eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wiemy, kto zagraża bezpieczeństwu na drodze

Wiemy, kto zagraża bezpieczeństwu na drodze

2023-03-28 12:16

Wiemy, kto zagraża bezpieczeństwu na drodze

Młodzi kierowcy najniebezpieczniejsi © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Czynników niesprzyjających bezpieczeństwu na drodze jest wiele. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o trudnych warunkach atmosferycznych, o które w Polsce jest niestety łatwo. Wiele, jeśli nie najwięcej, zależy jednak od samych uczestników ruchu, ich brawury, braku wyobraźni czy niedoświadczenia. W badaniu zrealizowanym przez Rankomat.pl Polacy wskazali, co ich zdaniem najbardziej zagraża kierującym i pieszym.

Przeczytaj także: Czego boją się polscy kierowcy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:Młodzi kierowcy najniebezpieczniejsi w badaniu i policyjnych statystykach


41% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez porównywarkę uważa, że młodzi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drodze. Z kolei 37% ankietowanych uważa, że najniebezpieczniejszymi kierowcami są seniorzy. Natomiast 36% badanych sądzi, że niebezpieczni są niedoświadczeni kierowcy. Piesi znaleźli się na czwartym miejscu z wynikiem 34%.

fot. mat. prasowe

Niebezpieczni kierowcy wg opinii publicznej

Za najbardziej niebezpiecznych uchodzą kierowcy z małym stażem


Z policyjnych statystyk również wynika, że bezpieczeństwu na drodze zagrażają głównie młodzi kierowcy. Wśród osób w grupie wiekowej 18-24 lata wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji wynosi 13,77. Tymczasem jest znacznie niższy w starszych grupach kierowców – odpowiednio 7,85 (25-39 lat), 5,46 (40-59 lat) i 3,49 (powyżej 60 lat).

fot. mat. prasowe

Sprawcy wypadków wg grupy wiekowej

Najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy


73,1% sprawców wypadków drogowych w Polsce stanowią właściciele samochodów osobowych. Na kolejnych miejscach znajdują się posiadacze ciężarówek (9,6%), rowerzyści (5,9%), motocykliści (4,3%), użytkownicy motorowerów (1,9%) i kierowcy autobusów (1,3%).

fot. mat. prasowe

Sprawcy wypadków wg pojazdu

Nie jest zaskoczeniem, że sprawcami wypadków drogowych najczęściej są kierowcy samochodów osobowych


Kierowcy BMW psują bezpieczeństwo na drodze?


Według 73% ankietowanych w badaniu rankomat.pl najbardziej w bezpieczeństwo na drodze godzą kierowcy BMW. Za groźne respondenci uważają również Audi (34%) i Volkswagena (11%). Jednak 8% badanych nie wiąże niebezpieczeństwa z żadną konkretną marką.

fot. mat. prasowe

Niebezpieczni kierowcy wg marki

Najbardziej niebezpieczni kierowcy prowadzą BMW


W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. osoby z grupy wiekowej 18-24 lata najczęściej ubezpieczyły w multiporównywarce rankomat.pl samochody marki Audi (12%), Volkswagen (11,8%) oraz BMW (11,4%).
Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często kupują używane modele Audi i BMW, ponieważ chcą mieć szybki i sportowy samochód. To może wpływać na postrzeganie marki, skoro dane policyjne potwierdzają, że to właśnie najmłodsi kierowcy najbardziej zagrażają bezpieczeństwu na drodze. – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych multiporównywarki rankomat.pl.

Odzwierciedlenie statystyk widać także w cenach OC. Statystycznie to najmłodsi kierowcy płacą najwięcej za OC. W 2022 roku 18-latkowie płacili średnio 1945 zł, a 60-latkowie 435 zł. Zakładając, że młodzi chętniej sięgają po BMW i Audi, nie dziwi wyższa średnia składka dla właścicieli tych marek.

fot. mat. prasowe

Marka pojazdu a OC

Cena OC uzależniona jest od marki pojazdu


Badanie na zlecenie rankomat.pl zostało przeprowadzone przez Wavemaker w lutym 2023 r. na ogólnopolskiej grupie 1033 osób.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: