eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Niebezpieczne polskie drogi

Niebezpieczne polskie drogi

2017-12-28 09:55

Niebezpieczne polskie drogi

Wypadek © phantom1311 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyprzedzanie "na trzeciego", korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, nadużywanie klaksonu, wymuszenie pierwszeństwa czy nieużywanie kierunkowskazu. To zalewie garstka z grzechów popełnianych przez polskich kierowców. To właśnie one oraz inne wykroczenia odpowiadają za obraz statystyk wypadkowych. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w minionym roku w wypadkach drogowych, do których doszło na polskich drogach, zginęło aż 3026 osób. To jednak za mało, aby Polacy masowo zaczęli wyposażać się w polisy chroniące ich przed kosztami szkód wyrządzonych osobom trzecim.
Polskie drogi pełne są nieodpowiedzialnych kierowców. Tylko w minionym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odnotował 91 438 spraw dotyczących braku obowiązkowej polisy OC, a więc o 6 proc. więcej aniżeli w poprzednim roku. Jednocześnie w tym samym okresie o kupno dobrowolnej polisy pokusił się jedynie co czwarty właściciel pojazdu. Taki rezultat nie może zachwycać, biorąc chociażby pod uwagę, że pod względem ilości śmiertelnych ofiar wypadków drogowych zajmujemy 4. miejsce w Europie.

Niebezpieczne polskie drogi


Średnio 50 osób (w przeliczeniu na milion mieszkańców) zginęło w ubiegłym roku w wypadkach samochodowych w krajach Unii Europejskiej. Najbezpieczniejsze państwa to Szwecja i Wielka Brytania, gdzie liczba śmiertelnych ofiar wyniosła odpowiednio 27 i 28. Najgorzej sytuacja wygląda w Bułgarii (99 ofiar), Rumunii (97) i na Łotwie (80). Tuż za podium tego tragicznego zestawienia znajduje się Polska, gdzie w 2016 roku zginęło aż 79 osób, a 40,8 tys. zostało rannych.

fot. mat. prasowe

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych w 2016 r. w UE

Najbezpieczniejsze państwa to Szwecja i Wielka Brytania.


Choć co roku zwiększa się wykrywalność pojazdów, poruszających się bez ważnego ubezpieczenia OC, to w zeszłym roku z zakupu polisy zrezygnowało ponad 90 tys. kierowców.
- Polisa OC zapewnia zwrot kosztów likwidacji szkody osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu drogowym. Jeśli kierowca, który nie posiada ubezpieczenia OC, spowoduje kolizję lub wypadek, UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Po wypłacie świadczeń zwróci się do sprawcy zdarzenia o zwrot poniesionych kosztów - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

OC chroni przed wysokimi kosztami


Odszkodowanie z tytułu OC musi być na tyle wysokie, by zaspokoić roszczenia wszystkich poszkodowanych osób. A te mogą być bardzo duże. Średnia wartość odszkodowania z OC przypadająca na jedno zdarzenie wyniosła w ubiegłym roku 6 749 zł. Za polisę OC kierowcy płacili ponad 10 razy mniej. Średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia wyniósł bowiem 629 zł.

Warto dodać, że w przypadku ubezpieczenia OC towarzystwo odpowiada do kwoty:
  • 5 mln euro – szkody osobowe,
  • 1 mln euro – szkody majątkowe.

- Suma gwarancyjna określa maksymalną kwotę, którą ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu w związku z jednym zdarzeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe tworząc swoje rezerwy finansowe muszą więc brać pod uwagę możliwość wypłaty nawet tak wysokich odszkodowań - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz.

Oczywiście koszty likwidacji szkód mogą być wyższe niż ustalone przez Komisję Europejską sumy gwarancyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie koszty przekraczające limit odpowiedzialności towarzystwa ponosi sprawca zdarzenia.

fot. mat. prasowe

Cena OC a średni koszt likwidacji szkody

Średnia wartość odszkodowania z OC przypadająca na jedno zdarzenie wyniosła w ubiegłym roku 6 749 zł.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: