eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC w sierpniu 2022 roku najwyższe od jesieni 2020

Ceny OC w sierpniu 2022 roku najwyższe od jesieni 2020

2022-09-20 11:51

Ceny OC w sierpniu 2022 roku najwyższe od jesieni 2020

Ceny OC z sierpnia 2022 roku najwyższe od dawna © Sychugina Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W sierpniu 2022 roku przeciętna składka OC wzrosła względem lipca o około 2%, a w porównaniu rok do roku - aż o 4% - wynika z najnowszego barometru cenowego porównywarki Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ceny OC w lipcu 2022 bez zmian r/r

Z danych porównywarki Ubea.pl wynika, że sierpniowa średnia składka OC jest najwyższa od listopada 2020 roku.

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2022 r. = wzrost o 2% względem lipca 2022 r. oraz wzrost o 4% w stosunku do sierpnia 2021 r.Eksperci porównywarki Ubea.pl obliczają od dawna średni miesięczny koszt OC według tych samych zasad. Taka przeciętna składka OC jest ustalana z uwzględnieniem ponad 100 000 comiesięcznych kalkulacji, które internauci wykonali dla siebie w kalkulatorze Ubea.pl. Anonimowe i rzeczywiste dane o poziomie składek proponowanych klientom przez różnych ubezpieczycieli służą do obliczenia średniego kosztu OC na całym rynku. „Poniższy wykres prezentuje taką średnią cenę OC w ciągu poprzednich 12 miesięcy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto odnotować, że eksperci porównywarki Ubea.pl w czasie obliczeń biorą pod uwagę wszystkie propozycje współpracujących zakładów ubezpieczeń, a nie tylko te najtańsze. Dzięki temu wiemy więcej o polityce całej branży ubezpieczeniowej dotyczącej cen OC dla kierowców. Najnowsze, sierpniowe informacje zebrane przez Ubea.pl wskazują, że ubezpieczyciele postanowili dość solidarnie podnosić składki obowiązkowych polis OC. „Ma to związek między innymi z inflacją, wzrostem wartości średniej szkody i obowiązującymi od 1 listopada 2022 roku, bardziej prokonsumenckimi rekomendacjami KNF w sprawie naprawy zniszczonych aut” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - sierpień 2022

Poziom barometru cenowego z sierpnia 2022 r. = wzrost o 2% względem lipca 2022 r. oraz wzrost o 4% w stosunku do sierpnia 2021 r.


Sierpniowa podwyżka może być jedynie początkiem


Po obliczeniu średniego kosztu OC okazało się, że w sierpniu 2022 r. taka przeciętna składka proponowana kierowcom przez Internet wyniosła 1301 zł. Był to najwyższy wynik od dość dawna, a konkretniej od listopada 2020 roku. Jeżeli chodzi o miesięczną podwyżkę średniego kosztu OC, to była ona duża, gdyż wyniosła około 2% (względem lipca 2022 roku). W ujęciu rocznym (sierpień 2021 r. - sierpień 2022 r.), średnia składka OC wzrosła o mniej więcej 4%, co jest dość znaczącą wartością. Oczywiście, taki roczny wzrost składek nie kompensuje wpływu inflacji. Wydaje się jednak, że sierpniowa podwyżka może stanowić początek dłuższego cyklu. „Mogą się w nim oczywiście zdarzyć momenty stabilizacji lub nawet miesięcznych spadków średniej ceny OC. Taka przeciętna składka OC prawdopodobnie będzie jednak stopniowo rosła” - przewiduje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

porównywarka ubezpieczeń
Przeczytaj także: Ceny OC wzrosły w 2023 roku Ceny OC wzrosły w 2023 roku

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: