eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jakie składki OC płaciliśmy w maju 2018?

Jakie składki OC płaciliśmy w maju 2018?

2018-06-21 12:32

Jakie składki OC płaciliśmy w maju 2018?

Jakie składki OC płaciliśmy w maju 2018? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie w ostatnim czasie ceny OC dały zmotoryzowanym raczej popalić, to jednak nie każdy miesiąc przynosił podwyżki stawek. Dość łaskawy pod tym względem był luty, który przyniósł spadki średniej stawki obowiązkowego ubezpieczenia. A jaki okazał się maj?

Wartość barometru cenowego z maja 2018 r. = 96↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 98↗)

Komentarz ekspertów Ubea.pl:


Przypomnijmy, punktem odniesienia dla wyliczeń porównywarki Ubea.pl są średnie składki za OC ze stycznia. bieżącego roku. Wówczas sięgały one 1853 zł i to właśnie jest przyjęty do analizy poziom cenowy 100. Jeśli przeanalizować wydatki, jakie polscy kierowcy ponosili na OC w maju, okaże się, że średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wynosiła 1786 zł.
„Jak nietrudno obliczyć, majowy odczyt barometru Ubea.pl ukształtował się na poziomie 96 (1786 zł/1853 zł x 100). Ten wynik oznacza niewielką obniżkę kosztów zakupu obowiązkowych ubezpieczeń OC względem kwietnia bieżącego roku (wynik dla kwietnia: 98)” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Wprawdzie każda obniżka cen OC jest dla kierowców powodem do zadowolenia, to jednak majowa zmiana nie należała do najbardziej satysfakcjonujących. Co więcej, nie należy się też spodziewać, że jest ona początkiem spadkowego trendu. Rodzimi kierowcy powinni się raczej spodziewać wzrostu cen obowiązkowych polis. Przyczyną będą koszty związane z orzecznictwem Sądu Najwyższego (SN) przyznającym prawo do zadośćuczynienia rodzinom osób znajdujących się w stanie wegetatywnym po wypadku drogowym.
„Minimalny koszt wspomnianych zadośćuczynień to 6% składek obowiązkowego OC zebranych przez ubezpieczycieli w 2017 r. Może się jednak okazać, że wzrost kosztów polis OC spowodowany orzecznictwem SN będzie znacznie większy i wyniesie aż kilkanaście procent” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr cenowy Ubea.pl: zmiany średniej składki ubezpieczeń OC

Barometr jako punkt odniesienia traktuje średnią składkę ze stycznia 2018 r.


Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl
Analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: