eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wypadki drogowe i kolizje: sprawcą co 30. zdarzenia jest Niemiec

Wypadki drogowe i kolizje: sprawcą co 30. zdarzenia jest Niemiec

2020-10-16 09:36

Wypadki drogowe i kolizje: sprawcą co 30. zdarzenia jest Niemiec

Kierowcy z Niemiec spowodowali najwięcej szkód na polskich drogach © beeandbee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kolizje i wypadki drogowe to w naszym kraju niestety chleb powszedni. Statystyki KGP wskazują, że w minionym roku doszło na naszych drogach do 485,7 tys. zdarzeń drogowych. Serwis rankomat.pl postanowił sprawdzić, jaki udział w ich sprawstwie mieli zagraniczni kierowcy. Oto, co udało mu się ustalić.

Przeczytaj także: Śmiertelne wypadki drogowe kosztują nie tylko życie

Do ilu wypadków drogowych i kolizji dochodzi w Polsce?


Jak już wspomniano we wstępie, w minionym roku na polskich drogach doszło do 485,7 tys. zdarzeń drogowych, z czego 30,3 tys. stanowiły wypadki, a pozostałą część kolizje. Jak wiele tych incydentów spowodowanych było przez obywateli innych krajów niż Polska?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczają dane Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), z których wynika, że obcokrajowcy odpowiadali za 17 tys. zdarzeń (około 3,5%). To o 11,8% więcej niż w 2018 r., a także o 16,4% niż w latach 2016-2017.

fot. mat. prasowe

Ile wypadków i kolizji (w tys.) spowodowali obcokrajowcy w Polsce

W minionym roku obcokrajowcy odpowiadali za spowodowanie 17 tys. wypadków, do których doszło na polskich drogach.


Z jakich krajów pochodzą sprawcy wypadków i kolizji?


Sprawcami największej liczby wypadków i kolizji na polskich drogach byli kierowcy z Niemiec (27%). Mniej szkód spowodowali właściciele samochodów z Ukrainy (11%) i Litwy (8,5%), a także Białorusi (7,8%) oraz Czech (7,6%).

fot. mat. prasowe

Z jakiego kraju pochodzą sprawcy wypadków i kolizji w Polsce

Niemcy to nacja, która ma największą reprezentację w gronie obcokrajowców odpowiadających za sprawstwo wypadków.


Oznacza to, że sprawcami 61,9% wypadków i kolizji drogowych byli mieszkańcy krajów sąsiadujących z Polską. Z danych PBUK wynika, że ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Jej główną przyczyną jest duży ruch tranzytowy w kierunku wschód-zachód.

Ile kosztuje naprawa szkód spowodowanych przez zagranicznych kierowców?


W 2019 r. towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, których sprawcami byli obcokrajowcy 114,4 mln zł. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł.

Jak Polacy jeżdżą za granicą?


W 2019 roku Polacy za granicą byli sprawcami 73 tys. kolizji i wypadków. Czyli średnio 200 dziennie. Widać tutaj też pewną „sąsiedzką zależność”, ponieważ 51% z nich miało miejsce na terenie Niemiec – wynika z danych PBUK. Polska polisa OC chroni w przypadku zdarzenia drogowego za granicą, mimo to 585 sprawców kolizji i wypadków poza granicami naszego kraju takiego ubezpieczenia nie miało.
65% osób korzystających z porównywarki rankomat.pl deklarowało w 2019 roku brak szkód w swojej historii ubezpieczenia pojazdów. Oczywiście ma to wpływ na cenę OC. Te osoby, które deklarowały przynajmniej jedną szkodę w swojej historii OC, płaciły 13% więcej za polisę niż bezszkodowi kierowcy. Jednak czynników wyceny składki jest więcej, dlatego przy wyborze ubezpieczenia zawsze warto porównać wszystkie oferty – mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz Dyrektor Operacyjny rankomat.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: