eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC w III kw. 2021 r. niższe o prawie 11% r/r

Ceny OC w III kw. 2021 r. niższe o prawie 11% r/r

2021-09-30 12:50

Ceny OC w III kw. 2021 r. niższe o prawie 11% r/r

Ceny OC spadły © Sychugina Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W III kwartale 2021 roku ceny OC były niższe o prawie 11% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych porównywarki rankomat.pl. Zdaniem ekspertów składki jednak będą rosły.

Przeczytaj także: Ceny OC w lipcu 2021 mocno w górę

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale br.?
  • Gdzie za OC płaciliśmy najwięcej?
  • Jaka była najwyższa a jaka najniższa cena OC w III kwartale?


Ceny OC w III kwartale 2021 r. były także niższe o niecałe 2% w porównaniu do poprzedniego kwartału tego roku.

Mediana cen OC spadła aż do 604 zł - wynika z raportu RanKING, przygotowanego przez ekspertów porównywarki rankomat.pl. Takich wartości nie notowano od 2015 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że wzrosła średnia cena likwidacji szkody, kierowcy powinni liczyć się wkrótce z podwyżkami.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen OC

W III kwartale 2021 r. mediana cen OC spadła aż do 604 zł.


Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale br.?


Średnia cena OC w III kwartale 2021 roku była niższa o 74 zł (-10,9%) niż rok wcześniej i wyniosła 604 zł. Była też niższa o 12 zł (-1,9%) w porównaniu do II kwartału 2021.

fot. mat. prasowe

Średnia cena ubezpieczenie OC

Średnia cena OC w III kwartale 2021 roku wyniosła 604 zł, dzięki czemu była niższa o 74 zł (-10,9%) niż rok wcześniej.


Od kilku lat obserwujemy systematyczne obniżki cen polis komunikacyjnych. W III kwartale 2021 r. średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 604 zł i była niższa o 1,9% od ceny OC z poprzedniego kwartału. Z kolei od zakończenia okresu dynamicznych podwyżek w 2017 r. przeciętna składka spadła już o 26%. To z pewnością pozytywna informacja dla kierowców, jednak niepokojąca z punktu widzenia systemu ubezpieczeniowego, bo jednocześnie obserwujemy wzrost wartości średniej szkody likwidowanej z polisy OC. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, nieuniknione będzie podwyższenie obowiązujących stawek OC. Istotne dla cen OC będzie także planowane przez rząd powiązanie ich wysokości z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców – komentuje Tomasz Masajło prezes zarządu rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku


Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (686 zł), mazowieckiego (662 zł) i dolnośląskiego (652 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: opolskiego (497 zł), podkarpackiego (501 zł) i świętokrzyskiego (527 zł).

fot. mat. prasowe

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC?

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (686 zł), mazowieckiego (662 zł) i dolnośląskiego (652 zł).


Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: opolskim (-17,7%) i podkarpackim (-17,1) – wynika z danych rankomat.pl.

Najtańsze i najdroższe miasta


Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w III kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Katowic. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 47%.

We wszystkich miastach wojewódzkich >link https://www.moto.egospodarka.pl/171809,Ceny-OC-w-lipcu-2021-mocno-w-gore,1,87,1.html ceny OC> spadły w porównaniu do roku ubiegłego. Obniżki wyniosły od -4% w Kielcach do -14,5% we Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe?

Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy.


fot. mat. prasowe

Najwyższe i najniższe ceny OC w III kwartale 2021

Najniższa składka w województwie opolski wyniosła 497 zł.


Raport RanKING powstał w oparciu o dane zgromadzone przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. Do analizy posłużyły zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2021 r. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: