eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoTesty aut › Nietuzinkowa Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance

Nietuzinkowa Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance

2014-07-07 10:11

Nietuzinkowa Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance

Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

Citigo, obok Volkswagen Up! i Seata Mii, to typowy mieszczuch. Autko powstaje w słowackich zakładach koncernu i tak jak bliźniacze konstrukcje VW i Seata, zapewnia komfort, jakiego nie spotkałem dotąd w miejskich autach segmentu A, bogate wyposażenie i nietuzinkowy look.

Przeczytaj także: Skoda Citigo 1.0 MPI Monte Carlo urzeka wyglądem

Na zewnątrz…

Skoda Citigo to typowy przedstawiciel segmentu A. I tak, jak każde auto miejskie wygląda jak pomniejszony w odpowiedniej skali hatchback segmentu B lub C. W przypadku Citigo (ale także Mii i Up’a) krótki przód mieści trzycylindrowy, 75-konny silnik. Dalej jest zaskakująco pojemna kabina i kuper z największym w segmencie bagażnikiem. Auto ma też inny „plus dodatni”. Jest pięciodrzwiowe. Zazwyczaj drugie drzwi psują linię małego, miejskiego auta. Nie tym razem. Citigo 5d wygląda równie dobrze jak trzydrzwiowa siostra. Projektanci jednak nie do końca poradzili sobie z otwieraniem tylnej szyby. Zamiast tradycyjnej korbki i szyby chowającej się w drzwi jest zatrzask i zawiasy, pozwalające lekko ją uchylić. Teoretycznie, takie rozwiązanie wymusiła konstrukcja auta i jego kompaktowa wielkość. Poniekąd jest to racja, ale naszym zdaniem, lepsze szyby opadające 5 cm w dół niż lekko uchylane na zewnątrz. Psuje to aerodynamikę auta, gorzej wygląda, a w modelu bez klimatyzacji, jest równie skuteczna, co kadzidło dla umarłego.

fot. mat. prasowe

Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance - przód

Jak każde auto miejskie wygląda jak pomniejszony w odpowiedniej skali hatchback segmentu B lub C.


… i w środku

Po otwarciu drzwi doznajemy szoku. Wnętrze małego z zewnątrz auta zadziwia pojemnością. Liczby mówią same za siebie. Od siedziska fotela do dachu jest prawie metr, a od siedziska kanapy – prawie 95 cm. To tyle co w autach segmentu C. Nie brakuje więc miejsca na głowy, nawet rosłym pasażerom. Oczywiście, czterech koszykarzy NBA do auta raczej się nie zmieści. O ile Skoda jest wysoka, o tyle rozstaw osi wymusza pewne ograniczenia. I jeżeli kierowca i pasażer z przednich foteli mają ponadstandardowy wzrost, będziemy musieli nauczyć się siadać po turecku. Nie jest to jednak wada auta. Ograniczenia nakłada jego wielkość. To tak jak ze Smartem. Tym Fortwo, czteroosobowej rodziny nie podwieziemy. No chyba że „na raty”.

fot. mat. prasowe

Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance - wnętrze

Wnętrze małego z zewnątrz auta zadziwia pojemnością.


Fotele są bardzo wygodne. Zapewniają dobre trzymanie boczne. Są też świetnie wyprofilowane. Docenimy to, kiedy będziemy musieli w ciągu godziny czy dwóch kilka razy wysiąść z auta i znowu do niego wrócić.
Wyposażenie auta także z górnej półki. Elektryczne szyby, elektryczne lusterka, bardziej niż przyzwoite nagłośnienie, system nawigacji na specjalnym, demontowalnym panelu. Poza tym klimatyzacja, kontrola trakcji, ABS. Po prostu, pełny „wypas”.

fot. mat. prasowe

Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance - przednie fotele

Fotele są bardzo wygodne. Zapewniają dobre trzymanie boczne. Są też świetnie wyprofilowane.


Słowa uznania za materiały użyte do wykończenia wnętrza auta. Wprawdzie plastiki są twarde, za to i kolor i jakość zasługują na uznanie. Tak samo jak tapicerki. Dwukolorowe, z bardzo dobrych materiałów, gwarantują długie życie i brak kłopotów przy czyszczeniu. Jakość montażu, także ponad znany z aut miejskich standard…

fot. mat. prasowe

Skoda Citigo 5d 1.0 MPI Elegance - tył auta

Citigo 5d wygląda równie dobrze jak trzydrzwiowa siostra.


 

1 2

następna

oprac. : Artur Balwisz / NaMasce.pl NaMasce.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: