roku

2021-02-08 12:57

18 875 samochodów elektrycznych na koniec 2020 roku

18 875 samochodów elektrycznych na koniec 2020 rok © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2020 roku przybyło 8 099 nowych samochodów elektrycznych. Na koniec 2020 roku po Polsce jeździło 18 875 takich aut osobowych - podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Polskiego Leasingu. Większość z tych samochodów kupili nabywcy instytucjonalni.

Przeczytaj także: Elektromobilność: we wrześniu przybywały 33 auta elektryczne dziennie

72,6% nowych samochodów osobowych (311 tys. sztuk) w 2020 roku zarejestrowali przedsiębiorcy. Oni również w największym stopniu odpowiadają za rejestracje samochodów z napędem elektrycznym (samochody elektryczne ECV = BEV + PHEV). W 2020 roku zarejestrowali oni 6 914 nowych elektrycznych samochodów osobowych, z czego 51,6% pojazdów zarejestrowały firmy leasingowe, firmy CFM i rent a car, 35,1% dealerzy lub inni sprzedawcy, 6,9% importerzy, natomiast za 6,4% rejestracji odpowiadają pozostałe firmy.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych elektrycznych samochodów osobowych przez nabywców instytucjonalnych w 2020r.

51,6% pojazdów zarejestrowały firmy leasingowe


Leasing jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania zakupów samochodów elektrycznych. Aby zwiększyć udział takich pojazdów na naszych drogach, przedstawiciele Związku Polskiego Leasingu uczestniczą w konsultacjach prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w zakresie wypracowania nowego systemu dystrybucji dopłat do samochodów elektrycznych. Atrakcyjny system zachęt pozwoli zwiększyć liczbę aut elektrycznych, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne - powiedział Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Firmy rejestrują nowe pojazdy, a konsumenci samochody używane


Analizując rejestracje samochodów elektrycznych pod względem rodzaju nabywcy, w 2020r. nabywcy instytucjonalni odpowiadali za rejestracje 85,4% nowych pojazdów tego typu i 18,6% rejestracji pojazdów używanych sprowadzonych w tym czasie do Polski. Odmienna proporcja jest widoczna w przypadku wyborów klientów indywidualnych – w ubiegłym roku zarejestrowali oni 81,4% używanych samochodów elektrycznych zza granicy i zaledwie 14,6% nowych pojazdów z napędem elektrycznym.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych elektrycznych samochodów osobowych w 2020r. Struktura według rodzaju nabywcy.

Nabywcy instytucjonalni odpowiadali za rejestracje 85,4% nowych pojazdów.


Napędy niskoemisyjne z miesiąca na miesiąc zyskują coraz większą popularność. Bardzo cieszy fakt, że rosnącą grupę nabywców właśnie takich pojazdów stanowią klienci instytucjonalni. Oznacza to, że firmy aktywnie włączyły się w proces poprawy klimatu. Należy jedna zauważyć, że choć w Polsce liczba stacji ładowania przypadająca na jeden samochód jest duża - i wciąż rośnie – jednak ich ilość nie pozwala na komfortowe przemieszczanie się samochodem elektrycznym po polskich drogach. A jest to istotne z punktu widzenia użytkownika samochodu firmowego, który podróżując służbowo jeździ dużo po całym kraju i powinien mieć możliwość szybkiego naładowania samochodu. Mamy nadzieję, że wraz z wprowadzaniem nowych zachęt do zakupu samochodów niskoemisyjnych – zwłaszcza przez firmy - sukcesywnie będzie rosła ich flota ale także liczymy na to, że znacząco wzrośnie liczba stacji ładowania - powiedział Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Jak wygląda park samochodów elektrycznych?


Według stanu na koniec 2020 r. po polskich drogach jeździło 18 875 elektrycznych samochodów osobowych, z których 53% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV)– 10 041 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV) – 8 834 szt. (46,8%).

fot. mat. prasowe

Stan parku elektrycznych samochodów osobowych (ECV=BEV+PHEV)

53% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV).oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: