eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Polscy kierowcy dumni ze swojej jazdy, a wypadki drogowe to ciągle codzienność

Polscy kierowcy dumni ze swojej jazdy, a wypadki drogowe to ciągle codzienność

2021-08-12 08:03

Polscy kierowcy dumni ze swojej jazdy, a wypadki drogowe to ciągle codzienność

Wypadek © benjaminnolte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jeśli zapytać Polaków o to, jak oceniają swoje umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdów, okaże się, że panuje wśród nich spory poziom samozadowolenia. Znakomita większość z nas uważa się za dobrych lub bardzo dobrych kierowców. Nasuwa się zatem pytanie: dlaczego zatem pod względem bezpieczeństwa na drogach nasz kraj plasuje się w ogonie Europy?

Przeczytaj także: Wzrosło bezpieczeństwo ruchu drogowego w UE. 4 tys. mniej ofiar śmiertelnych

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak Polacy oceniają swoje umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu?
  • Co jest główną przyczyną wypadków drogowych?
  • Które kraje mogą pochwalić się najniższym wskaźnikiem ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych?

Brawura i zbyt duża pewność siebie to aspekty, które niezmiennie od lat stanowią największy problem wśród kierowców. Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane, pokazujące diametralne różnice między tym, jakimi kierowcami jesteśmy, a za jakich się uważamy. Dane pochodzą z badania PIU oraz raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku” Komendy Głównej Policji.

Zbyt duża prędkość, alkohol i nieuwaga


Rok 2020 w porównaniu z rokiem poprzednim był czasem kiedy zanotowano -22,3% wszystkich wypadków drogowych. Nie ma się jednak czemu dziwić. Wybuch pandemii Covid-19 znacznie zmniejszył natężenie ruchu na europejskich drogach, obniżając jednocześnie statystyki ofiar śmiertelnych w zdarzeniach drogowych.

Jednak pomimo ograniczeń w zakresie poruszania się, okres urlopu majówkowego w 2020 roku przyniósł średnio tyle samo zabitych, co analogiczny okres roku 2019. Polscy kierowcy wciąż popełniają te same błędy, bazując na wyolbrzymionej świadomości własnych możliwości. 49% kierowców uważa, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 15 km/h jest bezpieczne, a 66% z nich twierdzi, że przekraczając nakaz o 10 km/h, nadal nie stanowi zagrożenia.

fot. mat. prasowe

Za jakich kierowców się uważamy

Postrzegamy się jako bardzo dobrych kierowców


Z raportu Policji wyraźnie wynika, że jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego. Nadal jednak ponad połowa (55%) kierowców zgadza się z przeświadczeniem, że można jeździć szybko i bezpiecznie jednocześnie.

fot. mat. prasowe

Główne przyczyny wypadków

Jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu


96% kierowców uważa się za dobrych lub bardzo dobrych, natomiast poza problemem z szybkością, nadal słabym punktem są weekendy i alkohol. W 2020 roku z winy kierowców pod wpływem alkoholu doszło do 1656 wypadków. W porównaniu z rokiem 2019 zanotowano w takich zdarzeniach wzrost o 24 ofiary śmiertelne. Najwięcej wypadków śmiertelnych miało miejsce w piątki – 382 wypadki (16,7% ogółu) i 422 osoby zabite (16,9% ogółu) oraz w soboty – 375 wypadków (16,4% ogółu) i 416 osób zabitych (16,7% ogółu).

Polska w piątce najniebezpieczniejszych dróg w Europie


Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, wskaźnik ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w Polsce wynosi 65 na milion mieszkańców. Pomimo spadku o 15% w porównaniu do 2019 roku, więcej osób w ginie tylko w Rumunii, Łotwie i Bułgarii. Szwecja, jako państwo z najmniejszą liczbą zabitych w zdarzeniach drogowych wyprzedza nas o 47 osób mniej na milion mieszkańców.

fot. mat. prasowe

Ofiary śmiertelne na milion mieszkańców

Wskaźnik ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w Polsce wynosi 65 na milion mieszkańców


Wykroczenia drogowe a wysokość składki ubezpieczeniowej OC


Suma wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców stanie się niebawem czynnikiem mającym wpływ na wysokość stawki ubezpieczeń komunikacyjnych.
Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje między innymi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK. Stawki ubezpieczeń komunikacyjnych będą dostosowywane do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych – mówi Patrycja Pałka specjalista do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Autorzy nowelizacji podkreślają, że takie rozwiązanie jest praktykowane przez firmy ubezpieczeniowe już w USA, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zakład ubezpieczeń po zakończeniu oceny ryzyka będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: