eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kupujesz auto na gaz? O tym warto pamiętać

Kupujesz auto na gaz? O tym warto pamiętać

2016-12-16 12:05

Kupujesz auto na gaz? O tym warto pamiętać

Kluczyki do samochodu © fot. mat. prasowe

Instalacja LPG w samochodzie to dość dobre rozwiązanie dla tych, którym nie chcą topić w baku znacznej części swojego budżetu. Kupując auto na gaz, warto jednak zwrócić uwagę, czy instalacja wpisana jest w dowód rejestracyjny oraz na datę jej montażu. Istotnych kwestii jest jeszcze kilka.

Przeczytaj także: 5 istotnych spraw przy kupnie samochodu używanego

Polakami, którzy decydują się na montaż instalacji LPG, przeważnie kieruje jeden powód - oszczędności. Ta sama przyczyna kieruje osobami decydującymi się na zakup używanego samochodu przekonwertowanego na LPG. Ci ostatni, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, powinni jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oto one.

1. Sprawdź dowód rejestracyjny


Kluczową i pierwszoplanową kwestią, którą powinniśmy zweryfikować jeszcze przed zakupem jest wpis w dowodzie rejestracyjnym. Auto na gaz musi mieć instalację "wbitą" w tym dokumencie. W przeciwnym razie jego nabywca będzie mógł jedynie pomarzyć o pozytywnym przejściu corocznego przeglądu technicznego.

2. Data montażu


Kolejny etap to sprawdzenie, kiedy dokonano montażu instalacji.
– Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku, gdy montaż miał miejsce bezpośrednio przed sprzedażą samochodu, pod maską może znajdować się system niskiej jakości, mający na celu jedynie uatrakcyjnienie oferty. Jeżeli instalacja jest stara – może stanowić to przyczynę sprzedaży samochodu i w niedługim czasie oznaczać konieczność wymiany podzespołów systemu na nowe – mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

3. Niezbędna dokumentacja


Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czy osoba sprzedająca pojazd posiada wszelkie niezbędne dokumenty instalacji, czyli atest zbiornika gazowego oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Należy sprawdzić również ważność legalizacji butli – jeżeli termin upływa w niedługim czasie, warto negocjować cenę pojazdu, gdyż zakup nowej lub ponowne wyrobienie legalizacji to koszt rzędu kilkuset złotych.

4. Serwis instalacji


Duże znaczenie ma również fakt, czy poprzedni właściciel samochodu regularnie serwisował instalację, gdyż wizyty w wyspecjalizowanych warsztatach wydłużają żywotność systemu. W tym przypadku warto dowiedzieć się także, czy właściciel nie próbował oszczędzać na naprawach – można to sprawdzić na podstawie wyglądu poszczególnych elementów pod maską samochodu, np. wiszących na przewodach części instalacji autogaz czy nieprecyzyjnie i niestarannie zamocowanych komponentach.

fot. mat. prasowe

Kluczyki do samochodu

Jeśli kupujemy auto na gaz, duże znaczenie ma to, czy poprzedni właściciel samochodu regularnie serwisował instalację


5. Praca silnika


Nie bez znaczenia pozostaje także zweryfikowanie, czy silnik poprawnie działa zarówno na benzynie, jak i gazie.
– Warto wiedzieć, że pojazd na LPG, w którym znajduje się uszkodzony układ zasilania benzyną, nie będzie prawidłowo pracował na gazie. W przypadku pracy silnika na LPG, należy upewnić się, czy nie pojawiają się problemy z przełączaniem zasilania benzynowego na gaz, czy podczas jazdy nie są odczuwalne szarpnięcia lub nieprawidłowości w pracy silnika, a także czy nie zapala się kontrolka „check engine”. Jeżeli wykryjemy nieprawidłowości w funkcjonowaniu silnika, powinniśmy udać się do warsztatu w celu zdiagnozowania pojazdu. Takie działanie z całą pewnością zaoszczędzi nam stresu i wydatków związanych z późniejszą naprawą samochodu” – mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

Podejmując decyzję o zakupie używanego auta na gaz, warto poprosić również sprzedającego o udostępnienie specyfikacji całego systemu LPG, dzięki czemu w przyszłości unikniemy trudności związanych z wymianą podzespołów na nowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: